Koşu ayakkabıları hayatımızda önemli bir yer edindi. Rahatlığı sebebiyle her ne kadar amacının dışında kullanılsa da insanlar arasında çok tercih edilen ayakkabıların başında geliyor. Koşu ayakkabısı sektöründe kurucu ve pazarın öncüsü konumunda bulunan adidas’ ın bu sektördeki yükselişini sizler için derledik.

1832′ de, ilk buluş Wait Webster’ ın kauçuk tabanların deri ayakkabı ve botlara çekilebileceği işlemi patenti aldığında yapıldı. Fakat koşu ayakkabısı için ilk girişimler ıslandığında gerilme eğilimi gösteren deriden yapılmıştır.

Modern koşu ayakkabısının babası 1920′ de ayakkabı yapmaya başlayan Adolf Dassler’ di. Her bir ayakkabı tasarımının özel bir el dövme ayak takımı seti vardı ve her tasarım belirli bir koşu mesafesi için yapıldı.Bu tasarımlarda koşucunun sprinter mı yoksa uzun mesafe koşucusu mu olduğu üzerine odaklanmıştı.

1925′ te Adi Dassler,  ilk sprint ayakkabısını yaptı. Koç boynuzu adı verilen ayakkabı, 800 metreye kadar koşan sprint ve orta mesafe koşucuları için geliştirilmiş ve 60 mm’ lik biyo-mekanik olarak tasarlanmış bir perdeye sahipti.

George Lammers 1928′ de Amsterdam’ da 100m’ de bronz, 4×100 m’ de gümüş madalya kazandı. Bu ayakkabı için özel olan şey atletizmde ilk “vidalı sistemlerinden” birinin kullanılması.

Lina Radke, Amsterdam’ daki 1928 olimpiyat oyunlarında 800 metrede altın madalya kazandı ve ilk resmi dünya rekorunu kırdı. Ve dassler ayakkabılarında ilk altın madalyayı kazandı.

Adi Dassler, o zamanlar atletizm için Alman milli takım antrenörü olan Josef Waitzer ile yakın iş birliği içinde ayakkabıyı geliştirdi. Ayakkabı için öncelik mümkün olan en hafıf ağırlıktaydı.

1936 yılında ayakkabıları uluslararası alanda en iyisi olarak kabul edildi ve Jesse Owens’ ın kalibre atletleri tarafından giyildi.

13 Şubat 2013′ te adidas, New York’ ta Energy Boost’ u tanıttı. Temelinde bir koşu ayakkabısı olan Boost, dünyanın en büyük kimyasal üreticisi BASF ile kuruldu. Devrim yaratan yastıklama malzemesi, bir orta taban için her adımda enerjiyi verimli bir şekilde depolayan ve salıveren, çalışan endüstrideki en yüksek enerji geri dönüşünü sağlayan binlerce küçük enerji kapsülü kullandı.

Dennis Kimetto, BOOST ile yeni bir rekor kıran maraton zamanı belirledi.

UltraBoost ayakkabı dünyasını alt üst etti ve iyi bir spor ayakkabı için kriterleri değiştirdi. Moda trendlerini başlattı ve insanların spor ayakkabı tasarımını yeniden düşünmelerine neden oldu.

“Şimdiye kadarki en iyi koşu ayakkabısı” olan UltraBoost 22 Ocak 2015′ te açıklandı. UltraBoost orta tabanını bir Primeknit top ile birleştirerek yeni bir sınıra götürdü. Ayakkabı Yohan Blake, David Villa ve Sammy Watkins gibi seçkin sporculardan oluşan bir ekip tarafından övgüyle karşılandı.

Ve adidas bir kez daha performans ve stil arasındaki boşluğu kapattı.

Bunları da beğenebilirsin