Bilardoyu Türkiye’ye tanıtan adam olan Semih Saygıner son olarak katıldığı TEDx Alsancak ( 25 Mayıs 2012 – İzmir ) toplantısında içten ve esprili sunumu ile salonu kırdı geçirdi. İzleyiciler için müthiş bir motivasyon kaynağı olan başarı öyküsünü anlatan ve anlatımını anektodlarla detaylandıran Saygıner, başarıya ulaşmak isteyenlere de çok önemli ipuçları verdi. Etkinliğin sloganı olan “Oyunu kim kazanır?” sorusuna “oyunu en çok çalışan kazanır” diye cevap veren Saygıner, hayatı boyunca “rağmen” çalıştığını ve “rağmen” başarıya ulaştığını anlattı. “Başkalarının ayak izine basarak onları geçemezsin”  diyen Semih Saygıner’in  kişisel sitesinden aldığımız ( http://www.semihsayginer.org/  ) biyografisini paylaşıyor, kendisine, Türkiye’ye getirdiği Dünya Şampiyonlukları için teşekkür ediyoruz.

Semih Saygıner, altı kardeşin beşincisi olarak 12 Kasım 1964’te Adapazarı’nda doğdu. Annesini ve babasını 14 yaşındayken, elim bir trafik kazasında kaybetti.Bu kaza sonrasında psikolojik sorunlar yaşayan Saygıner, okul hayatına nokta koymak zorunda kaldı. Aynı dönemlerde bir arkadaşının tavsiyesi üzerine bilardo ile tanıştı. Özlediği dostluk ve sevgi ortamını bilardoda bulan Saygıner, hayatındaki tüm olumsuzlukları bu sayede aştı ve küçük yaşına rağmen büyük başarılara imza atmaya başladı. 17 yaşındayken İstanbul Şampiyonası’na katılan ve burada 1. olan Saygıner’in ünü Türkiye’ye yayılmaya başladı.

Bilardodan hayatını kazanamayınca hobi olarak yapmaya karar verip, hayatına başka türlü bir yön çizen Saygıner, askere gidip geldikten sonra bir bilardo salonunda çalışmaya başlayarak, tekrar Bilardo’ya döndü. 1992 yılına kadar çeşitli uluslararası turnuvalara katılan Saygıner, ilk önemli başarısını Almanya’da Dünya Kupası’nda, o yılın Dünya Şampiyonu Ceulemans’ı 3-0 yenerek elde etti. Bu başarıdan sonra Dünya Klansmanı’nda altıncılığa kadar yükseldi. Semih Saygıner’in elde ettiği uluslararası başarılardan sonra, bilardo Türkiye’de de federasyonu olan bir spor dalı haline geldi ve hızla yaygınlaştı.

Saygıner, 1994’te ilk kez Dünya Kupası’nı kazandı. Aynı yıl bilardonun en önemli ligi olarak bilinen Takımlar Hollanda ligine transfer oldu ve 1994’ten bu yana sayısız başarılara imza attı. 9 sene profesyonel olarak Hollanda Ligi’nde oynayan ve 3 sene FC PORTO bilardo takımının kaptanlığını da yapmış olan Saygıner’in kırılmış olan 2 Dünya Rekoru bulunmaktadır.

Bilardo Literatürü’ne geçen 40 vuruşu bulunan Saygıner, dünya bilardo camiasında; “Mr. Magic” ve “Turkish Prince” lakaplarıyla anılmaktadır.

Bunları da beğenebilirsin