Sizin İçin Seçtiğimiz 5 Yazlık Ayakkabı    Stilinizi yansıtacak yazlık ayakkabı modelini hala bulamadınız mı? O halde yaz aylarının sıcak renkleriyle yaptığınız kombinlerinizi göz alıcı sneakers modelleriyle taçlandırmaya ne dersiniz? Bu yazın rengini siz yaratın ve tüm bakışlar sizin üzerinizde olsun! Sizin için hazırladığımız bu yazlık ayakkabı olarak alınabilecek 5 ayakkabı modeli ile artık adımlarınız … Okumaya Devam Et

Sonbahar Spor Kombini Sonbaharın keyfi Yalı Spor ile daha güzel! Sonbahar, ister akşam, ister sabah olsun günün her saati yürüyüş için en uygun mevsimdir. Hal böyle olunca bizler de sonbahar yürüyüşlerinizde sizlere eşlik edecek kadın ve erkek kombinlerimiz ile sportif tarzınızı ön plana çıkarmak istedik. İşte yalispor.com.tr online alışveriş mağazamızdan sizler için seçtiğimiz sonbahar kombin … Okumaya Devam Et

Bir koşu ayakkabısı arabaya benzer. Nasıl mı? Yazımızın devamını okuyarak öğrenebilirsiniz.  Biz bir koşu ayakkabısını spor arabaya benzetiyoruz. Arabanın tekerlekleri ayakkabımızın dış tabanı olsun. Bu noktada ayakkabının yeri tutuşu, dayanıklılığı önemlidir. Arabanın süspansiyon sistemi, ayakkabımızın yastıklama sistemidir. İnsan vücüdunun adım adarken ayaklarına uyguladığı basınç ayakkabıdaki bu yastıklama sistemleri tarafından emilir ve tabana eşit olarak yayılır.(nike … Okumaya Devam Et

Bu sene haziran ayının 15’ine denk gelen babalar gününe  sayılı günler kala hala babanıza ne hediye edeceğinize karar veremediyseniz bu yazımıza göz atmanızda fayda var.  Sizin için sportmen babalara verilecek en güzel hediyeleri derledik.   1. Babanıza Spor Salonu Üyeliği Hediye Edin Her koşulda spor yapmayı seven ve hayatının  merkezine sporu oturtan babalara verilecek en … Okumaya Devam Et

1- O gün günlerden Pazartesi ise Üşengeçliği bırakın bugün günlerden Pazartesi. Yeni başlangıçlar yapmak için harika bir gün.   2- Herhangi Bir Ayın Başındaysanız Spor için en uygun zamanlar ay başlarıdır. Kimse ayın ikinci haftasında spora gitmek istemez.   3- Kendinize Zaman Ayırmak İstiyorsanız O günü kendinize ayırmak isteyebilirsiniz. Spor salonuna gidip biraz koşu ve … Okumaya Devam Et

Hepimiz yoğun bir günün ardından kendimizi spor salonlarına attığımızda, en iyi performansı sergilemek isteriz. Spor sırasında hem enerjik gözükmek hem de en iyi performansı sağlamak istiyorsanız aşağıda size verdiğimiz adımları takip edebilirsiniz. İyi bir gece uykusu- Stresli ve gergin olduğunuz zaman iyi bir uyku çekmek zordur. Spor yapmadan önceki uyku size iyi gelebilir. Rahat bir … Okumaya Devam Et

yalisporGünümüzde zayıflamak,sağlıklı olmak için yapılan yürüyüşler oldukça popüler.Yaşlı,genç,kadın,erkek hemen herkes yürüyüş yapmaya gayret ediyor.

Bu yürüyüşlerin yapıldığı yerler ve çevre çok önemli.Genellikle; toprak zemin,ağaçlı,bol oksijenli,sessiz,trafik olmayan yerler yürüyüş için seçilmeli.Ancak özellikle büyük şehirlerde yürüyüş yapılacak böyle yerler bulmak çok zor.

yalispor
Var olan yürüyüş alanları genellikle futbol sahaları,parklar…Hızla artan yürüyüşçü sayısına uygun, sağlıklı şartlara sahip yürüyüş alanları eksikliği her gün daha fazla hissedilmekte…


Spor ayakkabı almaya karar verdiniz. O kadar değişik modeller, teknolojiler ve terimler var ki, aralarından hangi tür spor ayakkabıyı seçeceğinizi şaşırıyorsunuz.

Bu yazıda; doğru spor ayakkabıyı seçmekle ilgili genel bilgiler aktaracağız.

