Koşu Bandı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Kış mevsimi kendini iyiden iyiye hissettirmeye başlamışken açık alanda yapılan koşular da yavaş yavaş koşu bantlarına taşınmaya başladı.

yali-spor_kosu-bandi-secerken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Spor ve fitness salonlarına gidecek vakti olmayanların evlerinde sporlarına devam etmelerine olanak tanıyan koşu bantları zayıflamak ve formda kalmak isteyenlerin vazgeçemediği kondisyon aletlerinden biridir. Hatta en etkili olanı koşu ( yürüyüş ) bantlarıdır.

Siz de koşu bandı almaya karar verdiniz, fakat hangisini tercih edeceğinize karar veremiyorsanız bu yazımızı mutlaka okuyun.

Ülkemizde birçok marka ve yüzlerce model koşu bandı bulunduğunu hepimiz biliyoruz. Peki, bunlardan hangisi sizin için en uygun olanı? Sizin için araştırdık ve bir koşu bandını en iyi yapan özellikleri maddeler halinde sıraladık.

İşte sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmek isteyenlerin tercih ettiği koşu bantlarının özellikleri :

-Koşu Bandının Taşıma Kapasitesi

Bir koşu bandı alırken ilk dikkat etmeniz gereken şey taşıma kapasitesidir. Çünkü ağırlığınızı taşıyamayacak bir koşu bandından performansınızı desteklemesi beklenemez. Koşu bandınızdan verim almayı ve sorunsuz çalışmasını istiyorsanız ilk önce taşıma kapasitesini öğrenmelisiniz.

-Koşu Bandının Zemin Türü

Gelelim zemin türüne. Koşu bandı tercihinizde zemin türü de en az taşıma kapasitesi kadar önemlidir. Sert ve normal zemine sahip ürünler kesinlikle tercih edilmemelidir. Çünkü o zeminlerde yapılan koşular bir süre sonra ayak ağrılarına, kramplara ve hatta omurilik zedelenmelerine neden olabilmektedir. Doktorların da tavsiyesine göre koşu bandınızın zemini mutlaka esnek olmalıdır. Esnek zeminler ayaklarınıza, dizlerinize ve omuriliğinize uygulanan baskıyı minimum % 50 oranında azaltmaktadır.

-Koşu ( Yürüyüş ) Alanı

Bant genişliği olarak adlandırabileceğimiz koşu alanı rahat hareket edebileceğiniz genişlikte olmalıdır. Bir koşu bandının koşu alanı ne kadar geniş olursa sizin de hareket alanınız o ölçüde genişler. Ortalama 70-100 kg arasındaki kullanıcılar için 42 cm bant genişliği yeterli olacaktır.

-Koşu Bandının Eğimi

Koşu bandınızı eğimli ya da eğimsiz seçmek biraz da tercihinize kalmış bir husus olarak görülebilir. Fakat daha fazla kalori yakmak istiyorsanız eğimli koşu bantlarını tercih etmelisiniz. Eğimli koşu bantları da manuel eğimli ve otomatik eğimli koşu bantları olarak kategorilendirilir. Manuellerde kademeli eğimleri kendiniz ayarlarken otomatik eğimli cihazlarda eğimi ayarlamak için tek bir tuşa basmanız yeterli oluyor.

yali-spor_kosu-bandi-egimi

-Enerji Tasarrufu

Koşu bantlarının motor gücü arttıkça enerji tüketimi de artmaktadır. Ve bu da faturanıza ister istemez yansımaktadır. Bu nedenle enerji tasarrufu sağlayan motorlara sahip ürünleri tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

Voit Walker II Manuel koşu bandı Energy Saver Eco motoru ile 1 saatlik kullanımda sadece 13 kuruşluk elektrik harcamaktadır. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

-Sessizlik

Eğer ki bir apartman dairesinde oturuyorsanız dikkat etmeniz gereken önemli özelliklerden biri de koşu bandınızın sessiz çalışıp çalışmadığıdır. Aslında koşu bantlarının motorları çevreyi rahatsız edici bir ses çıkarmıyor olsa da siz üzerindeyken adımlarınızın vuruşlarından kaynaklanan sesler rahatsız edici olabiliyor. Bu sorunu çözmek için koşu bandı minderi tercih ederek çıkan sesleri % 75 oranında azaltabilirsiniz.

-Koşu Bandı Katlanabilir Olmalı

Koşu bandını evinizde kullanacağınız için portatif olması çok önemlidir. Sonuç olarak evlerimizin belli bir düzeni ve belli bir yaşam alanı kapasitesi vardır. Kimse bu alanın sürekli dar kalmasını istemez. İşte katlanabilir özellik burada devreye giriyor. Sporunuzu yaptıktan sonra koşu bandını katlayıp kendinize yeniden alan açabilirsiniz. Üstelik gelişen teknolojiler sayesinde koşu bantları açılıp katlanma esnasında belinize zarar vermeyecek ve sizi yormayacak sistemlere sahiptir.

yalı spor_koşu bandı katlanabilir

-Güvenlikli Koşu Bandı

Koşu bandınızda düşme gibi acil durumlarda cihazın hemen durmasını sağlayacak acil durum anahtar emniyet kilidi olmalıdır. Boynunuza takabileceğiniz bu kilit sayesinde olası yaralanmalar engellenmiş olacaktır.

-Teknolojik Özellikler

Koşu bantları da gelişen teknolojiyi yakından takip etmektedir. Dijital ekran göstergeleri bulunan modellerde hız, zaman, kalori, mesafe, bodyfat, nabız takibi ve ölçümü yapabiliyorsunuz. Birçok modelde elden nabız ölçme özelliği de bulunmaktadır. Üstelik performans esnasında motive olabilmeniz için MP3 girişleri ve dahili hoparlör mevcuttur.

yalı spor_koşu bandı teknolojileri

Koşu yaparken dinlenecek şarkılar blog yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yalispor.com.tr online sitemizde bulabileceğiniz koşu bantları ile açık havada yaptığınız koşularınıza, evinizde kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

yali-spor_en-iyi-kosu-bandi-ozellikleri

Voit koşu bantlarını keşfetmek ve satın almak için tıklayın.

Bunları da beğenebilirsin