Aralarında Hırvatistan, Fransa, Hollanda, Polonya ve Portekiz gibi dünya futbol devlerinin bu yaz sahaya çıkacağı Avrupa’nın en büyük futbol turnuvası için tasarladığı yeni milli formalar çevre dostu özellikleri ve şık tasarımlarıyla öne çıkıyor. 

 

Nike’ın üstün sportif performans ve düşük çevresel etki sözü doğrultusunda, yeni formalarda şortların kumaşı 0 geri dönüşümlü polyesterden üretilirken üstlerde en az %96 geri dönüşümlü polyester kullanıldı. Her bir forma, ortalama 13 geri dönüşümlü plastik şişeden üretildi. 

 

Vücuttan teri uzaklaştırmak amacıyla Nike Dri-FIT teknolojisi kullanılarak üretilen formaların kumaşı Nike’ın önceki formalarından %23 daha hafif ve %20 daha güçlü bir örgü yapısına sahip. Forma üstlerindeki lazerle kesilmiş havalandırma delikleri bölgesel serinleme sağlarken oyuncuların maç sırasındaki vücut ısısını düzenlemeye yardımcı oluyor. 

 

Federasyonlara özel hazırlanan formaların görsel tasarımı her ülkenin ulusal kimliği ve kendine has futbol kültürüne göre belirlendi. Forma üstleri ve şortlarındaki zengin ayrıntılar milli takımların tarihi ve kültüründen ilham alıyor. 

 

– HIRVATİSTAN 

Hırvatistan’ın benzersiz formaları, bu genç ülke için önemli ve duygusal bir simge. Ünlü kırmızı beyaz kareli deseniyle, milli takımın kendi sahasında giyeceği kırmızı bisiklet yakalı formaların üzerinde şimdi daha da büyük ve belirgin kırmızı ve beyaz kareler yer alıyor. Formanın genelinde daha renkli bir tasarım yaratmak için kollarda daha küçük kareli motif kullanıldı. Ense kısmının içinde, Hırvatların futbola olan bağlılığı ve sadakatine atfen ‘Daima Sadık’ anlamına gelen ‘Uvijek Vjerni’ yazıyor. Milli takımın kendi sahasında giyeceği hem şortlar hem de çoraplar beyaz renkte. Çoraplar, daha fazla rahatlık için geliştirilmiş tamponlama sistemi içerirken beyaz tonuna uygun ince bir kareli bantla çerçeveleniyor. 

 

– FRANSA 

Fransa milli takımının kendi sahasında giyeceği yeni formlar geleneksel mavili beyazlı tasarımdan uzaklaşarak askeri üniformalarından esinlenilerek hazırlandı. Fransızların ikonlaşmış, ince çizgili denizci motifini gövdesinde taşıyan formalar, Fransız milli takım formasının geleneksel meteor mavisi ve askeri üniformalarda kullanılan daha açık pasifik mavisi renklerinde sunuluyor. Formanın asker üniformalarından ilhamını alan benzersiz yüksek yakası altın renginde şeritlerle bezeli. Kolların manşetlerinde Fransa’yı temsil eden birer altıgen yer alırken üç renkli milli bayrağa gönderme yapmak amacıyla altın renginin üç farklı tonu kullanıldı. Ense kısmının iç tarafındaki kırmızı şerit üzerinde ise Fransız halkının zenginliğini gururla kucaklayan ‘Nos differences nous unissent’ (bizi birleştiren farklılıklarımızdır) yazısı yer alıyor. Meteor mavisinde tasarlanan şortların her iki yanında pasifik mavisi renginde birer şerit yer alırken, daha fazla rahatlık için geliştirilmiş tamponlama sistemi içeren meteor mavisi rengindeki çorapları, bu mavinin dört farklı tonunda şeritler çerçeveliyor. 

 

– HOLLANDA 

Hollandalıların hem akıllı ve göz alıcı futbollarına, hem de kimi zaman kaotik ve vahşi görülse de her zaman belirli bir işlevselliği olan tasarımlara ve sanata karşı alışılmadık yaklaşımlarına herkes hayranlık duyar. Milli takımın kendi sahasında giyeceği formalar geleneksel, canlı turuncu renginde tasarlanırken gövdenin sol üst ve sağ alt bölümlerinde çaprazlama yer alan ve kuşak etkisi yaratan turuncu tonundaki baklava desenler yenilik olarak karşımıza çıkıyor. Bu tasarım, Hollanda’nın 1904’te hazırlanan ilk milli takım formasına bir gönderme içeriyor. 

 

Ensenin iç kısmındaki ‘Nieuwe Meesters’ (Yeni Ustalar) yazısı bu isimle anılan 17. yüzyılın ünlü Hollandalı ressamlarına saygı gösterisinde bulunurken adlarını tarihe yazdırma potansiyeli olan, çok yetenekli oyunculardan oluşan St. Maarten futbol takımını da kucaklıyor. Milli takımın kendi sahasında giyeceği şortlar geleneksel turuncu renginde. Daha fazla rahatlık, hareket kabiliyeti ve koruma için geliştirilmiş tamponlama sistemi içeren turuncu çoraplar güçlü, temiz ve şaşmaz bir şekilde Hollandalı görüntüsü yaratıyor. 

 

 

– POLONYA 

Polonya milli takımının yeni formaları ilk defa Aralık 2011’de tanıtılmıştı. Ancak, bu yaz Polonya’nın ortaklaşa ev sahipliği yapacağı Avrupa’nın en büyük futbol turnuvasında bütün gözler bu formalar üzerinde olacak. Formalar, Polonya’nın en yaygın ve en çok saygı gösterilen milli simgesi Polonya bayrağından ilhamını alıyor. Kırmızı ve beyaz rengindeki formalar, Polonya’nın en ikonlaşmış simgesi olan Polonya bayrağını betimliyor. Polonya halkını futbol tarihinin en önemli senesine taşıyacak olan formalar uzun yıllar boyunca unutulmayacak. Ayrıca, formalar Polonya’nın futbolundan duyduğu gururu ve tutkusunu yansıtan geleneksel milli armayı içeriyor. 

 

– PORTEKİZ 

Portekiz milli takımının kendi sahasında giyeceği yeni formalar ihtişamlı denizcilik geçmişlerine ait simgelerle daha da güzelleştirildi. Portekiz’in kendi sahasında oynayacağı maçlar için hazırlanan yeni formalar zarif, yeşil bisiklet yakası ve kırmızı gövdesiyle klasik tasarımlı. Kollarda yeşil renginde ince, dikey ve yatay çizgilerden oluşan motifin yatay çizgileri manşet boyunca devam ediyor. Bu tasarım, Portekiz’in dünyayı gezen kaşiflerin gemilerini süsleyen, ülkenin saygın simgesini temsil ediyor. Ensenin iç kısmında, gezginlerin dünyayı keşfetmek için kullandığı ve astronomiyle denizcilikte kullanılan bir alet olan Küresel Usturlap yer alıyor. Beş yüz yılı aşkın süredir ülkenin milli simgesi olan ve başta mimaride kullanılan bu küre en çok milli bayrağın üzerindeki armaya fon oluşturmasıyla biliniyor. Milli takımın kendi sahasında giyeceği yeni şortlar kırmızı renginde. Daha fazla rahatlık için geliştirilmiş tamponlama sistemi içeren çoraplar kırmızı renkte. Üst tarafını ince bir yeşil renk çerçeveliyor ve baldırların arkasında küçük birer çarpı işareti yer alıyor.

 

 

 

 

Kaynak

Bunları da beğenebilirsin