PUMA’nın kurucusu olan Rudolph Dassler, 1948 yılında Almanya’daki şirketinin vizyonunu hem atletik hem de gündelik bir kullanım sunan ayakkabı modeli çıkarmak olarak belirlemişti. En popüler ayakkabı modellerinden olan Suede Classic’e baktığımızda bu vizyonu gerçekleştirmiş diyebiliriz. Günümüze kadar geçen sürede PUMA kendini hep geliştirip, günümüz moda trendlerine uyum sağladı. PUMA’nın en popüler modelleri arasında olan Suede Classic basketbol geçmişinin getirdiği etkiler sonucunda birçok alanda kültür haline gelmeye başladı. İsterseniz Suede Classic’in tarihine kısa bir göz attıktan sonra günümüze kadar nasıl bu kadar popüler olduğuna bir bakalım.

Sizde neymiş bu Suede Classic diyorsanız buradan sitemize gidip, modellere bakabilirsiniz.

suedePUMA, 1968 yılında olimpiyatlarda kullanılmak üzere Suede Classic modelini üretti. Bu model çıktığı ilk günden bir fark yaratmıştı. 1968 yılında 200 metrede altın madalya kazanan ve döneminde olimpiyatlarda ırkçılığa gösterdiği protestoyla hatırlanan Tommie Smith tarafından giyildi. Daha sonra farklı bir spor dalına geçen PUMA, bu modeli basketbol için üretmeye başladı. Basketbol sektöründe ise seçilen yüz, dönemin başarılı ismi Walter “Clyde” Frazier oldu. Fraizer başarı dolu kariyerine 7 kez All-star ve 2 NBA şampiyonluğu kattı. Bunu kendisine özel olarak çıkarılan Suede Clyde modeliyle yaptı. Bu kişiselleştirmeyle Fraizer antrenmanlarında ısınma ayakkabısı olarak bu modeli giydi. Suede Clyde modeli Air Jordan zamanına kadar ilk ünlü ayakkabısı olma ünvanını bünyesinde barındırıyor.

Bu kadar hareketli bir geçmişe sahip olan bu modelin isterseniz birazda neden bu kadar popüler olduğuna bakalım.

Spor Geçmişinden Sokaklara Uzanan Hikaye: Suede Classic

Suede’nin popülaritesinin bu kadar fazla olmasının nedenini spor geçmişine bağlasak sanırım yanlış bir ifade kullanmamış oluruz. Bu model ile birçok üstün başarı sergileyen Fraizer, gençlerin ve sokak basketbolu oynayan kişilerin idolü haline gelmişti. Frazier ile birleşmiş Suede Clyde modeli, sokaklarda B-boy denen break dans yapan kişiler tarafından çokça tercih edilmeye başladı. Sokak basketbolu ve dansçılar tarafından çok kullanılması sokak kültürünü kazanmasına yardımcı oldu.

 

Aynı zamanda Hip Hopper şarkısı ile hip-hop dünyasına adım atan bu model, basketbol ve sokak kültürü yanına hip-hop kültürünü de ekleyerek hayatımızın her yönüne girmeyi başarmış oldu.

Bir modelin sokak, hip-hop ve basketbol kültürüne sahip olması hayatımızın içinde olduğu anlamına gelmektedir. Bu yazımızda size PUMA Suede’nin tarihinden ve nasıl bu kadar popüler olduğundan bahsettik. Dilerseniz PUMA Suede modellerine buradan tıklayıp, bu modelin teknik özellikleri hakkında daha fazla bilgi elde edebilirsin. Hayır ben başka PUMA modellerine de bakmak istiyorum diyorsanız buradan sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin