Sömestr tatiline sayılı günler kala herkes ajandasını doldurdu mu? Hemen birkaç saatinizi boşaltın çünkü sizin için harika planlarımız var! Çoğumuzun hareketsiz geçirdiği, spora vakit ayıramadığı iş/okul günlerine güzel bir ara verdiğimize göre, bu tatili spor ile buluşturmaya ne dersiniz?

Yeni yıla girerken hepimiz hayatımızda yapacağımız değişiklikler hakkında önemli kararlar alırız. Sağlıklı beslenmek, daha çok kitap okumak, daha çok yer görmek… Bu listenin vazgeçilmez ve ilk sıralardaki yerini her zaman koruyan maddesini hepimiz biliyoruz: Spor yapmak. Bu sömestr tatilinde, tatil planlarınızın arasına küçük antrenmanlar sıkıştırmak ya da hem kış tatili hem spor yapabileceğiniz yerleri görmek istemez misiniz?

İlk durak, tabii ki kayak!

Kış ve spor denince akıllara ilk kayak gelmesin de ne yapsın? Ülkemizin benzersiz coğrafyası sayesinde kayak yapmak bizim için asla imkansız değildir!

Bu sömestrda kayak noktalarında tatil yapmak ister misiniz? Kara, sucuk ekmeklere, şöminelere, sıcak içeceklere ve kayağa doyabileceğiniz; sevdiklerinizle unutulmaz anlar ve beyazlar arasında selfie çekilebileceğiniz benzersiz bir kış tatili geçirin! Beyaz örtülerin arasında ister serbest stil, ister Alp disiplini, ister slalom, ister kayaklı koşu yapın; ya da sadece kayın! Bu sömestrda yapılacaklar listesinde sporun üzerine tik atmanın en eğlenceli yolunu sakın kaçırmayın.

Buz Pateni

Kış ve spor başlıkları altında çıktığınız yolda patenlerinizi elinize almayı unutmayın! Kim buzların üzerinde kayarken kendisini özgür hissetmezki? Bulunduğunuz şehirde buz pisti varsa şanslısınız, çünkü siz zaten çoktan bu eğlenceyle tanışmışsınızdır! Ama eğer yoksa, vaktinizi enerjiye çevirin, kendinize paten ve koruyucu ekipman edinin ve hemen kendinizi piste atın!

Yüzme

Yazı sevme sebebiniz tatil mi, yüzmek mi? Eğer ikisi de diyorsanız, o zaman yüzmek için yazı beklemenize gerek yok! Yüzmenin vücudumuzdaki bütün kasları çalıştırdığını, günde yarım saat yüzmenin sırt, eklem, omurilik  sağlığına ve daha bilimum noktaya ne kadar iyi geldiğini biliyoruz. Ben sadece atlamayı seviyorum diyorsanız, o da olur; hareket harekettir! Daha fit bir görüntü ve daha sağlıklı yaşam için yapılacak en eğlenceli ve keyifli sporlardan biri yüzmedir desek abartmış olmayız, değil mi?

Tatili evde geçireceğim diyenler, merak etmeyin; çoğu sandalyeyi sizin için ayırdık!

Spor yapmak için aslında uzaklara gitmeye gerek yok, bunu biliyoruz. Şimdi gelin küçük bir test yapalım:

Sporu evde mi, temiz havada mı, salonda mı yapmayı seviyorsunuz?

Eğer sporu evde yapmayı tercih ediyorsanız, yapmanız gereken tek şey güne başlamak! Uyandıktan sonra doğru hareketlerle yaptığınız ısınmadan sonra yere matınızı, matınız yoksa havlunuzu atın ve egzersiz yapmaya başlayın! Yeni başlıyorsanız, bir motivasyon arıyorsanız unutmayın, en büyük motivasyon sizsiniz. Sokakta yürürken, kulaklığınızdan duyduğunuz ve sizde koşma isteği uyandıran o şarkıyı açın ve spora başlayın! Sadece günde en az 30 dakikalık egzersiz yaparak beyninizin bunu alışkanlık edinmesine izin verin.

Eğer sporu temiz havada yapmayı seviyorsanız, her gün yürüdüğünüz sokaklar çoktan spor salonunuz olmaya hazır! En rahat spor ayakkabılarınızı giyin, teri atmanıza yardımcı olacak, nefes alan pamuklu kumaşlar tercih edin ve sokağa çıkın! Doğru hareketlerle yaptığınız ısınmadan sonra koşmaya başlayın! İlk koşunuza çıkıyorsanız, haftanın 2 ya da 4 günü, 15’er dakikalık setler halinde koşunuza başlayabilirsiniz. Temiz havada koşmak kan basıncınızı arttırırken, tüm vücudunuz hareket halinde olacağı için yağ oranınızı düşürür.

Eğer sporu salonda yapmayı seviyorsanız, spor bittiğinde eve gelip besleyici bir öğün hazırlamanın lezzetini tatmamak için hiçbir sebebiniz yok! Profesyonel eğitmenlere kendinizi bırakın ve sadece size verilen programı takip edin!

Spor yapmanın en güzel yanı, rahat giyinmektir! Sizi baştan aşağı rahat ettirecek ürünlerle tanışmak için buraya tıklayarak sitemize göz atın!

Bunları da beğenebilirsin