NIKE FREE Serisi :

Geliştirilmiş esnekliği ile ayağın doğal hareketini minimum seviyede etkiler, daha fazla ayak ve bacak kasının çalışmasını sağlar.

 

free4

642199-103-r

Nike Spor Araştırmaları Laboratuarı (NSAL) çim üzerinde çıplak ayakla koşan atletlerin biyomekaniği üzerinde yıllarca çalışmış ve bir spor ayakkabısıyla koşmaya kıyasla, çıplak ayakla koşmanın aşağıdaki avantajları sağladığını keşfetmiştir.

642199-501-r

•Basıncı daha büyük bir alana dağıtan eşit bir iniş üretir.
•Bacaklardaki gerilmeyi azaltır.
•Daha büyük bir hareket aralığı ve daha fazla kas faaliyeti sağlar.
•Atletin başparmakları daha iyi ileri itiş için serbestçe esner ve uzanır.
•Vücudun daha doğru şekilde hizalaması teşvik edilir.
642198-402-r

  Dış taban, yüksek aşınmalara alanlarında, genellikle az ilave ağırlıkla ihtiyaç olan yerlerde dayanıklılık ve çekiş gücü sağlamaya yardımcı olan BRS 1000 karbon lastik veya sert lastik kapsüller bulunur.

629832-103-r

Orta tabanda ve dış tabanda esnek oluklar bulunur. Bu derin oluklar, ayak vuruşunun tüm aşamalarında daha geniş hareket aralığı ve daha fazla kas aktivitesi için ayağın ayakkabısız yapacağı şekilde doğal olarak hareket etmesini sağlayacak şekilde ayakkabının tüm uzunluğu ve genişliği boyunca uzanır.

Free teknolojisinin şöyle özel bir durumu da vardır. Cinsiyete özel üretilir. Kadınların ayakları erkeklerin ayaklarından daha esnek olduğundan, ayağın ön kısmında ek bir ters veya ekstra geniş esnek oluk bulunur. Ayrıca, kadınların uygunluk tercihlerini karşılamak için orta taban yüksekliği erkeklerinkinden biraz daha yüksektir.

 

580392-107-r

Nike free, 3.0, 5.0, 7.0 gibi derecelendirilmelere sahiptir.

Nike free 3.0: çıplak ayak hissi verir. Ayağın doğal hareketi en çok free 3.0’la yakalanabir. Profesyonel atletlerin kullandığı tabandır.

Nike free 7.0: Nike free 5.0’dan biraz daha kalın bir taban yapısıdır. Eğer ki kişi free kullanmaya yeni başlayacaksa 7.0’la başlaması daha uygundur. İlk anda Nike free 3.0 ve 5.0 kişinin kaslarını zorlayabilir.

Nike free5.0: Nike free 3.0’dan biraz daha kalın bir taban yapısıdır. Çıplak ayağa yakın bir his uyandırır.

Nike Free 4.0: Nike’nin 2012 itibariyle piyasaya sunduğu free teknolojisidir.

 

Tüm Nike Free serisini incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Bunları da beğenebilirsin