Oscar’a Aday Olmuş ve Oscar Almış Spor Filmleri

Akademi Ödülleri ya da hepimizin bildiği diğer adıyla Oscar! İlk kez 1929 yılının Şubat ayında verilmeye başlanan Oscar Ödülleri, bu sene 26 Şubat Pazar günü sahiplerini bulacak. Bir önceki yılın en iyi yapımlarının aday olduğu Akademi Ödülleri’nde geçmişten günümüze uzanan ve efsanevi senaryolarıyla zihinlere kazınmayı başarmış filmlere göz atmaya ne dersiniz?

Sporsever okurlarımız için Oscar’a aday gösterilmiş ve Oscar Ödülü almış spor içerikli 8 filmi Yalı Spor Blog’a taşıdık. Eğer hala izlemediğiniz filmler varsa bizce bu hafta sonu için plan yapmayın! 🙂

Rocky

1976 yapımı, 3 dalda Oscar kazanan, 7 dalda da Oscar’a aday olan Rocky, zamanda eskimeyen başyapıtlardan biri! Slyvester Stallone’nin hayat verdiği Rock Balboa karakteri hala bir efsane!

Seabiscuit

Dilimize “Zafer Yolu” olarak çevrilen bu film, 7 dalda Oscar’a aday gösterildi. 2003 yapımı Seabiscuit filmi Amerika’daki buhran dönemindeki bir yarış atının gerçek hikayesini beyaz perdeye yansıtmaktadır.

Raging Bull

Zamana meydan okuyan bir başyapıt daha! 1980 yapımı Raging Bull (Kızgın Boğa), 1981 Akademi Ödülleri’nde Robert De Niro’ya En İyi Aktör Ödülü’nü kazandırmıştır. 2 Oscar kazanan film ayrıca 6 dalda aday gösterilmiştir.

Moneyball

6 dalda Oscar adaylığı bulunan 2011 yapımı Moneyball (Kazanma Sanatı)filminin başrolünde ünlü aktör Brad Pitt’i görüyoruz. Oakland A’nın girişimci genel müdürü Billy Beane’nin düşük bir bütçe ile gerçekleştirdiği başarılı girişimi konu alan filmde birçok ünlü ismi görmek mümkün!

Million Dollar Baby

2004 yılında vizyona giren ve 4 Oscar Ödülü’nün yanı sıra 3 dalda da Oscar’a aday gösterilen Milyon Dolarlık Bebek filmi, bir kadının kararlılığını ve boks ringlerindeki başarısını sinema ve spor tutkunlarıyla buluşturuyor!

Invictus

2009 yılında sinema severlerle buluşan Invictus (Yenilmez) filmi, başarılı senaryosu ile dikkat çekiyor. Nelson Mandela’nın Güney Afrika Başkanı olduğu ilk dönemde 1995 Rugby Dünya Kupası’nı kazanma mücadelesi için başlattığı girişimi anlatan film 2 dalda Oscar’a aday gösterilmiştir.

The Blind Side

Yine 2009 yapımı olan ve 1 Oscar Ödülü kazanmış, 1 dalda da Oscar’a aday gösterilmiş olan The Blind Side (Kör Nokta), evsiz bir çocuğun Amerikan Ulusal Futbol Ligi’ne uzanan dramatik serüvenini konu alıyor.

The Fighter

2 Oscar Ödül’ünün sahibi olan aynı zamanda 5 dalda da Oscar adayı olan The Fighter (Dövüşçü) filmi senaryosunda gerçek bir hikayeden ilham alınarak beyaz perdeye uyarlanmıştır. Filmde bir zamanlar başarılı bir boksör olan Dicky’nin hem üvey kardeşi Mickey’i ringe hazırlaması hem de ailesini yeniden bir araya getirme mücadelesine yer veriliyor.

 

Tüm film ve spor severlere iyi seyirler dileriz.

Bunları da beğenebilirsin