KRAMPON SATIN ALMA REHBERİ

Spor dediğimizde neredeyse herkesin aklına ilk futbol gelir, özellikle de biz Türkler’in. Boş bir zamanın olmazsa olmazlarından birisi olsa gerek, halı saha. Soğuk bir akşamın ayazında “hadi gençler baklavasına atıyoruz” diyen bir ses çıkıverir, kapılırız hemen o rüzgara. Her ne kadar kaybeden taraf baklavayı alıyor olsa da soğuk içeceği kazanan taraf üstlenir. Samimi arkadaşlarınızla yorucu bir akşamın sonunda halı saha kenarında sohbet ederken buluruz kendimizi; kimisi attığı gollerden, kimisi de olaylardan bahsederken. Mutlu bir zafer sonunda günün yıldızı olmak, o akşam konuşulmak istemez misiniz?

Tabii ki maçın yıldızı olmak, kendinden söz ettirmek o kadar kolay olmasa gerek. Motivasyon olarak hazır bir şekilde maça başlıyor olsanız da ekipman açısından hazır mısınız? Krampon, dizlik, çorap.. Hatta bir bağcık. Farklı bağcık modelleri ile kullanacağınız kramponu tarz bir hale getirebilirsiniz.

Öncelikle bir bakalım, zemine uygun bir krampon giyiyor musunuz? Malum, hep halı sahada oynayacak değilsiniz. Amatörlüğünüzü yendiniz, artık yeşil sahalara kendinizi atmak istiyorsunuz ve haliyle yeni bir krampon almanız gerek. Fakat en çok yapılan hatalardan birisidir krampon seçimi. Zemine uygun olan kramponu seçmek size hem keyifli bir oyun yaşatacak hem de uzun ömürlü kullanım imkanı sunacak. Aynı zamanda acele etmemek gerekir ki; ayakkabının size sunacağı özellikler doğrultusunda yapacağınız bir seçim, en doğrusu olacaktır. Gelin krampon seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz inceleyelim.

Krampon Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle futbolu oynayacağımız zemin çok önemli. Böylelikle zemine karar verdikten sonra oynayacağımız mevkiyi de belirleyebiliriz. Bir forvet oyuncusunun güce, hızlanmaya ve çevikliğe ihtiyacı olmasıyla birlikte bir oyun kurucunun ise topu oyuna dağıtabilecek bir yapıya sahip olması, haliyle 90 dakikalık maratonun yükünü çekebilmesi gerekir. Kramponların taban yapıları ile arttırılabilir yarar sağlanmakta. Hadi işe oynayacağımız zeminleri görerek başlayalım.

Normal Çim Zemin Kramponları

FG (Firm Ground) ismiyle ele alınan çim saha kramponları AG kramponlara göre daha uzun çivilere sahip olmakla birlikte başka bir zeminde kullanımı uygun değildir. Fazla yağmur görmeyen biraz nemli kısa çimlerde kullanılabilir.

Fakat hem normal zeminde hem de toprak ve kum sahaya sahip yerler için uygun olan sert zemin kramponlarını kullanabileceğim bir ayakkabı istiyorum diyorsanız MG (Çoklu Zemin) kramponlarını tercih edebilirsiniz.

Halı Saha Kramponları

AG (Artificial Grass) ve TF (Turf Field) suni çim saha kramponları halı sahada kullanım için tasarlanmıştır. AG kramponlardaki çiviler, FG kramponlardakine göre daha kısa ve içi de boştur. Biz yine de söylemiş olalım, her ne kadar suni çim ve halı saha kullanımına uygun tasarlanmış olsa da, halı saha zemini kötü ise kullanmanız tavsiye edilmez. TF kramponlar ise tam bir halı saha için tasarlanmıştır.

Kapalı Saha (Salon) Kramponları

Krampon çivisi ihtiyacı görülmeyen, düz kauçuk tabana sahip bu ayakkabılar ile kapalı spor salonlarında yapılan maçlarda yıldız oyuncu olmaya doğru yükselebilirsiniz. Sokakta da giyebileceğiniz bu ürün, kauçuk taban sayesinde yer tutuculuğu maksimum seviyede tutmasıyla size hareket kabiliyeti sunacak.

Krampon türlerini ve neye dikkat etmemiz gerektiğini gördük. Bir krampon tek başına sizi star yapamayacak olsa da, ruhunuzda yaşadığınız o heyecanı ve yeteneklerinizi maça aktarabilirseniz, oyunun starı olmayı hak etmişsiniz demektir. Doğru seçilmiş bir krampon top kontrolünüzü arttıracak, sakatlanma şansınızı minimuma indirecek ve böylelikle sizi liderliğe yükseltecek. Unutmayın, kontrol hala sizde. Tüm krampon seçeneklerini buraya tıklayarak görebilirsin.

Bunları da beğenebilirsin