Okulların açılmasına az kaldı. Çocuğunuza yeni sırt çantasını alırken onun sağlığını da düşünmek istemez misiniz? Peki sırt çantası seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

 

600750 butonsuz

 

Okul çantası deyince, el çantaları, sırt çantaları, tekerlekli, çekilebilen çantalar, omuz askılı postacı çantaları gibi birçok alternatif var. Bunların içinden sırt çantaları en iyi alternatif gibi gözükse de, yanlış kullanıldıkları veya ağır oldukları zaman omurgayı oluşturan kemik-kaslarda, eklemlerde zorlanmayla sırt ve bel ağrısına neden olabilirler.

school

Doğru çanta seçmek için dikkat edilmesi gereken noktalar:

Hafiflik:

Boş bir okul çantası hafif olmalı ve çocuğunuzun ağırlığına fazladan ağırlık katmamalıdır. Çanta seçiminde deriden yapılmış çantalardan ve üzerinde kemer, zincir vb. metaller taşıyan gereksiz süslemelerden kaçınılmalıdır.

Yumuşak ve geniş askılar:

Çanta seçiminde askıların geniş ve omuzlara rahatlık sağlayabilmesi için sünger destekli olmasına dikkat edin.

Sırta Gelen bölümünün sünger destekli olması:

Sünger destekli bir çanta konfor sağlamakla beraber sırtı çantanın içinde bulunan sivri cisimlerden (kitap kenarları, kalem uçları vb.) korur.

Askılar:

Göğüsten ve kalçalardan geçen askılar çantadaki ağırlığın vücuda eşit bir şekilde dağılmasını sağlar ve daha düzgün bir duruşa teşvik edebilir. Ayrıca askıların gerginliği yeterli olmalı ve çantanın üst kenarının omuz hizalarına yakın olması gerekir. Gevşek askılı ve çok düşük olan çantalar sırta binen yükü daha da arttırır.

Bölmeler:

Birden fazla boş bölme (cep, kompartman vb.) daha iyi bir düzen sağlamakla beraber ağırlığın eşit bir şekilde dağılmasını da sağlar.

Tekerlekler:

Tekerlekli sırt ve bilgisayar çantaları okullarda oldukça yaygın kullanılmaya başladı. Bazen öğrenciler için iyi bir seçenektir; ama aynı zamanda çok ağır olup merdiven çıkmakta zorluk ve koridorlarda düşme tehlikesi yaratabilir.

 

Tüm bu özelliklere sahip sırt çantaları için Yalı Spor’da bulabilirsiniz.

Ayrıntılı incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Bunları da beğenebilirsin