Daha önce Bloggerlar ile yaptığımız röportajlardan sonra bu ay da kosugazetesi.com sitesi yazarlarıyla yaptığımız röportajımız ile sizlerleyiz.

Keyifli okumalar.

1200x1200

Koşu Gazetesi nedir, kimlerden oluşur? Sizi tanıyabilir miyiz?

Koşu Gazetesi yeni başlayanlardan deneyimli koşuculara kadar her koşucuya hitap eden ve kısa mesafelerden ultramaratonlara kadar çeşitli mesafeleri kapsayan bir koşu sitesi olarak özetlenebilir. Koşu üzerine Türkçe makaleler, rehberler, haberler,  anketler ve ipuçları arayanlar için bir kaynak niteliğindedir. İçerikte nicelikten ziyade niteliğe önem verir. Ayrıca Türkçe olarak tek ve en kapsamlı koşu forumu da yine sitenin bünyesinde yer alır. Bizce Koşu Gazetesinin en önemli özelliklerinden biri kendileri de koşan ve uzun süredir bu sporun içinde olan deneyimli kişilerden oluşması. Dolayısı ile  koşucular tarafından koşucular için hazırlanan bir site demek doğru olur. 

Koşu Gazetesi’nin ziyaretçi profilini nasıl tanımlarsınız?

Sitenin ziyaretçi profili yeni başlayanlardan deneyimli koşuculara kadar geniş bir yelpazeyi kapsamakta. Siteyi hazırlayanlar olarak hepimiz bu spora sıfırdan başlayıp belli bir aşamaya gelmiş kişiler olduğumuz için yeni başlayanların ne hissettiğini rahatlıkla anlayabilme avantajına sahibiz. Bu sayede onlara hitap etmemiz zor olmuyor. Öte yandan, belli bir aşamaya gelmiş koşucuların da neye ihtiyacı olabileceğini biliyoruz. Bu sebeple her seviyeden koşucunun sitede kendine göre bir şeyler bulabileceğini düşünüyoruz. 

Siteyi kurmaya nasıl karar verdiniz ve sitenizi ne sıklıkla güncelliyorsunuz?

Temel sebep koşu üzerine kaliteli Türkçe kaynak bulmanın çok zor olması idi. Ülkemizde koşu kültürü henüz emekleme aşamasında ve bizce bunun en önemli sebeplerinden biri kendi dilimizde yazılı kaynak olmaması. Bulunan kaynakların çoğu kendisi bu sporu yapmayan kişilerin başka dillerden yaptığı çevirilerden ibaret. Bu da sporun içinde olanlar için maalesef olması gereken etkiyi yaratmıyor. Özgün içeriğin çok az olduğunu gördük ve kendi deneyimlerimizi böyle bir ortamda paylaşmanın koşu kültürünün gelişimine katkıda bulunacağına inandık. Sitede haberler bölümü koşu dünyasındaki gelişmelere bağlık olarak oldukça sık güncellenmekte. Bunun yanısıra düzenli aralıklarla koşuyla ilgili çeşitli konularda yazılar yayınlanmakta.

Benzer hangi site ve/veya blogları takip ediyorsunuz?

Koşu üzerine özgün Türkçe kaynak oldukça kısıtlı. Bu sebeple genellikle yabancı kaynakları haber sitelerini takip ediyoruz.

Türkiye’de koşu sporunun durumu ve geleceği hakkında görüşleriniz nelerdir?

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de koşu gelişiyor. Özellikle son 3 yıl içinde önemli bir büyüme olduğu gözle görülüyor. Ancak başlangıç noktamız çok geride olduğu için henüz dünya standartlarının çok uzağındayız ve yolumuz uzun. Düzenlenen yarış sayısındaki artış da bu büyüme ile paralel hatta belki daha da ileride. Önümüzdeki yıllarda bu yarışların bir elekten geçip kaliteli olanlarının kalacağını ön görmek yanlış olmaz. 

Tabii burada bizce önemli olan bu sporun büyürken yozlaşmaması. Her yönüyle ele alındığında koşmak ilk çağlardan beri insanlığın en temel hareket etme şekillerinden biri ve kendine özgü bir kültürü var. Herkesin bu sporu öncelikle kendi için yaptığını unutmaması, kendisine ve çevresine saygı duyması ve bir şekilde bu camiaya geri vermesi bu büyümenin sağlıklı olması için çok önemli.

Koşu ayakkabısı seçerken dikkat ettiğiniz noktalar nelerdir?

Koşu ayakkabısı seçerken temel faktör koşucunun ayak yapısına uygun ayakkabı olmasıdır. Bundan sonra koşacağımız zemine, mesafeye ve hıza göre çeşitli seçimler yapabiliriz. Kişinin kaç yıldır koştuğu, kilosu ve geçmiş dönemden gelen bir sakatlığı olup olmadığı yine değerlendirilmesi gereken faktörler. Kısacası ayakkabı seçiminde tek bir doğru yok. Herkes için doğru ayakkabı farklı olacaktır.

Spor ayakkabı veya spor giyimde lovemark’larınız var mı?

Koşuya yeni başlayanlarda bunu daha çok görmek mümkün. Deneyim kazandıkça ve kendinizi tanımaya başladıkça kendi yapınıza uygun ayakkabı ve malzemeyi belirlersiniz. Bundan sonra koşarken kendinizi rahat hissettirecek malzemelere yönelirsiniz. Bu sebeple hepimizin kendine özgü bazı seçimleri var fakat tek ve ortak bir isimden söz etmek doğru olmaz.

Online alışveriş hakkında düşünceleriniz nelerdir? Sıklıkla online alışveriş yapar mısınız?

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de online alışveriş giderek büyüyor. Biz de uygun bir ürün bulduğumuzda online alışveriş yapıyoruz. Bu sürecin gelişerek devam edeceğinizi düşünüyoruz. Bu noktada çok çeşitli alternatifler ortaya çıksa da sonuçta müşteri memnuniyeti sağlamayı başaranlar ayakta kalacaktır diye düşünüyoruz.

Yalispor.com.tr’den alışveriş yaptınız mı?

Henüz yapma şansımız olmadı. Ancak ürün çeşitliliği ve fiyatları ile bundan sonra mutlaka takip edeceğimiz bir online mağaza olduğunu söyleyebiliriz.

 

Okuduğunuz için çok teşekkür ediyoruz. Koşu Gazetesi’nin sitesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Röportajlarımız devam edecek. Bizi takip etmeye devam edin.

 

 

Bunları da beğenebilirsin