Türkiye’ye 25 yıl önce iltica eden, “Cep Herkülü” lakabıyla tanınan Avrupa, Dünya ve Olimpiyat şampiyonu rekortmen halterci Naim Süleymanoğlu, “Bulgaristan’dan kaçtığım için asla pişman olmadım” dedi.

Bulgaristan’da Türkler’e karşı yürütülen ve 1989 yılında sona eren asimilasyon kampanyası sırasında adı ‘Naum Şalamanov’ olarak değiştirilen Süleymanoğlu, yaşamı ve halter sporu ile ilgili görüşlerini Bulgar Tema Sport gazetesine anlattı.

Gazeteye yaptığı açıklamada yakın bir geçmişte yaşadığı sağlık sorunlarını artık aştığını belirten Süleymanoğlu, “O krizi geçtim, artık sağlıklıyım. Siyaset ve sporda çalışmalarımı sürdürürken, İstanbul’da iş yapıyorum ama asla halterden uzaklaşmıyorum” ifadesini kullandı.

Geçmişe dönüş şansı olsaydı Bulgaristan’dan yine kaçma kararı vereceğini ifade eden Süleymanoğlu, “Bulgaristan’dan kaçtığım için asla pişman olmadım” diye konuştu.

Naim Süleymanoğlu, yılda en az bir kez memleketi olan Bulgaristan’daki Ptiçar köyüne gittiğini, burada 19 yılını birlikte geçirdiği dost ve arkadaşlarının kendisine daima kucak açtıklarını söyledi.

Bulgaristan’dan 19 yaşındayken kaçmıştı.

“Bulgaristan-da 19 yıl yaşadım ve evimde güzel yıllar geçirdim” diyen Süleymanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her şeye rağmen asla vatan hasreti duymadım. Böyle bir tavır gördükten sonra zaten pişmanlık duymazsınız. Bulgarlar 2 milyon insanın isimlerini zorla değiştirdiler. Çok zor bir dönemdi. Olaylara tanık olan insanlar daha iyi bilir. Hayatımda o gün aldığım hiç bir kararı bugün de değiştirmem. Geçmişe dönebilsem bile yine Bulgaristan’dan kaçardım. Çünkü Türk halkı olarak Bulgaristan’da büyük bir baskı altındaydık”

Eskiden antrenörü olan Bulgaristan’ın şimdiki Halter Milli Takım antrenörü Nedelço Kolev’in işinin zor olduğunu sözlerine ekleyen Süleymanoğlu şunları söyledi:

“Kolev şimdi zor bir dönemde sorumluluk aldı. Maalesef Bulgar halteri yıllar içersinde ortadan kaybolma aşamasına geldi. Çok çalışmak gerekecek.”

 

 

 

Kaynak

Bunları da beğenebilirsin