Yoga ve Meditasyonun 10 Faydası

Şehrin gürültüsünden, kirliliğinden tutun da iş ve okul hayatının stresine varana kadar her şey hayatımızı fiziksel olarak etkilemenin dışında ruhen de depresyona  sürüklüyor! Tükenmişlik ve yorgunluk belirtileri ile kendini gösteren depresif ruh halinden daha az etkilenmek ve gün boyu motive olmak istiyorsanız yoga ve meditasyonu mutlaka günlük yaşantınızın bir parçası haline getirmeniz gerekiyor.

Stresi azaltmanın ve negatif enerjiyi yaşamınızdan uzaklaştırmanızın yollarından biri olan yoga ve meditasyon şehrin karmaşasındaki kaybolmuşluğunuzu ortadan kaldırarak ruhunuza bakım yapıyor!

Ruhunuzu dinlendiren yoga ve meditasyonun sayısız faydasından 10 tanesi siz değerli okurlarımız için Yalı Spor Blog’da yazdık. Siz de stresten uzaklaşmak isteyenlerdenseniz bu yazımızı mutlaka okuyun!

1. Bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre yoga ve meditasyon yapan kişilerin biyolojik yaşları ile kronolojik yaşları arasında 12 yaş fark var! Biyolojik olarak daha genç kalmalarının nedenlerinden biri olarak gösterilen meditasyon ve yoga hem ruha hem de bedene iyi geliyor.

2. Aydınlık bir zihin! Gün boyunca farklı kaynaklardan etkilenerek stres altında ezilen ve karmaşık düşüncelerle mücadele eden zihnimiz yoga ve meditasyon sayesinde arınıyor. Deliksiz bir uykudan sonra yeni güne aydınlık ve açık bir zihinle başlayabiliyorsunuz. Ayrıca yoga ve meditasyon sayesinde zihnimizi kötü düşüncelerden arındırarak pozitif enerji depoluyoruz!

3. Yoga ve meditasyon sayesinde kendi ruhumuzu tanımaya başlıyoruz. Ruhumuzu tanıdıkça kendi benliğimizin de farkına varmaya başlıyoruz!

4. Yoga ve meditasyon yaparken kendinizle baş başa kaldığınız süre çok önemli! Bu süre sadece size özel! Ve işte o anlarda yoga ve meditasyonun en önemli faydalarından birini keşfetmenin tam sırası. Kendinizi dinleyin ve gizli kalmış yeteneklerinizi ortaya çıkarın!

5. Stres kaynaklı çoğu hastalığın çözümü yoga ve meditasyon! Ruhumuzu dinlendiren bir spor olan yoga ve meditasyonda algılarımız değişiyor ve açılıyor. Hem doğaya hem de insana karşı olan duyarlılığımız artıyor. En ufak şeyler bile hayatımızda mutluluk kaynağı haline geliyor. Böylece tüm zihin ve vücudumuz pozitif enerji ile doluyor ve stresi yenmeyi öğrenmiş oluyoruz. Bu ilk adım ile stres kaynaklı bir çok hastalığın tedavi sürecini de başlatmış olduğunuzun farkında mısınız?

6. Artık daha güçlüsünüz! Yoga ve meditasyon sizi ruhsal açıdan güçlendirir. Daha sağlam ve hatta çelik gibi sinirlere sahip olursunuz. Günlük yaşantınızda ve hayatınızın genelinde karşılaştığınız olaylara verdiğiniz tepkiler ve tutumunuz değişmeye başlar. Çözüme ulaşmak artık daha kolaydır. Pozitif düşünceleriniz sayesinde kendinizi daha güçlü hissedersiniz.

7. Yoga ve meditasyon kendinizi gerçekten sevmeyi öğretir! “BEN” diyebilme yetisi kazanmanıza yardımcı olan yoga ve meditasyon sayesinde önce kendinizi sevmeyi ve sonrasında tüm evreni sevmeyi öğreniyorsunuz. Sevebilme yetiniz pozitif düşüncelerinizi olumlu etkileyerek artmasını sağlıyor ve stres hayatınızdan tamamen uzaklaşıyor!

8. Kan şekeriniz de artık dengede! Üstelik düzenli olarak yaptığınız yoga ve meditasyon sayesinde ideal kilonuza ulaşmanıza da çok az kaldı! Ruhunuzu dinlendiren yoga seansları boyunca bir rutin halinde sergilediğiniz egzersiz hareketleri vücudunuzun hem dinç kalmasını sağlıyor hem de daha sportif bir forma ulaşmanıza yardımcı oluyor.

9. Toksinlerinizden arının! Yoga süresinde yaptığınız egzersizler sayesinde ter atarak toksinlerden arınırsınız ve böylece bağışıklık sisteminiz başta olmak üzere tüm sistemlerinizi dış tehditlerden koruyabilirsiniz. Tüm kaslarınızı çalıştıran yoga egzersizleri beden sağlığınızı koruyor. Özellikle stres kaynaklı ağrılarla başa çıkan yoga ve meditasyon adeta doğal bir ağrı kesici!

10. Daha düzenli bir hayat yoga ve meditasyon ile mümkün! Kendinizi daha fazla sevmenizi ve önemsemenizi sağlayan yoga ve meditasyon sayesinde hayatınız düzene girmeye başlıyor. Kendinizi sevmekle başladığınız yoga ve meditasyon serüveninde gerçek mutluluğun kaynağına doğru hızlı adımlarla ilerliyorsunuz ve kendinize iyi bakarak tüm evrene mutluluk kaynağı olabildiğinizi fark etmeye başlıyorsunuz.

Hem ruhunuza hem de bedeninize birçok yarar sağlayan ve özellikle stresle mücadelede sizlere destek olan yoga ve meditasyonun faydalarından bazılarını yazımızda derledik. Sizlerin de eklemek istediğiniz faydalar var ise yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!

Yoga ve meditasyona yeni başlayacak olanlar için ihtiyaç duyabilecekleri tüm spor malzemeleri, spora dair her şeyi bulabileceğiniz yalispor.com.tr’de!

Ürünleri incelemek ve satın almak için buraya tıklayın!

Bunları da beğenebilirsin