Tenis eğitmeni Işık Eroğlu, tenise başlarken neleri dikkate almanız gerektiğini anlattı.

Tenise dair birçok yanlış imaj artık giderek yok oluyor. Tenisin bir zengin sporu olmadığı, yaş kısıtlaması getirmediği, kilonun problem edilmediği bir spor olduğu artık kabul görür gerçeklerden. Tecrübeli tenis eğitmeni Işık Eroğlu, sizler için bu spora başlarken neleri dikkate almanız gerektiğini not düştü.

İşte onların başlıcaları:

► Yaşınız kaç olursa olsun tenise başlayabileceğinize inanın ve televizyonda özellikle Eurosport’ tan tenis maçlarını takip edin.

► Bulunduğunuz yere en yakın tenis kulübüne gidin. Kulübü ve kortları inceleyin.

► Tenis kulübünde tenis hocaları ile tanışın.

Tenis hocalarında;

► Temiz görünüş ve giyim kuşamın uygunluğuna dikkat edin.

► Size hitap tarzı, konuşması ve davranışlarını inceleyin. Düzgün konuşan, öğretmeyi seven, insanları seven, anlayışlı, sabırlı, ilgili hocaları tercih edin.

► Zaman zaman güncel konulardan bahsedebilen, yoğun çalışma arasında esprilerle süreyi azaltabilen, eğlendirerek eğitim yapan hocaları tercih edin.

► Alan bilgisini size aktarabilen, kendini yenileyebilen hocaları tanıyın ve tercih edin. Çünkü iyi oynayan her tenisçinin iyi eğitimci olacağı gibi bir yanılgıya düşmeyin. Ve referans isteyebileceğinizi unutmayın.

► Derslere başlamadan önce raket almayın. Tenis hocası ile tanıştığınız andan itibaren raket ve diğer malzemeler hakkında bilgi alın ve yardımcı olmasını isteyin.

► Kesinlikle tenis hocanız izin vermeden dersin dışında tenis oynamayın. (Bu süre yaklaşık bir aydır)

► Ders sıklığını iyi ayarlayın. Başlangıçta haftada en az 3 günle başlayın. Dersler ilerledikçe ders sayısını azaltabilirsiniz. Ancak ilk dersleri belirli sıklıkta yapmazsanız öğrenme süresi uzayabilir. Daha çok zaman ve para harcarsınız. 45 dakikalık bir derste öğrendiklerinizin yüzde 75’i 36 saat ile hafızada kalabilir. 36 saatten sonraki her saatte aldığınız bilginin ve egzersiz kabiliyetinizin yüzde 1’ini yitirirsiniz. Haftada bir gün geçen derste daha önceki haftaki dersi hatırlamak için dersin 3/2’lik zamanını tekrar etmekle geçirirsiniz. Yani haftada bir günde tenisiniz 15 dakika ilerler.

► Hocanızın duvarda ya da partnerle oynamanıza izin vermesi ile herhangi bir tenis kortunda ya da üye olabileceğiniz kulüpte öğrendiklerinizi bol bol tekrar etmelisiniz.

► Zaman içinde bol oyuncu ile oynayabilmeniz ve tenisin cemiyetçilik yönünü yaşayabilmeniz için bir tenis kulübüne üye olmalısınız.

► Tenisin temel tekniklerini kısa sürede öğrenebilirsiniz. Ancak vuruşların oturması ve tekniğin pekiştirilmesi uzun zaman alacaktır. Mutlaka sabırlı olun.

► Tenis sadece korta çıkıp topa vurmak değildir. Tenis sporunun kendine özgü kuralları vardır. Bu kuralları tenis hocanızdan öğrenin.

► Tenis kortlarına uygun ayakkabılar alın. (Ayakkabıların altı siyah olmamalı)

► Tenis oynamaya uygun kıyafetleriniz olmalı. (Özellikle tayt ve benzeri jimnastik giysileri kullanmayın)

 

 

 

 

 

Kaynak

Bunları da beğenebilirsin