Dünya gündemini en çok meşgul eden spor dalı; Futbol. Binlerce yıldır rekabetin ve birlikteliğin adı olmuş, kimilerinin yaşam tarzı, kimilerinin yaşama amacı futbol genellikle erkeklerin hakimiyetinde bir spor dalıdır. Ama unutmamak gerekir ki kadınların da futbol içindeki yeri tartışılmaz. Türkiye’de her ne kadar kadın futbolu diğer ülkelerle karşılaştırınca geri planda kalmış gibi görünse de da son yıllarda, özellikle Konak Belediyespor Bayan Futbol Takımı‘nın ilk kez Şampiyonlar Ligi’nde ülkemizi temsil etme başarısı ile kadın futbolu futbol camiasının dikkatini çeken konulardan biri haline geldi.

kadın-futbolu

Ülke sınırları içerisinde kadınlar, birbirlerinden habersiz olsalar da futbolu hep oynadılar. Türk kadın futbolu ile ilgili kayıtlara geçen ilk resmi tarih Milliyet Gazetesi haberi ile oldu, Haziran 1954. Gazetedeki haber şu şekilde:

“Bir müddet evvel İzmir’de kurulmuş olup, rakip kadınlar takımı arayan İzmir Kadınlar Futbol Takımı ile İstanbul Kadınlar Futbol Takımı, 4 Temmuz’da Mithatpaşa’da karşılaşacaklardır. Bunun için İzmir Kadınlar Futbol Takımına davetiye gelmiş bulunmaktadır”

Haberden İzmir’de ve İstanbul’da kadın futbol takımları kurulduğunu anlıyoruz. Takvimler 1969’u gösterdiğinde Ankara’da ilk kadın futbol takımı kurulduğuna dair gazete haberleri yer alıyor ve bu tarihten itibaren kadın futboluna dair haberler sıklaşmaya başlıyor. Aynı yıllarda, 1971’de, ilk resmi kadın futbol takımı Kınalıada Kız Futbol Takımı adı ile Haluk Hekimoğlu başkanlığında olarak kuruluyor ve 1973’de de adını Dostlukspor olarak değiştiriyor.

O yıllarda yayınlanan bir gazete haberine göre kulübün başkanı Haluk Hekimoğlu kulübünün artık erkeklerle maç yapmaktan bıktığını ve kendilerinden başka kız futbol takımlarının kurulması için kızları futbol sahasına davet ediyor. İşte Kınalıada Kız Futbol Takımı;

ilk-kadın-futbol

Haluk Hekimoğlu’nun bu açıklaması yerine ulaşmış olacak ki kadın futbol takımlarının sayısı o tarihten itibaren giderek artıyor ve Şampiyonlar Ligi’ne kadar yükselen kadın futbolu bugünün tarihine geçiyor.

Bunları da beğenebilirsin