Wilson Raketler

Tenis sezonu açıldı. Raketleriniz hazır mı?

yali-spor_tenis-sezonu-acildi

Köklerini Ortaçağ Fransa’sına kadar dayandıran bir oyun olan tenisin bugünkü haline en yakın şekilde oynanmaya başlaması 1800’lü yıllarda başlamıştır. İki kişi ya da ikişer kişilik iki takım arasında oynanan olimpik oyun Tenis, dünyanın her yerinden ve her yaştan oyuncuları ile geniş bir kesime hitap etmektedir. Beton, toprak, çim ve ahşap yüzeylerde oynanabilen teniste başarılı olmak için disiplinli bir çalışma, kararlılık ve dikkat olmazsa olmazlardandır. Bunların yanı sıra iyi bir tenis raketi sizi kupaya götürecek bir diğer önemli etkendir.

 

yalı spor_roger federer wilson tenis raketi

Peki, iyi bir raket seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Wilson markasının güvenilirliği ile yalispor.com.tr online mağazamızda yer alan raketlerin kalitesi sizi rakibinizden üstün kılacaktır. Raket alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini merak ediyorsanız bu yazımızı mutlaka okuyun!

yalı spor_serena williams tenis

Bir raketi iyi kılan 7 parametre mevcuttur. Bu parametrelere uygun olmayan raketler sizi yanlış tekniklere yönlendirerek kötü bir oyuncu yapmaktan öteye geçemediği gibi, tenisçi dirseği olarak bildiğimiz hastalıkla da karşı karşıya kalmanıza neden olacaktır. Bu nedenle raketinizi seçerken şunları sakın unutmayın:

1. Ağırlık

Başlangıç düzeyinde değilseniz raket ağırlığı telleri olmadan en az 300 gram olmalıdır. Dilerseniz kurşun ağırlıklar ekleyerek raketinizin ağırlığını kendinize uygun bir hale getirebilirsiniz. Eklenen her ağırlık daha fazla momentum ve daha sert vuruşlar sağlamaktadır. Tenise yeni başlayanlar ise hafif raketleri tercih etmelidir.

2. Denge

Raketinizin sap kısmı mutlaka daha ağır olmalıdır. Bunu nasıl anlayabilirim diye düşünüyorsanız çok basit bir test yöntemi var. İşaret parmağınızı raketin boğaz kısmına koyarak dengesini test edebilirsiniz. Amatörlerde ise durum değişiyor. Amatörler performanslarını yükseltmek için bir süre kafa tarafı ağır olan raketlerle oynamaya devam etmelidir.

yalı spor_wilson tenis raketi grip

3. Esneklik

Esnek raket alın! Daha iyi kontrol sağlayan esnek raketler, kolunuzda bir problem oluşmasına engel olur. Her ne kadar topa vurduğunuzda topun daha yavaş gittiğini fark etseniz de bu güç kaybı profesyonel oyuncular için sadece küçük bir ayrıntı olacaktır.

4. Yüzey Alanı

Amatörler ve tenise yeni başlayanlar mutlaka yüzey alanı geniş raketleri seçmelidir. Çünkü geniş raketle oynamak daha kolaydır. Eğer oyununuzu geliştirmek istiyorsanız daha kolay hareket ettirilebilen, kontrolü yüksek küçük bir rakette tercih edebilirsiniz.  İdeal olan nedir diye sorarsanız, 90-100 arası idealdir.

5. Sap

Raketi elinize alıp kavradığınızda arada 1 parmak boşluk kalıyorsa sizin için en doğru grip (sap) ölçüsünü buldunuz demektir. Çok mecbur kalırsanız raketinize vibrasyonu emen yeni bir grip takabilirsiniz. Ekstra takılan Overgripler titreşimi önlediği gibi raket sapının aşınmasını da önler ve uzun süreli kullanım sağlar.

yalı spor_wilson tenis raketi

6. Teller

Kordaj adı verilen tellerin ucuz olanlarını almaktan kaçının. Sentetik materyalle yapılmış bu teller performansınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Tellerin esnek olması da çok önemlidir. Ne kadar esnek, o kadar iyi! Bağırsaktan yapılmış teller en iyileridir ama alamıyorsanız naylon tel tercih edebilirsiniz.

7. Tel Düzeni

Sert ve düz vuruşlarda başarılıysanız daha sık tel düzeneği (18×20) sizi tatmin edecektir. Gel gelelim topu kesmeyi seven tenisçilerdenseniz açık tel düzenine (16×18) sahip raketler daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır.

yalı spor_wilson federer tenis raketi

İyi bir rakette olması gereken özellikleri incelediğimize göre şimdi size uygun en doğru raketi bulmak için yalispor.com.tr online alışveriş mağazamıza doğru yol alıyoruz.

Yeni sezon modelleri ile sizleri bekleyen Wilson raketleri incelemek için buraya tıklayın.

Satın almak için tıklayın.

Bunları da beğenebilirsin