14 Mayıs 2011 tarihinde Bozcaada, 18 Eylül 2011 Pazar günü Riva ve 20 Kasim 2011 tarihinde Şanlıurfa’da düzenlenen koşular sonrasında, New Balance bu kez de sporseverleri “New Balance Bozcaada Yarı Maratonu ve 10K Koşusu” ile 12 Mayıs 2012 Cumartesi günü Bozcaada’da buluşturdu.

Atletizm Federasyonu’nun 2012 Faaliyet Takvimi içinde yer alan, yaristakvimi.com tarafından New Balance’ın ana sponsorluğunda, Bozcaada Kaymakamlığı ve Bozcaada Belediye Başkanlığı’nın desteğiyle gerçekleştirilen New Balance Bozcaada Yarı Maratonu ve 10K Koşusu, aralarında yurtiçi ve yurtdışından bir çok sporcunun bulunduğu 1.000 koşucunun katılımıyla gerçekleşti.

Bu yıl ikincisi düzenlenen New Balance Bozcaada Yari Maratonu & 10K Koşusu, yine Bozcaada tarihinde hatırlanacak bir yere sahip oldu. Türkiye’de koşu yarışlarına katılım ortalamasının lerde olduğu ve geçtiğimiz yıl yine Bozcaada’da ilk kez %32’ye ulaşan kadın oranının, bu yıl %42 gibi yüksek bir rakama çıkması yarışın en dikkat çekici yönlerindendi.

Yarıştan bir gün önce Bozcaada’ya gelmeye başlayan sporcular, son antrenmanlarını Bozcaada’da yaparak yarışa hazırlandılar. Koşu katılan 1000 kişi ve onlara eşlik edenlerle birlikte Bozcaada haftasonu yaklaşık 3.000 kisiyi ağırladı. Keyifli ada atmosferinde yarışa hazırlanan sporcular yarış öncesinde Bozcaada Cumhuriyet Meydanı’nda yer alan New Balance çadır alanında yarış saatine kadar kısa koşular, ısınma hareketleri yaparak son hazırlıklarını tamamladılar.

Yarışın startı Bozcaada Belediye Başkanı Mustafa Mutay eşliğinde verildi. Sporcular 10km ve 21km’lik parkurlarda yarıştılar. İlçe Jandarma Komutanlığı önünden başlayan kosunun 10 kilometrelik etabına katılanlar, Tuzburun Mevkisi’ne gidip, Cumhuriyet Meydanı’ndaki finiş çizgisine geldi. 21 km’lik yarı maratona katılanlar ise, Tuzburun, Ayazma, Sulubahçe, Amerikan Çesmesi güzergahını takip ederek, Bozcaada turu attı.

10K yarışında, erkekler kategorisinde 34:32 derecesi birinci Aykut Taşdemir, 35:29 derecesiyle ikinci Ramazan Ismel, Sam Cosgrove ise 37:57’lik derecesi ile üçüncü oldu. Kadınlarda ise 41:18’lik derecesi ile birinciliği Nursel Karatas alırken, 43:05 ile Bahar Ertürk ikinci, 47:24 ile Marianne Yirmibeşoğlu ise üçüncülüğü elde etti.

Yarı Maraton Yarışı’nda, erkekler kategorisinde 1:14:42’lik derecesi ile Sabri Kara ipi göğüsleyerek birinci oldu. Kara’nın ardından Kiyasettin Yalçın 1:21:11 ile ikinci, Mehmet Gündem ise 1:23:21 ile üçüncü sıranın sahibi oldu. 21K Kadınlar kategorisinde ise Lütfiye Kaya 1:28:33 ile birinci, Alssia De Matteis 1:44:54 ile ikinci, Sirin Mine Kiliç ise 1:51:37 ile üçüncü oldu.

Koşuya İstanbul’da yaşayan Ingiliz Gladness Cole, Philip West ve Sandra Scotland da katıldı. Koşuya Istanbul’dan gelen Zehra Levent ise 10 kilometrelik parkurda labrador cinsi ‘Lilu’ isimli köpeği ile koştu. Görme engelli Necdet Turhan ise Ulas Önal ve Aylin Savcı eşliğinde koştu. İstanbul’dan gelen 37 yaşındaki Caner Odabaş ise koşu için özel olarak hazırlanmış çocuk arabasına bindirdiği 3.5 yaşındaki oğlu Canberk ile kosudaki yerini aldı.

Sporseverleri, sporla daha çok bir araya getirmeyi hedefleyen New Balance Maratonları’nın bir sonraki etabi 16 Eylül 2012’de Ankara – Eymir’de koşulacak.

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak

Bunları da beğenebilirsin