Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, 3 bin metre engelliyarışında 9.40.29’luk derecesiyle kendi derecesini 16 saniye geliştiren ve açık ara birinci olan Binnaz Uslu, Olimpiyat A barajıın da aşarak Londra Olimpiyatları’na gitmeye hak kazandı.

Açıklamada, Binnaz Uslu’nun şu ifadelerine yer verildi:

“Hem olimpiyat barajını aşmak hem de ülkeme yarışlarda 12 puan kazandırmak benim için gurur verici bir olay. Antrenörüm Yahya Sevüktekin ile birlikte planlı ve programlı bir çalışma yürütüyoruz. Çalışmalarımızın karşılığını almaya başladık.

“Olimpiyatlara gitmeyi bir sene önceden garantilemek benim için çok iyi oldu. Artık daha rahat bir şekilde olimpiyatlara hazırlanabileceğim. 2004 Atina’dan sonra bu ikinci olimpiyatım olacak. Burada kendimi ispat etmek istiyorum. İlk etapta elemeleri geçerek final koşmayı amaçlıyorum. Böyle büyük organizasyonlarda finallerin sonuçları önceden kestirilemez. Ben de elimden gelenin en iyisini yapmak için çalışacağım.”

Milli atletin antrenörü Yahya Sevüktekin ise “Binnaz’dan bu başarıyı bekliyorduk. Çok çalışıyor. İzmir’de en iyi derecesini 16 saniye aşağıya çekti. Bu dereceyi daha da aşağıya indirmek istiyoruz. Olimpiyatları garantilememiz bizim için önemli bir avantaj oldu. Önümüzü daha iyi görebileceğiz” dedi.

Birsen Engin’in ise bayanlar 400 metre engellide 56.50’lik derecesiyle Olimpiyat B barajını geçerek, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’na gitme şansını sürdürdüğü kaydedildi.

 

Kaynak

Bunları da beğenebilirsin