Hayatımızın her döneminde fit olmak ister, bunun için de çeşitli spor etkinliklerinde bulunuruz. Asıl önemli olan şey neyi hedeflediğimiz ve bu hedefimizin üzerinde nasıl ilerlememiz gerektiğidir. Biliyorsunuz ki öncelikle yapılan hatalardan birisi hareketin amacının ne olduğunu bilmeden bir yerden başlayıp devamını getirmek istenmesidir. Yağ yakmak için kardiyo yapıldığı gibi, sağlamış olduğu dayanıklılık ile vücut geliştirme … Okumaya Devam Et

19.07 Dünya Fenerbahçeliler Günü Kökleri geçmişte olan bir gelecek! Hazır mısın 12 Numara? Takvim yaprakları her sene 19 Temmuz tarihini gösterdiğinde Fenerbahçe adına özel bir gün olan Dünya Fenerbahçeliler Günü kutlanmaktadır. 16 yıldır süregelen Dünya Fenerbahçeliler Günü, tarihini Fenerbahçe’nin kuruluş yılı olan 1907’den almaktadır. Yönetimden sporcusuna, İhsan Teyze’den en minik kanaryaya, Alex’den Rambo Okan’a kadar … Okumaya Devam Et

Herkes için yorucu bir dönem sonunda tatile çıkmak, belki de en önemli anlardan bir tanesidir. Büyükten küçüğe herkes tatil ihtiyacı duyar, ne zaman ve ne için gideceğiniz düşüncelerinizde biçimlenir, ona göre planlar ve harekete geçersiniz. Yılın getirmiş olduğu yorgunluğu üzerinizden atmak için tatil planı yapabilirken, aynı zamanda eğlenceyi zirvede yaşamak veya farklı kültürleri görüp tanımak … Okumaya Devam Et

Bu sene haziran ayının 15’ine denk gelen babalar gününe  sayılı günler kala hala babanıza ne hediye edeceğinize karar veremediyseniz bu yazımıza göz atmanızda fayda var.  Sizin için sportmen babalara verilecek en güzel hediyeleri derledik.   1. Babanıza Spor Salonu Üyeliği Hediye Edin Her koşulda spor yapmayı seven ve hayatının  merkezine sporu oturtan babalara verilecek en … Okumaya Devam Et

Sutopu Birinci Ligi'nde 2012-2013 sezonu 15 Aralık Cumartesi günü başlayacak.

 

Sutopu Federasyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, çift devreli lig usulüne göre oynanacak müsabakalar, 15 Aralık Cumartesi günü başlayacak.Birinci Lig fikstürü taslak olarak hazırlanırken, karşılaşmaların oynanacağı havuz ve saatler daha sonra duyurulacak. Ligde Galatasaray, Heybeliada, ENKA, İYİK, ASSK, ESTİ, Kınalıada, ODTÜ, Modaspor ve Antalyaspor mücadele edecek.

Müsabakalar sonunda ligde ilk dört sırayı alan kulüpler ise play-off oynamaya hak kazanacak.

Milli takım ve Galatasaray’ın Avrupa kupalarındaki mücadelesi ve kulüplerin makul gerekçeleri olması halinde federasyon fikstür üzerinde değişiklik yapabilecek.

Ligde ilk hafta fikstürü ise şöyle:

15 Aralık Cumartesi: Galatasaray-Antalyaspor, Heybeliada-Modaspor
16 Aralık Pazar: ENKA-ODTÜ, İYİK-Kınalıada, ASSK-ESTİ


 

İspanya ve İtalya’da plajlardaki su sporları aktiviteleri arasında yerini alan ve adrenalin sporu olarak adlandırılan flyboard, Alanya’da denendi.

Kleopatra Plajı’nda turistlerin de izlediği tanıtımda bir jet-ski’ye bağlı flyboard kullanıcısı, su üzerinde yunus balığı gibi hareket edip su seviyesinden 7 ile 9 metre yükseğe çıktı. Su üzerinde çeşitli aksiyon hareketleri de yapılan gösteri, turistlerin de bulunduğu kalabalık tarafından ilgiyle izlendi.

Flyboard; bir jetski’ye bağlı hortumların içinden geçen suyun basıncı ile kişiyi su üstünde havada tutuyor. Çeşitli akrobatik hareketler yapmasına imkan veriyor.

