Türkiye Atletizm Federasyonu Genel Sekreteri Nihat Doker, atletizm tarihinde bir ilki başardıklarını belirterek, şu ana kadar 24 sporcunun 2012 Londra Olimpiyatları’na katılmasının kesinleştiğini, bu sayının 35’e ulaşmasını tahmin ettiklerini bildirdi.

 

Doker, bir etkinliğe katılmak üzere geldiği Adana’da, Türk atletizminin son yıllarda çok başarılı çıkış yakaladığını söyledi.

 

Pekin Olimpiyatları’na 16 kişi ile gittiklerini ve Pekin’den 5 bin ve 10 bin metrede Elvan Abeylegesse ile iki gümüş madalya ile döndüklerini hatırlatan Doker, o dönemdeki sporcu sayısıyla atletizmde bir ilki başardıklarını ifade etti.

 

Doker, 27 Temmuz-12 Ağustos tarihleri arasında İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenecek olan olimpiyatlar için hazırlıklarının tüm hızıyla sürdüğünü anlatarak, şunları kaydetti:

“Tarihimizde bir ilki başardık. Şu an itibariyle 24 sporcumuz Londra’daki olimpiyatlara gitmeye hak kazandı. 2008 Pekin Olimpiyatları’na 16 sporcuyla katılarak tarihimizde bir ilki başarmıştık, ancak şu an olimpiyatlara gidecek sporcu sayımız 24’e ulaştı. Atletizmde son yıllarda çok önemli başarılar alınıyor. Nevin Yanıt’ın Avrupa şampiyonluğu, Aslı Çakır’ın Dünya Salon Atletizm şampiyonasındaki başarısı çok önemliydi. Olimpiyatlara en fazla sporcu ile giden branşız. Daha çok sayıda önemli sporcularımız var. Onların da barajı geçeceğine inanıyoruz. Şu an olimpiyatlara gitmesi kesinleşen 24 sporcumuzun içerisinde Elvan, Kemal Koyuncu gibi bazı sporcularımız yok. Onların da barajı geçeceğini tahmin edersek bu sayının 35’e ulaşacağını tahmin ediyoruz. Hedef madalya kazanmak. Madalyaların rengini bilemeyiz ama madalya geleceğini ümit ediyoruz.”

 

Olimpiyatlara katılması kesinleşen sporcular:

 

Olimpiyat A Barajı’nı geçen sporcular:“Fatih Avan (cirit atma), Ercüment Olgundeniz (disk atma), Eşref Apak (çekiç atma), Pınar Saka (400 metre), Nagihan Karadere (400 metre engelli), Aslı Çakır Alptekin (1500 metre), Tuğba Karakaya (1500 metre), Binnaz Uslu (3000 metre engelli), Gülcan Mıngır (3000 metre engelli), Tarık Langart Akdağ (3000 metre engelli), İlham Tanui Özbilen (1500 metre), Polat Kemboi Arıkan (5000 metre), Sultan Haydar (maraton), Bahar Doğan (maraton), Ümmü Kiraz (maraton), Bekir Karayel (maraton)”

 

Olimpiyat B Barajı’nı geçen sporular:

 

“Nevin Yanıt (100 metre engelli), Merve Aydın (800 metre), Karin Melis Mey (uzun atlama), Burcu Ayhan (yüksek atlama), Semiha Mutlu (20 kilometre yürüyüş), Recep Çelik (20 kilometre yürüyüş), Tuğçe Şahutoğlu (çekiç atma), Hüseyin Atıcı (gülle atma)”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak

Bunları da beğenebilirsin