Basketbol Erkekler Spor Toto Türkiye Kupası 2012, yarın  ( 19 Şubat Pazar ) Banvit ile Beşiktaş Milangaz arasında Konya’da oynanacak final maçıyla sahibini bulacak.

Final müsabakasında Selçuklu Belediyesi Spor Salonu’nda yarın saat 15.00’te karşı karşıya gelecek iki takımın başantrenörleri, birer basketbolcusu ve Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) yetkilileri, Hilton Konya Otel’de basın toplantısı düzenledi.

TBF Yönetim Kurulu Üyesi Atakan Karakaplan, Türk basketbolunun gücünü ve seviyesini ortaya koyan 6 maçın ardından yarın oynanacak finalle kupanın sahibini bulacağını söyledi.

Oyunculara ve teknik kadrolara teşekkür eden Karakaplan, final müsabakasının Türk basketboluna yakışır şekilde geçeceğine inandığını belirtti.

TBF Ligler Direktörü Ahmet Araşan da federasyon olarak değişik kentlerde düzenledikleri organizasyonlarla basketbolu yayma hedefleri olduğunu, bu nedenle Türkiye Kupası’nı değişik illerde oynadıklarını bildirdi.

Turnuvada zaman zaman sorunlar yaşandığını dile getiren Araşan, ”Konya’daki salon her ne kadar uluslararası standartların üstünde olsa da zaman zaman sorunlar yaşandı. Taraftarların tek noktadan salona alınması sorun oluşturdu. Buna karşın polisin ve Konya seyircisinin özverileriyle büyük sıkıntılar yaşanmadı. Yine kırılan panya sorun oldu. Ancak bu zorlukları hep beraber aştık” dedi.

TBF Ligler Koordinatörü Ayhan Özgümüş ise taraftarlara maça başlama saatinden 1-2 saat erken gelmeleri ve yanlarında bozuk para getirmemeleri uyarısında bulundu.


ORHUN ENE: ÇOK ZOR BİR TURNUVA GEÇİRDİK

Daha sonra takımların başantrenörleri ve birer basketbolcusu basın toplantısı düzenledi.

Banvit Başantrenörü Orhun Ene, çok zor bir turnuva geçirdiklerini ve ciddi rakiplerle oynadıklarını belirtti.

Kendilerinin Anadolu Efes ve Fenerbahçe Ülker gibi iki THY Avrupa Ligi ekibini, rakipleri Beşiktaş Milangaz’ın ise bir diğer THY Avrupa Ligi temsilcisi Galatasaray Medical Park’ı eleyerek finale adını yazdırdığını ifade eden Ene, ”Finali hak eden iki takım karşılaşacak. Son yıllarda bir çıkışımız var. Final maçını kazanarak çıkışımızı kupayla süslemek istiyoruz. Ama karşımızda en az bizim kadar istekli bir rakip var. Kazanırsak çok mutlu olacağız” diye konuştu.

Ene, sakat oyuncularının bulunmamasının ve kadro derinliğinin kendileri için bir avantaj teşkil ettiğini de kaydetti.

Banvit oyuncusu Barış Ermiş ise takım olarak her yıl daha iyiye gittiklerini, kupada da savaşarak başarılı sonuçlar elde ettiklerini ve kupayı kazanmak istediklerini söyledi.

ERGİN ATAMAN: KONYA’YA CİDDİ SIKINTILARLA GELDİK
Beşiktaş Milangaz Başantrenörü Ergin Ataman da yaşanan sakatlıklar nedeniyle Konya’ya ciddi sıkıntılarla geldiklerine dikkati çekerek, ”Tabi ki final oynamak, şampiyon olmak istiyorduk. Ancak açıkçası benim çok fazla ümidim yoktu” dedi.

Türk oyuncularının turnuvada ciddi sorumluluklar üstlenmesiyle sakat oyuncuların yokluğunu hissettirmediğini ve derbi maçlarda olduğu gibi üst düzey oyunlar çıkarmaya başladıklarını vurgulayan Ataman, ”Neticede finale yükseldik. Finalde Banvit gibi güçlü bir ekiple karşılaşacağız. Banvit, son iki sezonda en istikrarlı basketbol oynayan takım. Orhun Ene ile iyi yoldalar. Banvit’in basketboldaki çıkışı gözardı edilemez. Çok zorlu bir final bizi bekliyor. Kupada bugüne kadarki maçların hep favorisi vardı. Yarınki maçın favorisi yok. İki tarafta da çok dengeli kadrolar var. İyi mücadele eden, dengeli basketbol oynayan iki takımın şampiyonluk mücadelesi olacak. Geçen yıl Fenerbahçe Ülker’e finalde kaybetmiştik. Bu yıl kupayı müzemize kazandırmak istiyoruz. Beşiktaş camiasına tarihi bir kupa kazandırmak istiyoruz. Bunun için heyecan duyuyoruz.” dedi.

Beşiktaş Milangaz oyuncusu Serhat Çetin ise en önemli özelliklerinin mücadele ruhu olduğunu dile getirerek, kupayı almak istediklerini, kupayı alamamaları durumunda emeklerine yazık olacağını söyledi.


Kaynak

Bunları da beğenebilirsin