Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), 27 Temmuz’da 21.yüzyılın en uzun Kanlı Ay tutulmasının yaşanacağını açıkladı. Sadece sayılı saatlerin kaldığı Kanlı Ay tutulmasını dünyanın büyük bir kısmı merakla bekliyor. Peki bu kadar merak edilen Kanlı Ay tutulması nedir? Kanlı Ay tutulması ne zaman gerçekleşecek? gibi sorularınızı duyar gibiyim. Hadi o zaman kanlı ay tutulması ile ilgili yazımıza bir göz atalım.

Kanlı Ay Tutulması Nedir?

Yüzyılın en büyük gök olaylarından biri olan Kanlı Ay tutulması, Dünya’nın Güneş ile Ay arasına gireceği tutulma sırasında yerkürenin gölgesi 1 saat 43 dakika boyunca Ay’ın görünen yüzünü tamamen örterek Ay’ın tutulma sırasında kızıl bir görünüme bürünmesi olayıdır. 21. Yüzyılda yaşayacağımız en uzun süren Ay tutulması olarak tarihe geçecek olan bu tutulma yaklaşık 4 saat sürecek.

Kanlı Ay Tutulması Ne Zaman Gerçekleşecek?

Herkesin nefesini tuttuğu Kanlı Ay tutulmasına sadece sayılı saatler kaldı. Büyükten küçüğe hepimizin merakla beklediği o büyük gün geldi çattı. 21. Yüzyılın en uzun sürecek olan Kanlı Ay tutulmasının tarihi 27 Temmuz olarak belirlenmişti. Bugün yaşanacak olan bu tutulma olayı saat 20.13’de başlayıp ertesi gün 02.30’da sona ereceği söylenmekte. Tutulmayı Türkiye’de de kısmen izleyebileceğiz. 1 saat 43 dakika devam edecek olan bu olay yüzyılın en uzun sürecek tutulması olarak dikkatleri çekmekte. Tutulmanın maksimum gerçekleştiği 22.30-01.13 saatleri arasında ay tamamen kararmış olacak. Böylelikle 2018 yılında gökyüzünde 3 Güneş Tutulması ve 2 Ay tutulmasına şahit olunacak. Bu tutulmalardan içinde Türkiye’de izleyebileceğimiz tek tutulma Kanlı Ay Tutulması için nefesimizi tuttuk ve akşamı bekliyoruz!

Kanlı Ay tutulmasının olduğu saatlerde gökyüzünde ne gibi değişiklikler olacağını merak ediyor musunuz? Cevabınız ‘EVET’ ise okumaya devam etmelisiniz.

1) Ay, Dünya’dan 406 bin 223 kilometre uzaklıkta olacak. Bu son 5 bin yılın maksimum yerötesinden 502 kilometre daha az olduğu anlamına gelmektedir. Bu nedenle tutulmuş olan Ay, Dolunay’a kıyasla çok daha küçük görünecek.

2) Tutulmanın maksimum olarak gerçekleştiği saatte Ay, kusursuz ve eşit oranda kızıl olacak. Bu durum hayatınızda görebileceğiniz en doğal Kızıl Ay olarak karşınıza çıkacak.

3) Görebileceğimiz en sönük Ay olacak. Mars, Jüpiter ve Venüs gezegenleri tutulmuş Ay’dan daha parlak olarak görülecek.

4) Güneş normalden daha küçük görünecek.

5) Son 15 yılın dünyaya en yakın konumunda olacak olan Mars’ı, Ay’ın sağ alt tarafında kızıl bir yıldız gibi görebileceksiniz.

6) Ocak ayında Süper Mavi Kanlı Ay tutulmasından 27 dakika daha uzun sürecek olması da bizleri iyice heyecanlandırmaktadır.

7) Özel bir ekipmana ihtiyaç duymadan gökyüzünü rahatlıkla görebileceğiniz her ortamda Kanlı Ay tutulmasını izleyebileceksiniz. Yine de daha net görüntü isteyenler için dürbün ya da teleskop tavsiye ederiz.

kanlı ay tutulması

Ay’ın kırmızı olma nedeni, tutulma sırasında atmosfer güneş ışığını kırarak ayın üzerine düşen gölgenin içini yansıtır, bu da ayın kararmasını engeller. Kırmızı ve turuncu dalga boylarına sahip olduğundan, Ay kızıla bürünür. Ateş, aşk, samimiyet ve güç anlamlarına gelen kırmızı rengini, bugün sadece Ay’da değil kendi üzerinizde taşıyarak dikkatleri üzerinize çekmeyi başaracaksınız. Size en çok yakışacak kırmızı renkli ürünlere buradan ulaşabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin