Sizler sordunuz, uzun mesafe koşucusu Mert Sakallıoğlu cevapladı.

Yalı Spor Facebook sayfamızdaki takipçilerimizin koşu ile ilgili merak ettiklerini Mert Sakallıoğlu’na sorduk. Kendisi de sorularınızı sizler için bloğumuzda cevapladı.

Koşu sporu hakkında sizlerden gelen 5 soru ve cevapları ile karşınızdayız.yali-spor_mert-sakallioglu-5-soru-5-cevap

 

Yusuf ATEŞ : Koşu temponuzu uzun zamana nasıl yayıyorsunuz?

Bilimsel ve bilinçli antrenman yaptığın sürece vücut kendi limitlerini otomatik olarak ayarlıyor. Tabi bu da zamana dayalı, sürekli, geliştirici antrenmanlar ile kendiliğinden oluşur.

 

Fatih KÜÇÜKERDOĞAN : Yarışlarda nefesinizi nasıl dengeliyorsunuz?

Vücut öyle bir makine ki senin nasıl nefes alacağını ayarlar. Kişiye özel antrenmanlarla bu denge oluşur. Biraz daha hafif tempoda yarışa başlamak fayda sağlayabilir.

 

Gizem YALIN : Dışarıda koşu yaparken Ultra Boost kullanıyorum. Outdoor için uygun mudur?

Enerji geri dönüşümü en yüksek koşu ayakkabısı olduğu için özellikle hedeflediğiniz önemli yarışlarda mutlaka giyin. Bana soracak olursanız ben her türlü antrenman ve yarışlarımda kullanıyorum.

 

Ferhat GÜRSOY : Yarı maratona hazırlandım. Çok fazla kilo kaybına uğradım. 69’dan 59’a düştüm. Yarı maratonu bıraktım. Tekrar koşmak istiyorum fakat kilo kaybetmek istemiyorum.

Sen hiç 59 kiloluk gülle atan bir sporcu gördün mü? Bu işin kostümü hafif olmak. Önemli olan kiloyu kastan mı, yağdan mı verdiğindir. Eğer kütlesel olarak ağır kalmak istiyorsan biraz daha kiloca rahat edebileceğin branşlara yönelebilirsin. Mesela sprint.

 

Seda AVCI : Koşuya yeni başladım, sizce nasıl bir program izlemeliyim? Outdoor mu, spor salonu mu önerirsiniz?

Öncelikle sağlık taramasından geçmeni tavsiye ederim. Daha sonra da uzman antrenörlerden bilgi alarak başlangıç seviyesi hakkında neler yapman gerektiğine karar verebilirsin.

 

Koşu koordinatörü ve uzun mesafe koşucusu Mert Sakallıoğlu’na teşekkür ederiz.yalı spor_adidas ultra boost

Koşularınızda mükemmel yastıklama ve sonsuz enerji geri dönüşümü sağlayan Ultra Boost koşu ayakkabılarını keşfetmek için tıklayın.

 

 

Bunları da beğenebilirsin