Alışveriş yapmayı seviyor musunuz? Yurtışında black friday adıyla geçen ve Türkiye’de büyük indirim günleri olarak duyurulan Kasım ayı indirim günlerinde, kaliteli bir ürünü çok daha uygun fiyata almak mümkün.

Peki nedir bu Black Friday? Yılın hangi döneminde ve gününde oluyor, nasıl başladı? Bu gibi soruları merak ediyorsanız detayları yazımızdan okuyabilirsiniz.

Bu özel günün tanımını: dünyadaki çoğu markanın yaklaşık %55-%90 oranında indirime girip, yılın en büyük satışının yaşandığı bir etkinlik olarak yapabiliriz. Bu günde mağazalar daha erken saatlerde açılır, daha fazla personel çalışır, çünkü ürünlere olan talep oldukça fazla olur. Öyle ki bazı senelerde Black Friday gününden bir gün önce mağazalar önünde sabahlayan, kaldırımlarda yatan insanlar olduğu görülmüştür.

Black Friday

Etkinlik Amerika’da her yıl şükran gününden sonraki ilk Cuma yapılır. Ülkemizde 23 Kasımda gerçekleşen ve Büyük İndirim Günleri olarak duyurulan etkinlik, bizlere kaçırılmayacak fırsatlar sunuyor. Teknoloji, tekstil ve daha birçok üründe büyük indirimlerle karşılaşacağımız bu günde; kaliteli bir ürünü düşük fiyata almak, bütçemizi oldukça rahatlatacaktır. Türkiye’de bu özel günde mağazaların açılış-kapanış saatleri diğer dünya ülkelerinden farklı olabiliyor fakat yine yüksek indirime sahip ürünler yakalamak mümkün olabiliyor.

Black Friday ilk olarak Amerika Birleşik Devletlerinde ortaya çıktı. 1932 yılından günümüze kadar şükran gününü takip eden Cuma günü olarak yapıldı. Tahmin edildiği üzere en çok alışverişin yapıldığı ülke Amerika. Peki nereden geliyor bu Black Friday ismi? Kim böyle bir isim koydu?

Black  Friday ismi 1966 yılında Philadelphia eyaletindeki polisler tarafından konulmuştur. Bu ismin konulmasının nedeni oluşan bu alışveriş çılgınlığının insanlar için  tehlikeli boyutlara gelmesidir. Çılgınca yapılan alışverişler birçok trafik kazasına, gasp veya hırsızlık olaylarına, adam yaralama suçlarına kadar gitmeye başladı. Haliyle polisler bu durumlarla ilgileniyordu. Zamanla aralarında geçen bu kelime insanlar tarafından duyuldu ve herkesin diline yerleşmiş oldu. 1932 yılından günümüze kadar geçen sürede Black Friday, 7’den 70’e milyonlarca kişi tarafından tüm yıl boyunca beklenmektedir.

Siz de bu özel günün indirimlerinden faydalanmak istiyorsanız sitemizdeki Büyük İndirim Günleri kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Bunları da beğenebilirsin