Koştukça koşmak istemenizi sağlayacak kadar rahat ve güzel bir koşu ayakkabısını nasıl seçebilirsiniz?

Öncelikle almak istediğiniz koşu ayakkabısını nasıl bir ortamda kullanacağınız önemli. Hem zemin açısından hem de etkinlik açısından. Fitness salonunda, kapalı bir spor merkezinde spor yaparken giyeceğiniz koşu ayakkabısı ile özel koşu parkurunda giyeceğiniz koşu ayakkabısı aynı ayakkabı olmazsa daha iyi olur. Yaptığınız spordan daha yüksek verim alır, ayak/bacak ağrısı vs. gibi tatsız durumlar yaşamazsınız.

Yarış ve eğitim amaçlı koşu ayakkabılarını dışarıda tutarak, koşacağımız zeminleri; 

1- Fitness salonları/Spor merkezleri

2- Şehir içi, yol

3- Patika, dağlık alan, outdoor

4- Özel parkur,tartan pist vs. şeklinde kısaca özetleyebiliriz. Zeminlere göre koşu ayakkabısı araştırırken aşağıdaki ayakkabıları inceleyebilirsiniz:

1- Fitness salonları/Spor merkezleri için:

 

 

 

 

 

2- Şehir içi, yol için:

 

 

3- Patika,dağlık alan, outdoor için:

 

 

 

4- Özel parkur, tartan pist:

 

 

 

 

Koşu ayakkabısının sahip olduğu teknolojiye göre de seçim yapabilirsiniz..

Teknoloji her alanda hızla gelişiyor, spor ayakkabı üreticileri de tasarım/üretim aşamasında yeni teknolojileri yoğun olarak kullanıyor. Yürürken ekstra hareket imkanı sağlayan ve bu sayede bacak ve kalça kaslarını şekillenmesine yardımcı olan ayakkabılar, içine yerleştirdiğiniz çip sayesinde yürüdüğünüz miktarı ölçen, hafızasına kaydeden ve aynı sistemi kullanan diğer spor yapan arkadaşlarınız ile kıyaslama yapmanıza imkan veren akıllı ayakkabılar, taban bölümünde bulunan hava dolu tampon sayesinde zemine bastıkça sizi dengeleyen ve veriminizi arttıran ayakkabılar ve daha onlarcası…

 

 

 

Bu teknolojilere sahip spor ayakkabıları daha çok profesyonel sporcuların kullandığını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Zaten günümüzde spora ayırabileceğimiz vakit kısıtlıyken, yemek, iş vs. zamanlarımızdan çalarak spor yaptığımız dar zamanlardan yüksek performans elde etmek istediğimizde bu ayakkabılar çok daha faydalı hale geliyor.

Size ve yaptığınız/yapmayı düşündüğünüz spora uygun teknolojiye karar verdiniz ( spor ayakkabı teknolojileri hakkında önceki yazılarımızda detaylı bilgi bulabilirsiniz ).

Özellikle o ayakkabı ile kullanacağınız çorap ile deneyerek ayakkabınızın numarasını belirlediniz. Koşu ayakkabınızın numarasında iki numara arasında tereddütte kalırsanız küçüğü değil büyük (biraz bol gelen) numarayı seçin. Ki spor sırasında genişleyen/şişen ayağınız daha rahat etsin.

Diğer bir konu da ayakkabının ağırlığıdır. Hafif bir koşu ayakkabısı ile koşmak veriminizi yükseltebilir.

E tabii koşu ayakkabınızın estetiği, rengi de önemli:) Tarzınıza uygun bir renk de belirlediğinizde artık mutlu sona ulaştınız:) 

Ve artık bahaneniz kalmadı,KOŞUN!

 

 

 

 

 

 

Bunları da beğenebilirsin