Flyboard iki şekilde kullanılabiliyor; kontrol tamamen kullanıcıda olabiliyor ya da deniz motosikletini kullanan kişi de amatör kullanıcıyı yönlendirebiliyor.

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji- Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Alphan Küpesiz, hemofili hastası çocukların yapabileceği en iyi sporun yüzme olduğunu belirterek, “Hem bedensel gelişim ve dayanıklılıklarını sağlıyor, hem de yaralanma riski daha az olduğu için bu sporu tercih ediyoruz” dedi.

 

AÜ Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji- Onkoloji Bilim Dalı ve AÜ Sağlık Kültür Spor (SKS) Daire Başkanlığı işbirliğiyle hemofili hastası çocuklara ücretsiz yüzme dersleri devam ediyor. Akdeniz Üniversitesi Kapalı Yüzme Havuzu’ndaki yüzme derslerini, AÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu öğrencileri Çiğdem Çerçi ve Melek Nurcan Ezici veriyor. Antalya’da oturan 5 hemofili hastası çocukla başlatılan yüzme derslerinin daha geniş kitlelere yayılması gerektiğini söyleyen Çerçi ve Ezici, yüzmenin kas gelişimine katkı sağladığını ve öğrencilerin yüzme sporu yaparak daha da güçlendiklerini söyledi. 

 

YARIŞMALARA KATILIYORLAR

8 yaşındaki Kerem Küçük, 9 yaşındaki Gökdeniz Çakır ile üçü de 14 yaşında olan Hakan Gürel, İlyas Aktürk ve Yusuf Erez, hemofili hastaları için en uygun sporun yüzme olduğunu öğrendikten sonra aileleri ile birlikte haftada iki gün kapalı yüzme havuzuna geldiklerini söyledi. Müsabakalara da katıldıklarını belirten Gürel ve Erez, madalya alamasalar da katılmış olmanın mutluluğunu yaşadıklarını aktardı. 

 

Antalya Fatmagül Özpınar İlköğretim Okulu 8’nci sınıf öğrencisi Hakan Gürel’in annesi Emine Gürel, hemofili hastası olduğu için çocuğunun bireysel spor yapmasının imkansız olduğunu, onlar için en ideal sporun yüzme olduğunu öğrendikleri günden bu yana havuza getirdiklerini söyledi. 

 

Hacı Hafize Saygın 2 İlköğretim Okulu 3’üncü sınıf öğrencisi Gökdeniz Çakır’ın annesi Sultan Çakır, hemofili hastalarında temel problem kanın pıhtılaşamaması olduğu için fiziksel aktivitelerde de bulunamadığını belirterek, şöyle dedi:

 

“Çocuklar bisiklete binmek istiyor, futbol oynamak istiyor. Oysa biz onlara bu fiziksel aktiviteleri mümkün olduğunca az yaptırıyoruz, bazen hiç yapmamalarını istiyoruz. Fakat çocuklarımız büyüyorlar. Kas ve iskelet sistemleri gelişiyor. Sağlıklı büyümeleri için aktivite yapmaları gerekir. Bu noktada doktorlarımız yüzme sporunu önerdi. Yüzme aktivitesi sırasında kanama riski olmuyor. Bu nedenle düzenlenen bu programda çocuklarımıza yüzme eğitimi veriliyor. Tüm hemofili hastalarını havuzlara bekliyoruz.” 

 

 

 

 YÜZME SPORUNDA YARALANMA RİSKİ ÇOK AZ

AÜ Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji- Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Alphan Küpesiz, yüzme sporu yapan hemofili hastası çocukların hem bedensel gelişim ve dayanıklılıklarının sağlandığını, hem de bu sporda yaralanma riskinin daha az olduğunu belirtti. Sağlıklı kişilerin vücutlarında herhangi bir yerin kesilmesi halinde kanda pıhtılaşma olduğunu ve kanamanın durdurulduğunu aktaran Doç.Dr. Küpesiz, “Hemofili hastalığında vücutta herhangi bir yerde kanama oluşursa bu kanama kanda pıhtılaşma olmadığı için durdurulamıyor. Özellikle diz, kalça, dirsek, ayak bileği gibi farklı eklemlerde görülebilecek kanamalarla hastalarımız ciddi problemler yaşıyorlar” diye konuştu.

yalıspor

Peru’nun başkenti Lima’da düzenlenen Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası’nda Hazal Sarıkaya 50 metre sırtüstünde finale kaldı.Son yıllarda özellikle yıldız ve genç kategorilerinde önemli başarılar kazanmaya başlayan yüzmede, en çok dikkat çeken isimler arasında yer alan Sarıkaya, başarılarına son olarak Peru’nun başkenti Lima’da düzenlenen Dünya Gençler Şampiyonası’ndaki dünya 4.’lüğünü ekledi.

Sarıkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl bir çok uluslararası şampiyonaya katıldığını belirterek, önemli derecelere imza attığInı söyledi.

Dünya Gençler Şampiyonası’nda 50 metre sırtüstünde elde ettiği dünya 4.’lüğünü değerlendiren Sarıkaya, ”Tabii ki böylesine önemli bir şampiyonada ilk dörde girmek benim için çok değerliydi. Bu şampiyonada kendimden iki yaş büyük sporcularla yarıştım. Finalde elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım ve güzel bir dereceye imza attım” dedi.

Bu yıl Sırbistan’ın ev sahipliği yaptığı Avrupa Gençler Şampiyonası’nda da dördüncü olduğunu kaydeden milli yüzücü, ”Bosna Hersek’te düzenlenen Balkan Şampiyonası’nda 50 metre,100 metre ve 200 metre sırtüstü branşlarında 3 altın madalya kazandım. Malta’da yapılan Dünya Liselerarası Şampiyonası’nda ise 100 metre ve 200 metre sırtüstü branşında dünya şampiyonu, 50 metre serbest branşında ise dünya üçüncüsü oldum. Bu yıl benim için genel olarak verimli geçti diyebilirim” diye konuştu.

-BOZDOĞAN: ”HAZAL İLE GURUR DUYUYORUZ”-

Yüzme Federasyonu Başkanı Ahmet Mazhar Bozdoğan ise mili yüzücü Sarıkaya’nın Dünya Gençler Şampiyonası’nda dördüncü olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Sarıkaya’nın henüz 15 yaşında olmasına rağmen önemli başarılar kazandığını ifade eden Bozdoğan, şöyle konuştu:

”Hazal, Dünya Gençler Şampiyonası’nda kendisinden iki yaş büyük sporcularla birlikte yarıştı.Bu yıl çok yoğun bir sezon geçirdi. Kendi yaş kategorisine göre final yarışını harika bir dereceyle tamamladı. Sezon boyunca bütün beklentileri başarıyla karşıladı. Sporcumuzun elde ettiği dünya dördüncülüğünün değeri bizler için çok büyük. Umarım bu güzel başarılarını gelecek yıllarda da sürdürür.”

Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası’nda Türk Mili Takımı olarak büyük işlere imza attıklarını kaydeden Bozdoğan, ”Şampiyona tarihinde daha önce milli takımdan hiç bir sporcu yarı finalde dahi yüzememişti. Bu sene ise organizasyona katılan sporcularımız 3 yarı final ve 3 final yarışmasına katıldı. Türkiye, yüzmede emin adımlarla gelişimine devam ediyor.

Şu anda 2012 Londra Olimpiyatları için A barajını geçen bir sporcumuz yok. Hedefimiz bu yıl, 4-5 sporcumuzun A barajını geçmesidir” diyerek sözlerini tamamladı.

AA

 

 

Kaynak


Olimpiyatlarda birinci olmak ve altın madalya kazanmak için sporcunun gücünün, hırsının yanı sıra kullandığı ekipmanların ve üzerine giydiği giysilerin de büyük önemi var.

Uzmanlar, son model ve ileri teknolojinin kullanıldığı ekipmanlar sayesinde altın madalya kazanmanın artık daha kolay olduğunu belirtiyorlar.

