Spora Başlayacaklara 7 Altın Öneri

Hala spor yapma alışkanlığı kazanamadıysanız Yalı Spor Blog’un spora yeni başlayacaklar için hazırladığı önerilere mutlaka kulak verin!

Hayatını sağlıklı yaşam, spor ve düzenli beslenmeye ayırmış olanları öncelikle tebrik ediyoruz. Ve onlara ne kadar imrendiğimizi ayrıca belirtmek istiyoruz. Peki siz spor yapmayanlar, artık daha kaliteli bir yaşam sürmek için adım atmanın zamanı gelmedi mi dersiniz? “Geldi de geçiyor bile” diyenleri önce tavsiyelerimizi okumaya, sonra da yalispor.com.tr’den yapacağı spora uygun spor ayakkabı modelini seçmeye davet ediyoruz.

İşte spora yeni başlayacaklar için olmazsa olmaz 7 başucu önerisi;

1. Her şeyin başı motivasyon!

yali_spor_yes_you_can_motivasyon

Daha önce hiç düzenli spor yapmamışsanız bunun nedeni belki de motivasyonunuzun eksik olmasıdır. Bu kez kendinize inanın. Konsantre olun. Sadece yapacağınız spora odaklanın. Belki daha önce doğru müziği de keşfedememiş olabilirsiniz. Enerjinizi artıracak müzik listemize buradan ulaşabilirsiniz. 😉

2. Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirin!

yali_spor_dengeli_beslenme_saglikli_yasam

Hepimizin bildiği gibi beslenme sporla doğrudan orantılıdır. Daha önce spor yaparken yediğinize içtiğinize gereken özeni vermediğiniz için başarıya ulaşamamış olabilirsiniz. Şimdi spor yapmaya konsantre bir şekilde kendinize yepyeni bir beslenme listesi hazırlayın. Eğer daha profesyonel bir liste istiyorsanız mutlaka bir diyetisyenden yardım alın.

3. Şimdi sırada spora başlangıç programı var!

yali_spor_egzersiz_baslangic_programi

Spora başlamaya karar verdiniz. Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirdiniz. Şimdi ne yapacaksınız? Tabii ki kendinize uygun bir egzersiz çalışma programı hazırlayacaksınız. Her gün her gün öyle uzun saatler boyunca spor yapmak sizi çok fazla zorlayacağı için programınızın başına kardiyo ve hafif kilolarla çalışmaları ekleyebilirsiniz.

4. Doğru nefes alımının yağ yakımını hızlandırdığını biliyor muydunuz?

yali_spor_nefes_egzersizleri_dogru_nefes_nasil_alinir

Sadece doğru nefes alarak tabii ki ideal formunuza kavuşamazsınız. Ama bilmeniz gerekir ki spor esnasında doğru nefes almak işinizi biraz daha kolaylaştırıyor. Size burada bir püf nokta verelim nefesinizi kasın gevşediği anda ağzınızdan vermelisiniz.

5. Spora başlamanın olmazsa olmazı ısınma!

yali_spor_spora_baslamadan_once_yapilan_isinma_hareketleri

Artık yavaş yavaş düzenli spor yapmaya başladınız. Fakat dikkat etmeniz gereken temel unsurlardan biri de ısınma. Performanslarınızı artırmanızı ve olası sağlık sorunlarının önüne geçmenizi sağlamak için 10-30 dakika arasında esneme ve ısınma hareketleri yapmanız uzmanlar tarafından da önerilmektedir.

6. Sadece ağırlık değil!

yali_spor_agirlik_kaldirma

Her şey yolunda gidiyor. Spor artık hayatınızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Ama şöyle bir baktığımızda özellikle erkeklerde gördüğümüz spor salonuna gidip sadece ağırlık çalışma durumu söz konusu. Ağırlık kaldırma her ne kadar spor programınızın önemli bir aşaması olsa da istediğinizi elde etmenizi, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam standardı oluşturmanızı tek başına sağlayamaz.

7. Hareketleri düzgün ve doğru yapmak gerek!

yali_spor_egzersiz_hareketlerini_dogru_yapmanin_faydalari

Spor yaparken kaslarınızı çalıştıracak hareketlerin tekrar sayısı değil doğru yapılması önemlidir. Bir hareketi yanlış şekilde 100 kere de yapsanız size faydadan çok zarar getirecektir. Kaslarınızın yırtılmasına bile yol açabilirsiniz. Dikkat edin ve mutlaka bir uzmandan size yardım etmesini isteyin.

 

Yalı Spor Blog okurları için hazırladığımız öneri listemizde sona geldik. Sizler de bu önerilere dikkat ederek sporun hayatınızı nasıl değiştirdiğine birebir tanık olabilirsiniz.

Eğer siz de spora yeni başlayacaksanız en rahat ve doğru spor ayakkabı modellerini, performanslarınızı maksimum düzeye çıkaracak teknolojilerle tasarlanmış tekstil ürünlerini ve spor yaparken ihtiyacınız olacak spor malzemelerini yalispor.com.tr’de bulabilirsiniz.

Alışverişe başlamak için buraya tıklayın!

Bunları da beğenebilirsin