Stresten Uzaklaştıran Sporlar

Hepimiz, hayatın koşuşturmacasına kapılıp gün içerisinde kendimizi stresin içerisinde kaybolmuş bulmuyor muyuz? Her gün düzenli olarak yapabileceğimiz öyle sporlar var ki, ne stres bırakıyor ne sıkıntı.

yalis-spor_stresten-uzaklastiran-sporlar

Açık bir zihin ile günün stresinden uzak kalmak istiyorsanız bu yazımızı mutlaka okuyun. Sizler için araştırdık ve hayatınızdan stresi uzak tutan sporları yazımıza taşıdık.

Yürüyüş/Koşu

yali-spor_stresten-uzaklastiran-spor-sabah-yuruyusu-ve-kosu

Özellikle sabahları açık hava da yapılan yürüyüşlerin zihin açtığı bir gerçek. Güne daha dinamik başlamanızı sağlayan yürüyüş ve tempolu koşuların vücuda sağladığı faydalar saymakla bitmese de en önemlilerinden bazıları şunlardır:

  • Stresten uzak tutar.
  • Yaşlanma sürecini geciktirir.
  • Endorfin salınımı sağlar.
  • Dayanıklılığı artırır ve yorgunluk hissini azaltır.
  • Beyne giden oksijeni artırarak yaratıcı düşünce potansiyelinizi yükseltir.
  • Şişmanlık riskini düşürür.
  • Kan basıncını düzenler.
  • Vücut kaslarını güçlendirir.
  • Kan akışını hızlandırır ve dolaşımı iyileştirir.

Yoga

yali-spor_stresten-uzaklastiran-spor-yoga

Zihinde sadelik, huzura ulaşmak ve yenilenmek için yapılan yoga, stresle baş etmenizi kolaylaştırır. Sizleri yoğun iş, okul, hayat temposunun yaratmış olduğu olumsuz düşüncelerden uzaklaştıran yoga umudun, iyiliğin, manevi mutluluğun kısacası yeniden doğuşun öğretisidir.

Manevi mutluluğu bulma yolunda çalıştıkça sizi bir adım öteye taşıyan yoga, vücudunuzu canlandırır. Hem bedeninizi hem de zihninizi güçlendiren bu spor hayata tamamen olumlu bakmanızı ve tüm olumsuzluklardan uzaklaşmanızı sağlamaktadır.

Tai-Chi

yali-spor_stresten-uzaklastiran-ve-ruhu-dinginlestiren-spor-tai-chi

M.Ö 2000’li yıllara dayanan bir meditasyon türü olan Tai-Chi, son zamanlarda oldukça popüler hale gelmiştir. Shaholin Tapınağı’nda ortaya çıktığı varsayılan Tai-Chi’nin amacı dinginlik ve vücut akıcılığını sağlamaktır.

Müzik eşliğinde zarif, yumuşak ve kesintisiz hareketlerle devam eden meditasyon, stresi yok eden temel aktivitelerin başında geliyor.  Tedavi ediciliği bilimsel araştırmalarla desteklenen Tai-Chi, romatizmal hastalıklar başta olmak üzere, denge bozuklukları, uyku sorunları, dikkat eksikliği, bağışıklık sistemi sorunları ve stres tedavisinde oldukça etkilidir.

Yüzme

yali-spor_stresten-uzaklastiran-spor-yuzme

Diğer sporlara göre çok daha eğlenceli olan yüzme sporu, suyun dinginliğini ve huzurunu hayatımıza taşımamızı sağlar. Özellikle kas ve eklem grubunda etkili olan yüzme, vücudun dinlenmesine yardımcı olur ve günün yorgunluğunu vücudunuzdan uzaklaştırır. Enerji veren, daha uzun ve sağlıklı yaşamanızı sağlayan bu spor, yaşam kalitenizi de artırmaktadır.

Ruhsal ferahlık ve rahatlama sağlayan yüzme, stres kaynaklı uykusuzluğu önleyerek geceleri rahat uyumanıza yardım eder. Vücut direncini artırır, zihni berraklaştırır. Bu sayede günün koşturmacasında stresten etkilenme riskiniz de azalmış olur.

Pilates

yali-spor_stresin-azalmasini-saglayan-spor-pilates

1900’lü yıllara kadar dayanan köklü bir geçmişe sahip olan pilates, fiziksel fitness türlerinin en bilineni ve en yaygın olarak uygulananıdır. Temel amacı; bedeninizin zihinsel ve fiziksel denge fonksiyonunu artırmak olan bu spor, temel kas sisteminizi çalıştırır ve omurganızı destekler.

Düzenli olarak yapılan pilates, vücut esnekliğinizi ve koordinasyonunuzu artırmanın yanı sıra akıcı hareketleri ve doğru nefes egzersizleri ile zihin kontrolünüzü gerçekleştirmenizi sağlayarak stresle kolayca başa çıkmanıza olanak tanır. Gün içerisinde olumsuz enerjilere maruz kalan vücudunuz ve ruhunuzu açık havada yapılan pilates ile bu kötü enerjilerden arındırabilirsiniz.

BONUS : Dans

yali-spor_stresi-azaltan-spor-dans

Hem vücudunuzu hem de ruhunuzu harekete geçiren dans, stresin baş düşmanıdır. Monoton bir günün sonunda tekdüzelikten kurtulmak için dans etmek yüzünüzün gülmesini sağlayacak ve ne kadar yorgun olursanız olun içinizdeki enerjiyi açığa çıkaracaktır.

Yalı Spor’un online mağazasında yapmayı tercih ettiğiniz spora uygun aksesuar ve ekipmanları bulabilirsiniz. İncelemek için yalispor.com.tr adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Satın almak için buraya tıklayın.

Bunları da beğenebilirsin