Fitnes alanında önde gelen şirketlerden biri olan BodyMedia, IBM yazılımıyla yeni ve kişiye özel geribildirim özellikleri yüklenen ilk vücut monitörünü müşterilerine sunacak.BodyMedia FIT vücut monitör sistemleri, günlük yakılması gereken kalori miktarı, yeme alışkanlıklarının analizi, fazla yağ tüketimi uyarıları ve sürdürülebilir kilo kaybı hedefleri için değişik aktivite önerileri sağlayacak.

1999 yılından bu yana kilo ve yaşam biçimi tercihlerini etkileyen koşulların yönetimi dahil olmak üzere bireylerin kendi sağlıklarını kontrol edebilmelerini mümkün  kılacak bilgileri sağlayan, vücut monitörleri geliştirme ve pazarlama alanında öncü şirket, müşterilerine sunduğu çözümleri bir adım ileri taşımak için cihazlarında IBM yazılımını kullanmaya başladığını duyurdu.

Bu vücut monitör sistemleri ile herkes kendi kendinin özel, sağlıklı yaşam koçu olabilecek.  Kilo vermeye çalışan yüz binlerce insana yakılan kalori miktarına dair bilgi verirken,yazılım ile artık aynı zamanda günlük aktiviteler, tüketilen besinler ve kilo verme hedeflerine ilişkin özel önerilerde sunabilecek.

 

Konusunda türünün ilk örneği olan yazılımının içerisinde bulunan yeni FIT Coach bileşeni ile aşağıda belirtilen noktalarda bilgi sağlamak ve hesaplamalar yapmak mümkün oluyor:

• Kullanıcıların bir günde yakmaları gereken kalori miktarına ilişkin hedefleriyle ilgili bilgilendirme

• Günlük kalori harcama hedeflerine ulaşılabilmesi için değişik ve alternatif aktivite çeşitleri önerme (Örneğin; koşu bandına çıkarak, 4 km/sa hızla yaklaşık bir saat yürüdüğünüzde bugünkü kalori yakma hedefinizi tutturacaksınız)

• Rutin yeme alışkanlıklarının analiz edilmesi ve fazla yağ alımı gibi durumlarda bunun düzeltilmesine ilişkin öneriler geliştirme

• Kilo verme hedefleriyle paralel ilerlemenin ve devamlılığın sağlanmasına yardımcı olma

 

Geçmişten bu yana sağlıklı yaşam cihazlarının verileri izleyebilme özellikleri bulunmasına rağmen, bir sonraki adımda ne yapılması gerektiğine ilişkin kapasitesi bulunmuyordu. IBM yazılımı ile BodyMedia vücut monitörleri kişiselleştirilmiş geribildirim seçenekleri sunuyor ve bu özelliği ile bireylerin kilo verme planlarının başarıya ulaşma oranlarını artırmak mümkün olabilecek.

 

Geribildirim motoru, geçmiş ve güncel BodyMedia verilerinin yanı sıra kullanıcıların girdiği bilgileri de kullanarak günlük yakılan kalori miktarını, tüketilen besinleri ve uyku düzenini izleyerek, sonuçları hedef kilo ile karşılaştırıyor. Fitnes verilerini analiz etme yeteneğine sahip bu yeni teknoloji, kullanıcıların kendilerine sunulan bilgileri anlamalarına ve kişisel hedeflerini tutturmalarına yardımcı olacak geribildirimler sağlıyor. Örneğin, birey o gün çok az uyuduysa, yeteri kadar aktif değilse veya yağ oranı yüksek besinler tükettiyse cihaz, bundan sonraki süreçte kilo verme hedeflerine doğru ilerlemesi için yapması gereken aktiviteler hakkında ipuçları ve öneriler sunuyor.

 

Kol bandı üzerindeki Activity Manager uygulaması, dakikada 5.000 veri noktasında sağlık ve kiloyu etkileyen uyku düzenini, kalori yakılan kalorileri, adımları, fiziksel aktivite düzeyini izlemek için özel, dört sensörlü bir sistem kullanan BodyMedia FIT kol bandı ile eşzamanlı olarak çalışıyor. Verileri analiz eden ve depolayan; kullanıcıların bireysel etkinlik hedeflerini belirlemelerini ve günlük beslenmelerini belgelemelerini sağlayan Activity Manager yazılımının sunduğu sistemle, kullanıcıların hareketlerine dayanarak, kişiye özel geribildirimler sağlanıyor.

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak

Bunları da beğenebilirsin