Kenan Sofuoğlu: Dünyada bu rekoru kıran yok

Milli motosikletçimiz Kenan Sofuoğlu 3.kez Supersport şampiyonu oldu.

 

Bu sezon yaşadığı sıkıntıların geçmiş dönemlere göre daha fazla olduğunu anlatan Kenan Sofuoğlu, şöyle konuştu:

PUAN TOPLAYIP ŞAMPİYON OLDUM

”En zoru olduğunu söyleyemem. En zoru 2010 yılındaydı. Ama bu sene yaşadığım sıkıntı diğerlerine nazaran daha fazlaydı. 3 tane ameliyat geçirmem gerekiyordu. Dizimden yaşadığım sakatlık özellikle cuma günü yaptığım antrenmanlarda zorluklar yaşatıyordu. Cumartesi biraz daha iyiydi. Ama final yarışından önce şampiyonluğu garantiledim. Portekiz’e giderken amacımız yarışı kazanmak değildi. Puan toplayıp şampiyon olmak önemliydi. Avantajı kaybetseydim final yarışında stres fazla olurdu. Stres hataya neden olabiliyor.”

ÜÇ KEZ ŞAMPİYON OLAN YOK

Motor sporların zor yanlarından birinin hızdan dolayı yapılan hatalar olduğunu vurgulayan başarılı motosikletçi, ”Uzun sezonu şampiyon bitirmek beni mutlu etti. Ayrıca bu benim üçüncü dünya şampiyonluğum. Dünya Supersport’da benden önce üç kez şampiyon olan yok. İki kez şampiyon olan iki sporcu var. Ben üç kez şampiyon oldum ve bu rekor şu anda bende” diye konuştu.

YENİ SEZON HEDEFLERİ

Yeni sezon hedefleriyle ilgili bilgi de veren Kenan Sofuoğlu, bir yıl daha Supersport’ta yarışacağını söyledi.

Kawasaki takımıyla görüştüğünü ve iki hafta içinde bu anlaşmayı imzalayacaklarına dikkati çeken Sofuoğlu, ”Bir yıl daha Supersport, daha sonra başka planlarım var” dedi.

FEDERASYON’UN BÜYÜK DESTEĞİ VAR

Bu yılki dünya şampiyonluğunda federasyonun da büyük katkısı olduğunu kaydeden Kenan Sofuoğlu, ”Kawasaki ile yarışıyorum. Takımıma büyük destek verdiler. İyi ekipmanı olan takımla şampiyon olmak daha kolaydı. Federasyonun büyük desteği vardı. Önümüzdeki yıl için görüşmeler başladı” şeklinde konuştu.

TÜM ZORLUKLARI YENDİM

Başarılı sporcu, yaşadıklarının kendisini daha da güçlendirdiğini söyledi.

Kariyerinde iyi sezonlarının yanı sıra kötü sezonların da bulunduğunu vurgulayan Sofuoğlu, ”Avrupa’da 11. sezonum. Kötü sezonlarım olmasaydı her halde yarışı daha erken bırakırdım. 6-7 yıl daha bu sporu yapabilecek durumdayım. Ailemdeki kayıplardan dolayı bırakabilirdim. Geçirdiğim kötü sezonlar beni bu işe daha da bağladı. İlk defa dünya şampiyonu olmadım. Daha önceki yıllar gibi bu sezonki en büyük avantajım takımımdı. Tek zorluğum sakatlıklardı, onları da atlattım” diye konuştu.

Kenan Sofuoğlu, iki hafta sonra Hollanda’da bir yarışının olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Önümüzdeki hafta sonu Avrupa’da bir yarışa katılacağız. Bu genç sporcularla alakalı bir yarışma. Bir sporcumuzu getireceğim. Gençlerimizi Avrupa’ya çıkarmamız gerekiyor. Federasyon çok iyi iş çıkarıyor. Hazır sporcularımız var. Harun Çabuk için bir yer bulduk. Kendisini yarışa sokacağız. İstediğimiz dereceleri elde ederse, önümüzdeki yıl Hollanda’da bir yarışa katılacak.”

MOTOGP’DE YARIŞABİLİRİM

Kenan Sofuoğlu, gelecek sezonlarda hangi kategorilerde yarışacağı sorusunu ise şu şekilde yanıtladı:

”Dünyada beş tane şampiyona var. Bunların beşinde şampiyon olan sporcular en iyi pilotlar sayılıyor. Supersport’ta daha önce de başarılı oldum. Her spor dalında moral önemlidir. Aile kayıpları yaşadım. O dönemlerde başarılı olmak mümkün değildi. Kawasaki bana destek oluyor. Önümüzdeki sezon için Superbike testlerine başlamamı istiyorlardı. MotoGP olabilir. Bir daha ‘Neden Kenan Sofuoğlu MotoGP’de değil?’ sorusu gelirse onları Türk firmalarına yönelteceğim. Türk firmaları sponsorluk yapsa birçok sporcu oralarda olabilirdi. Bu federasyonla alakalı bir şey değil, firmalarla alakalı. Ben başladığımda federasyonumuz yoktu. Daha sonra kuruldu ve her şey değişmeye başladı. Böyle federasyon varken yarışmayı seviyorum. Manevi olarak destekleri büyük. Türkiye’de güvendiğim iki yer var. Biri federasyon, öbürü de şu anda şapkasını taktığım sponsorum.”

Başarılı sporcu, kendisi için yarışlarda ya birinciliğin ya da sonunculuğun olduğunu belirterek, ”Benim için ya birincilik ya sonunculuk var” diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

 

 

Kaynak

Bunları da beğenebilirsin