yalıspor blog

 

Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık, Kayakla Atlama Yaz Kupası’nın iptal edilmesinden dolayı üzgün olduklarını belirterek, “Eksikliklerin giderilmesi için Spor Genel Müdürlüğü ile yazışmamızı yaptık, onayı onların vermesi gerekiyordu” dedi.

Ayık, kamuoyuna daha önce Erzurum’da 17-18 Eylül’de yapacaklarını duyurdukları Uluslararası Yaz Kıta Kupası’nın iptal ediliş nedenini Uluslararası Kayak Federasyonunun isteklerini karşılayamamaktan kaynaklandığını belirtti.

Eksiklerin tüm tesislerde olmadığını vurgulayan Ayık, “Noksanlıklardan en önemlisi ‘Rüzgar Perdesi’nin olmayışıdır. Bu eksikler, kışın düzenlenen Universiade 2011 Erzurum Kış Oyunları’nda da vardı. Ancak, Uluslararası Kayak Federasyonu yetkilileriyle görüşülerek, oyunların yapılmasına karar verilmişti” dedi.

Ayık, rüzgar perdesi ile birlikte atlama kulelerindeki fünikülerde meydana gelen arızanın giderilememesi ve var olan sulama sisteminin Uluslararası Kayak Federasyonunun istediği gibi olmayışının da yarışların iptal edilmesinde önemli rol oynadığını vurgulayarak, şöyle devam etti:
“Uluslararası Kayak Federasyonu bize belirli bir tarihe kadar bu işlemlerin yapılmasını, aksi takdirde yarışların iptal edileceğini bildirdi. Biz de yetiştiremediğimiz için yarışları iptal etmek durumunda kaldık. Eksik işlerin yurt dışından gelinip yapılması gerekiyordu. Biz konu ile ilgili olarak defalarca Spor Genel Müdürlüğü ile yazışmalarımızı yaptık.

Tesis federasyonun değil, Spor Genel Müdürlüğünün tesisi. Onayı da onların vermesi gerekiyordu. Kimseyi suçlamak istemiyoruz ama gecikmenin yaşanması sonucunda işlemleri yetiştiremedik ve yarışlar iptal oldu. Asbaşkanımız Mustafa Efendioğlu’nun söylediklerinin arkasındayım.”

Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık, eksiklerin giderilememesi halinde programa aldıkları yarışlarında tehlikeye gireceğini ifade etti.

Aralık ayında “Kış Kıta Kupası” ve 2012 yılında da “Kuzey Disiplini Gençler Dünya Şampiyonası”nın yine Erzurum’da yapılmasının planlandığına dikkati çeken Ayık, eksikliklerin belli olduğunu ve biran önce giderilmesi gerektiğini kaydetti.

Bunları da beğenebilirsin