V1 Challenge İzmir’de!

İlk Türk yarış otomobili Volkicar için özel olarak tasarlanan konsept motorsporları organizasyonu V1 Challenge’ın 2’inci sezon 5’inci ayak mücadelesi, İzmir ile devam ediyor.

16 tane rengarenk Volkicar’ın aynı anda start alacağı V1 Challenge İzmir ayağı, 4 Kasım Pazar günü Ülkü Yarış Pisti’nde koşulacak. 

Türkiye’den dünyaya yayılan ilk konsept motorsporları organizasyonu V1 Challenge, Tarsus, İzmit ve Aydın yarışlarının ardından İzmir ile devam ediyor. İzmir Ülkü Yarış Pisti’nde 4 Kasım Pazar günü saat:13.00’te başlayacak V1 Challenge 5’inci ayak mücadelesi, 16 tane rengarenk Volkicar’ın çekişmeli görüntülerine sahne olacak.

16 Volkicar aynı anda start alacak
Şu ana kadar dörtlü kalkış sistemiyle gerçekleştirilen yarışlar, bu kez farklı bir heyecana sahne olacak. İlk defa 16 tane Volkicar’ın aynı anda start alacağı V1 Challenge’ın 5’inci ayak mücadelesini izleyenler de seyir keyfi yüksek bir mücadeleye tanıklık edecek.

Birbirinden rekabetçi 2’si kadın toplam 16 pilot, diğer pist yarışlarında olduğu gibi yapılacak sıralama turları sonuçlarına göre start alacak. Motorsporu sevenlerin ücretsiz olarak izleyebileceği yarış iki ayak üzerinden yapılacak.

Toplu start sıralamayı etkiler mi?
Bugüne kadar gerçekleşen V1 Challenge yarışlarında yaşanan rekabet, podyumun ilk 3 basamağını her defasında değiştirdi. Bu sezon genel sıralamaya göre ilk 6 sırayı paylaşan pilotların arasındaki az puan farkı, V1 Challenge 5’inci ayak mücadelesinin de heyecanını artırıyor.

Geçtiğimiz sezonun şampiyonu Doğuş Çay sponsorluğunda yarışan Burak Çukurova ve Telia Sonera destekli aracıyla her yarışta tecrübesini konuşturan Yağız Avcı arasındaki çekişmenin en yakın ismi ise, önümüzdeki günlerde motorsporları organizasyonlarında adını sıkça duyacağımız genç yetenek Team 47 sponsorluğundaki Ümit Can Özdemir .

Telia Sonera’nın ana sponsoru olduğu V1 Challenge’a, Lassa, Castrol, ISS Catering Services, CMS, Vakkorama ve Power FM ise co-sponsor olarak destek veriyor. 

 

Volkicar tanıtım videosunu izlemek isterseniz:
 

 

Wikipedia’dan aldığımız, Volkicar hakkında özet bilgi şöyle:

VolkicarTürkiye‘de üretilen ilk Türk yarış otomobilidir. Volkicar’ın temelleri Volkan Işık tarafından Aralık 2008‘de atılmış, projeye daha sonra Halid Avdagiç ve Enes Elver de katılmıştır. Volkan Işık ve ekibi tarafından tasarlanan araç FIA (Uluslararası Otomobil Federasyonu) kurallarına uygun olarak üretilmiştir.

Alt ve üst gövdesi kompozit plastikten üretilen araçta 5 ileri sıralı şanzıman ve sonradan eklenen geri vites ise elektrik motorludur. Kalbinde ise 115 HP’lik Yamaha motosiklet motoru bulunuyor.

Üç metrelik ve tek kişilik araç, toplamda 530 kg ağırlığında. Lastikleri özel olarak Lassa, jantları ise CMS tarafından geliştirilmiş ve ralli aracı olarak üretilmiş Volkicar, aynı zamanda şehir içi yarışlarda da kullanılabilcek şekilde tasarlanmıştır. Volkicar, küçük boyutuna rağmen 100 km hıza sadece 6 saniyede ulaşabiliyor ve 150 km/s hıza erişebiliyor.

İleriye dönük olarak şehir içinde kullanılabilecek modellerin üretilmesi planlanıyor. Uluslararası ortaklıklar vasıtası ile dünya genelinde yayılma planları yapılmaktadır.

Sadece Volkicar araçlarının katılabildiği 7 farklı şehirde V1 Challenge adında yarışlar düzenlenmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak:

ajansspor.com

wikipedia.org

Bunları da beğenebilirsin