Son yıllarda ülkemizde basketbol kulüplerinin sponsor desteğiyle oldukça rekabetçi kadrolar kurduğu Basketbol süper ligi, günümüzde Avrupa’ nın en rekabetçi ligi konumunda yer alır. Sponsorluk adıyla Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi, 1966 yılında Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından kurulan ve Türkiye’ de en üst düzey profesyonel basketbol ligidir. Aynı zamanda ULEB’ e göre Avrupa’ nın en zorlu 4.ligidir.

Ülkemizde basketbol, 1904 yılında ilk kez Robert Kolej spor salonunda oynanan basketbol maçı ile başlamıştır. 1913 yılında ilk basketbol şubesi Fenerbahçe Spor Kulübü tarafından açılmıştır.

1923 yılından itibaren il düzeyinde turnuvalar ve bu turnuvalarda başarılı olan takımların katılımıyla Türkiye Basketbol Şampiyonaları düzenlenmesine rağmen ilk deplasmanlı basketbol liginin kurulması 1966 senesini buldu. Basketbol federasyonu tarafından 12 takımla kurulan ligde İstanbul’ dan 6, Ankara’ dan 4 ve İzmir’ den 2 takım yer almaktaydı. İlk sezon küme düşme uygulanmadı ve 1967-68 sezonunda 12 takıma Ankara, İzmir ve İstanbul şampiyonlarından gelen takımlar katıldı.

Ligde 5+1 yabancı kontenjanı kuralı uygulanmaktadır. Ayrıca takımlar istediği kadar yabancı ile sözleşme imzalayabilir. Ligde takımlar mücadele ettikten sonra lig şampiyonu play off mücadelesi sonrası belli olur.

1966-67 sezonunda Türkiye Deplasmanlı Basketbol ligi adı ile kurulan ligin ilk şampiyonluğunu Altınordu basketbol takımı kazandı.

1977 yılında Fransa’ da yapılan Avrupa Yıldızlar Basketbol Şampiyonası’ nda  Türkiye, Avrupa Şampiyonluğu’ nu kazandı.

İlk avrupa kupasını 1996 yılında Efes Pilsen’ in( Şimdiki adıyla Anadolu Efes) Koraç kupasını almayı başardı. Aynı zamanda Anadolu Efes 13 şampiyonluk ile Türkiye Basketbol Ligi’ nin en başarılı takımı konumundadır.

Beşiktaş 2011-2012 sezonunda FIBA Eurochallenge kupasını müzesine götürdü.

Galatasaray erkek basketbol takımı ise 2015-2016 yılında ULEB Avrupa kupasını kazanarak, Türkiye’ ye iki numaralı kupayı getirdi. Kadınlarda ise Galatasaray FIBA Avrupa Ligi ve FIBA Avrupa Kupası, Yakın Doğu Üniversitesi de FIBA Avrupa Kupası’ nı kazandı.

Türk basketbolunun en büyük başarısını ise Fenerbahçe kazandı. Son 4 sezondur Final 4 oynayan temsilcimiz, 2017-2018 sezonunda Euroleauge’ de final oynayıp son anlarda Real Madrid’ e kaybetti. Bir sonraki sezon Olympiakos’ u mağlup ederek 1 numaralı kupayı kazandı.

Kıyasıya mücadelenin ve kazanma azminin sürekli olarak had safhada olduğu Basketbol Ligi’ nde basketbolcuların giydiği ekipmanları yalıspor.com adresinde güvenli alışveriş ve kapıda ödeme avantajıyla sizler de sahip olabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin