Şu an sokağa çıktığınızda bile birçok insanın ayağında görebileceğiniz Vans Old Skool, neden bu kadar ünlü diye hiç düşündünüz mü? Neden hala üretiliyor ve ne gibi özelliği var da dünyaca ünlü yıldızlar bile Vans Old Skool’u tercih ediyor?

Ayakkabı dünyasında birçok ikonikleşmiş model olduğunu söyleyebiliriz. Bazı modeller bu ikonikleşmeden çıkıp neredeyse bir yaşam tarzı haline geldi. Bu modellerden birçok örnek sayabiliriz ama bizim için bu olayın en önemli temsilcisi  Vans Old Skool. Milyonlarca kişi tarafından çokça sevilen ve tercih edilen bu model Retro ve sokak stilini bir arada bulunduruyor. Bu yazımızda bu modelin nasıl bu kadar yıldızının parladığından bahsedeceğiz. Eğer bende bu modele sahip olmak istiyorum diyorsanız buradan sitemizi ziyaret edip, daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

old skool

İki kardeş olan Paul Van Doren ve Jim Van Doren, ortakları Gordon Lee ve Serge Delia ile birlikte 16 Mart 1966 da kendi bünyesinde ayakkabı üretip halka açık bir şekilde satış yapmaya başladılar. Yıllar boyunca üretimini bir depoda gerçekleştiren Vans, hep insanların ayakkabılarında farklı renkler, farklı tarzlar görmek istediği için farklı tasarımlar üretti. Bu da Vans’a olan talebin artmasını sağladı. Waffle taban yapısı sayesinde yere güven içerisinde basmanızı sağlayacak özellikleriyle dönemin kaykaycılarını, BMX kullanıcılarını ve daha çok agresif spor yapan çoğu insanı kendine çekmeyi başardı.

Sokak Kültürünün Efendisi: Vans Old Skool

Peki her şey nerede başladı? Vans’ın kurucu ortağı Paul Van Doren tarafından çizilen bir doodledan tasarlanan Old Skool, ayakkabının dış panelleri boyunca deri amblemini taşıyan ilk Vans siluetiydi. İlk kez 1977’de piyasaya sürüldüğünde deriden oluşan kısım, “Jazz Stripe” olarak adlandırıldı. Düşük kesim, deri, yastıklı topuklu ayakkabılar ile eşleştirilen tarz, uzun yıllık geçmişinde neredeyse hiç değişmedi. Bu tarzın hiç değişmemesi ve aynı popülariteyi korumasının belli başlı nedenleri var.

Tartışmasız en önemli nedeni Waffle tabanının getirdiği rahatlık ve güven nedeniyle dönemin kaykay sporuyla ilgilenen kişileri tarafından tercih edilmesi oldu. O kadar çok tercih edildi ki artık sırf kaykay sporuyla ilgilenen kişiler değil, tarzını sokağa yansıtan kişiler tarafından sevilerek giyilmeye başladı. Bu da Old Skool’u yılların eskitemediği bir model haline getirdi.

90’lı yıllarda kaykay sektörü ve diğer aksiyon içeren sporlar revaçtaydı. İnsanlar, kendilerine hem güven sağlayan hem de tarz olmasına imkan sunan bir ayakkabı modeli arıyordu. Old Skool, kaykaycılar için biçilmiş kaftan bir üründü. Waffle taban olması, kaymamasını ve yere güvenle basmasını sağlıyordu. İşte bu özellikler kaykaycıların arayıpta bulamadığı cinsten bir özellikti. Durum böyle olunca kaykaycılar ve diğer aksiyon sporlarını yapan çoğu sokak sporcusu Old Skool giymeye başladı. Kendine özgün tasarımı, barındırdığı özellikleriyle ayakkabı gündemine bomba gibi oturdu. Bu kadar çok sokak sporcusu tarafından giyilince haliyle sokak kültürünün de bir simgesi haline geldi.

Uzun yıllardan beri hayatımızda olan ve neredeyse görüntüsünü ve özelliklerini hiç değiştirmeyen Vans Old Skool, klasikleşmiş retro tarzıyla ikonik hale geldi. Birçok kullanıcı severek Old Skool giyiyor ve tercih ediyor.

 

Bunları da beğenebilirsin