yalısporSağlıklı olmanın koşullarından bir tanesi de doğru nefes almaktır. Su, hava ve yiyecek yaşamın vazgeçilmez üçlüsüdür. Nefes, hava canlılar için bir nimettir. Yaşamımızı nefes almaya borçluyuz. Ve bunu iyi kullanmak gerekir. Vücudumuz için doğru nefes almak, endişeyi azaltır, bedeni rahatlatır, zihni sakinleştirir. Sıkıntımız olmadığında nefes alış verişlerimizi hissetmeyiz. Kendiliğinden gerçekleşir.

Sıkıntı zamanı gerginlik artıkça nefesinizde hızlanır. Daha çok nefes alıp vermeye başlarsınız. Bu durum bizde sanki havasız kalmış ya da yeterince nefes almıyormuşuz gibi hissettirir. Nefes alış verişindeki ki hızın artması kandaki oksijen ve karbondioksit dengesini bozar. Bu durum bizim vücut sıkıntılarının artmasına, panik hissetmenize sebep olabilir.

yalısporSoluk almamız iki şekilde gerçekleşir. Karından ve göğüsten uygulanan kasların basıncıyla akciğerlerimiz havayla dolar. Bu havanın içindeki oksijenler kana karışması için belli bir süre geçirmesi gerekir. Onun için soluk vereceğimiz zaman, havayı daha yavaş dışarıya bırakmalıyız. Nefes alışımız ise bizi sıkmayacak, gerginlik vermeyecek şekilde derin olmalı. Biraz içimizde tutup yavaşça bırakmalıyız.

Genelde bayanlar nefesi göğüsten, erkekler ise karından alırlar. Nefesi önce karından belli bir dolgunluktan sonra göğse kaydırmak daha faydalı olabilir. Bunu anlamak için bir elinizi karnınızın üstüne diğerini de göğüs kafesinizin üstüne koyup nefes alış verişlerinizi takip edin.
Nefes egzersizini yaparken rahat nefes almanız için oturma pozisyonunda olmalısınız.

Tüm dikkatinizi içinizde toplayın. Nefes alış verişlerinizi dinleyin. Nefes alıp vermek kendiliğinden olur. Adeta refleks gibi.

İçine nefesin nasıl dolduğuna dikkat et. Nefes alırken burnundan yada ağzından giren havanın içine aktığına içindeki sıcak, ılık havanın nefes yollarından nasıl dışarı çıktığına dikkat et.
İçine almış olduğun havanın temiz ve taze olduğunu, bol oksijen barındırdığını düşün.

yalıspor nefes imgelemeFarz et ki, taze çam ormanlarından, nehir kenarlarından, geliyor. Hatta yüksek ovalardan, tepelerden tertemiz, serin hava. Sağlıklı ve sıhhatli.

Ve içinden sıcak, kullanılmış hava dışarı çıkıyor. Çıkarken tüm yorgunlukları ve tükenmişlikleri de çıkarıyor.
Her nefes alış verişinle beraber içindeki gerginlikler dışarı çıkarken, taze ve yeni havayla doluyor.
Vadilerin, nehir kenarlarının tertemiz, pırıl pırıl berrak havası sanki. Adeta şırıl şırıl akan suların verdiği hava.

Günde 3-5 dk. 3 ya da 4 kez bu nefes egzersizini tekrarlamak oldukça faydalı. Kendinizi alıştırabilir ve mücadele etme potansiyelinizi artırabilirsiniz.

NEFES EGZERSİZİ-Uzm. Psk. İzzet KAN

Kaynak

Bunları da beğenebilirsin