Spor ayakkabı seçimi çok önemlidir.Yanlış seçilen ayakkabı, performansı düşürdüğü gibi Spor yaparken kas, kiriş, bağ, kemik ve kıkırdak yaralanmaları gibi çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof.Dr.Emin Taşkıran, “Eğer bir birey basketbol oynuyorsa, bunu yürüme ayakkabısıyla yapıyorsa, her an bir bağ yaralanma riskiyle karşılaşır. Ayak kavisinin zarar görmesi söz konusu olabilir, bırakın ayağı ayakkabının yarattığı bozukluktan dolayı dizde belde de sakatlıklar arızalar görebiliriz” diye konuştu.
Değişik spor aktiviteleri ayak ve bilekleri koruyan değişik özelliklerde ayakkabıları gerekli kılıyor.
Örneğin koşu ayakkabıları, ayağın ön kısmına gelecek darbeleri karşılayacak şekilde, tenis ayakkabıları ise bileği destekleyip ani dönüş ve duruşlara imkan verecek şekilde tasarlanıyor.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hakan Gür, AA muhabirine, spor yaparken ayakkabı ile zemin arasındaki etkileşimin, ayakta ve bacakta oluşacak yüklerin en önemli belirleyicilerinden olduğunu söyledi.

Spor yapılan zeminde değişiklikler yapma şansı yoksa kişinin ayak yapısı, basış özellikleri ve zemine en uygun ayakkabı seçiminin, öncelikli yapılması gerekenler arasında yer aldığını belirten Gür, zemine uygun ideal spor ayakkabısı kullanımının da yaralanma oranlarının ciddi şekilde azaltılabileceğine dikkati çekti.

Gür, firmalar tarafından her spor branşı için aktivitenin yapıldığı zemine uygun farklı ayakkabılar üretildiğine işaret ederek, bu ayakkabıların tabanında değişik bölgelerde yer alan ve ”air, gel” gibi isimlerle anılan yastıkçıklarla, zeminden akseden titreşimin azaltıldığını, bu sayede kemik ve eklem kıkırdaklarına binen yüklerin azalmasının sağlandığını anlattı.

Bu nedenle spor ayakkabı seçerken, hangi aktivite için kullanacağınıza karar vermeniz gerekiyor.

Günlük Giyim
Yürüyüş
Treeking
Tenis
Dans
Basketbol
Futbol

Düşük tempolu yürüyüş veya koşularda, zeminle temas eden ilk yer olan topuk bölgesine, vücut ağırlığının 2-3 katı kadar bir yük bindiğini kaydeden Gür, ideal koşu veya yürüyüş ayakkabısının, şok absorbe edici bir taban desteği ile koşu sırasında ayağın içe ve dışa olan hareketlerini kontrol edici yapıya sahip bulunması gerektiğini dile getirdi.

Gür, şöyle devam etti:

”Bu iki özellik, aynı ayakkabıda eşit oranda bulunmayabilir. Dolayısıyla hangi özelliğe daha çok ihtiyacınız olduğunu belirlemek gerekir. Yeni bir spor ayakkabısı almadan önce hangi spor branşını yapıyor olursanız olun, öncelikle eski ayakkabınızı kontrol edip ayak basış özellikleriniz hakkında fikir sahibi olun. Eski ayakkabınızı masanın üzerine koyup arkadan bakarak, ayakkabının içe veya dışa doğru bozulmalarını tespit edebilirsiniz. Eğer böyle bir sorun varsa ayağın içe ve dışa olan hareketlerini kontrol eden veya sınırlayan bir ayakkabıyı tercih etmeniz gerekir.”

”AYAKKABILARI GİYİP, SIÇRAYIP, KOŞARAK DENEYİN”

Hakan Gür, spor ayakkabısı alırken dikkat edilmesi gereken diğer özellikleri ise şöyle sıraladı:

”Alınacak ayakkabılarda ayakkabının orta bölümündeki sert desteği, topuk ve ayak ön bölgedeki yastıkçıkları, yapımında kullanılan malzeme ve dikiş gibi özelliklerini, tabanındaki sürtünme özelliklerini inceleyerek karar vermeye çalışın.

Ayakkabıların arka bölümleri ayağın dışa ve içe kaçışını engelleyecek sertlikte, ön bölümü ise tam tersine esnek özelliklere sahip olmalıdır.

Mağazada ayakkabıları giyip, yürüyüp, sıçrayıp koşarak deneyin. Ayağınızda 5-10 dakika kalması kararınızı kolaylaştıracaktır.

Ayakkabı ayağınızı sıkmamalı veya ayağın içinde hareket etmesine izin verecek kadar büyük olmamalıdır.


Yeni ayakkabıyı ilk giyişinizde, 5 kilometreden fazla ve sert koşular yapmamaya özen gösterin.”

İster koşun,ister yürüyün…Yeter ki parkuru tamamlayın.Eğlenceli bir gün geçirmek,olimpiyat ruhuna katılmak için aşağıdaki illerde yaşayanlar 5 haziranda parkura!

Detaylı bilgi için;http://www.olimpikgun.com

Olimpik gün’de gönüllü olarak yer almak isteyenler, aşağıdaki linkten kayıt olabilirler…

http://www.olimpikgun.com/Formlar/Gonullu-Kayit-Formu