İşte 2012 Londra Olimpiyatları’nda sporcuları daha iyi yapmak için hazırlanmış teknolojik ekipmanlar:

yalisporMayolar: Adidas ve Speedo markaları yeni mayolarını yüzdürücülük ve daha fazla itici kuvvet sağlamasında mükemmelleştirmek için savaş verirken, Alman bilim adamları penguenlerin derisinde bulunan ve geçici direnci azaltan, buna karşılık hızı artıran bir kumaş kaplama geliştirdiler.

yalisporAyakkabılar: Loughborough Üniversitesi, atletlerin fiziksel özelliklerine uyum sağlamak için kişiye özel ayakkabıların atletlerin güçlerini en üst seviyeye çıkardıklarını belirlediler. Sürat koşusuyla ilişkili sporlarda bilekte üretilen mekanik enerji miktarı deneylerde iki kat artırıldı.

yalisporBisikletler: 2008 yılındaki Pekin Olimpiyatları’nda GB’nin bisikletleri parmak ısırtmıştı. Bisikletler havacılık ve uzay sanayisi kullanılarak yeniden tasarlanıyor ve Formula 1 teknolojisi karbon bileşik sayesinde bisikletin gövdesini daha da hafif yapıyor. Böylece daha güçlü atletlere direnecek daha sağlam bisikletler üretiliyor.

Paralimpik Tekerlekli Sandalye: Avrupa Birliği yapımı çok amaçlı, ikiz motorlu, delta kanatlı avcı uçağı olan Eurofighter Typhoon üzerinde çalışan BAE sistemleri, Paralimpik (özürlülere ait) tekerlekli sandalyelerin aerodinamiklerini daha etkin hale getirerek yeniden tasarladı. Ayrıca firma sandalyenin kontrolünü artırdı ve parçaların daha dayanıklı, bükülmez olmasını sağladı.

Kano ve kürekler: Eski kano yarışçısı Graham Mulholland tarafından işletilen EPM firmasının mühendisliği ile artık kanocular mükemmel yarışlar çıkaracaklar. Firma çalışanları, kanocuların ve kürekçilerin bireysel tekniklerine uyum sağlayan hafif kanolar ve kürekler geliştirmeye devam ediyorlar.

Yelken: Rüzgar hızı, yön, sıcaklık, nem ve hava basıncı gibi meteorolojik verileri bir araya getirmek yarışı bitirmede yardımcı olacak. Büyük bir denizciyseniz, zekanın bu seviyesi yarış stratejisi konusunda ve etkili karar vermede çok önemlidir. BAE sistemlerinin geliştirdiği Project DRAKE isimli sistem işe yarayabilir. Bu sistem savaş gemilerinden ve insansız hava aracından (UAV) uyarlanan tahmini matematiksel modelleme yazılımını kullanıyor. Bu sistem yatçıların denemelerde ve yarışmalarda keskin rekabet sağlamalarında yardımcı oluyor. Antrenörler, tekrarlanan video çekimleriyle yarışan yelkencilerin belirli koşullarda performanslarını nasıl gösterdiklerini ya da nasıl lokal hava durumu tahmini oluşturduklarını görebiliyorlar.

Atış: Trap atışını deneyen herhangi biri bu işin ne kadar zor olduğunu bilir. Çift trap branşında İngiltere’nin atış takımı, savaş alanlarından uyarlanan bir kitin podyum noktası üretmeye yardımcı olacağını umuyor. Eşzamanlı olarak atılan 2 hedefte, yarışmacılar her iki hedefi de vurma umuduyla birbirine mümkün olduğunca yakın 2 atış yapıyor. İki atış arasındaki zamanlamayı geliştirmek çok önemlidir. BAE mühendisleri iki atış arasındaki zaman farkını analiz etmek için yön mikrofonu kullanan elektronik bir cihaz geliştirdiler. Cihaz aynı zamanda hedefi 12’den vurmayı ve zamanlama tutarlığını ölçebiliyor.

 

 

 

Kaynak

yalısporKış aylarında kapalı alanlarda yapılan sporlar, ilkbahar ile birlikte açık alanlara taşınır.Güneşin fazla yakıcı olmadığı,doğanın uyandığı,yağan bahar yağmurları nedeniyle etraftaki toz miktarının az olması gibi nedenlerle ilkbaharda dışarıda spor yapmak harikadır.

Ancak ilkbahar itip yaz mevsimi geldiğinde spor eğilimleri tekrar değişir.Elbette yaz aylarının en popüler sporu; “yüzme” dir.

yalıspor

Terlemeden yapılan tek spor olarak da bilinen yüzme sporu tüm kasları aynı anda çalıştırabilen bir spordur.Yalnız kalmayı da sağladığından ruha ve zihne arındırıcı etki de yapmaktadır.

Ancak deniz veya havuza erişim herkes için kolay olmayabilir.Bu nedenle yüzmenin dışındaki yaz sporlarına değinmeye devam edeceğiz.