Severek kullandığınız Sperry Top Sider ayakkabılar aslında çok farklı bir amaç için yaratıldı. Merak ediyorsanız yazının devamını okumayı ihmal etmeyin.

 

banner 3 600450

 

Paul Sperry 1895 yılında denizci bir ailenin çocuğu olarak Connecticut’da dünyaya geldi. Çocukluk yılları, Büyük Babası olan Kaptan Sereno Armstrong ‘ un Güney Deniz Adalarındaki vahşi maceralarını dinleyerek geçti. Paul Sperry ‘ nin Dartmouth’da ki Klej yılları 1.Dünya Savaşında ki salgın sebebi ile yarım kaldı ve Amerikan Deniz Kuvvetlerine denizci olarak katıldı.

Hırslı ve yaratıcı bir Denizci olan Paul Sperry ‘ nin hayatı hep kaygan güvertelerde geçti ve yıllarını ıslak güverte yüzeylerinde kaymayacak mükemmellik te bir tekne ayakkabısı tasarlayarak geçirdi.

Birgün köpeğinin buzlu bir zeminde patileri ile nasıl hızlı ve kaymadan hareket ettiğini görünce, ayakkabısının tabanının nasıl olması gerektiğini anladı ve Dünya’nın ilk tekne ayakkabısı doğdu.

Bu icattan sonra tüm Amerika Seyir kulübü üyeleri , Paul Sperry ‘ ye mektup yazarak bu dikkat çekici ayakkabılardan kendilerine bir çift istediler. Bu andan sonra artık tüm Denizciler artık güvertede güvenle hareket edebileceklerdi.

sperry top sider

Kennedy ailesi bir tatilinde Sperry Top-Sider ayakkabıları ile görüntülendiğinde artık bu marka ünlenmeye başlamıştı.

Artık Spery Top-Sider ünlü editörler , köşe yazarları ve dergiler tarafından denenmiş , onaylanmış güvenilir bir ayakkabı sembolü olmuştu.

1987 yılında Dennis Conner ‘ unAmerika yellken  takımı Sperry Top-Sider ayakkbıları ile şampiyonluğu tekrar ülkesine kazandırmıştır ve artık Sperry Top-Sider Amerika takımının resmi ayakkabısı olmuştur. Bugün halen Amerika yelken takımı Sperry Top-Sider ürünlerini kullanmaktadır.

BUGÜN: SPERRY TOP-SIDER MARKASI DÜNYANIN EN POPULER MARKALARI ARASINDADIR.

sperry top sider 13

Yalı Spor’daki tüm Sperry Top Sider modellerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

banner 2 600750

 

 

Bunları da beğenebilirsin