Pakize Tarzi’yi ölüm yıldönümünde saygıyla yad ediyoruz.

İstanbul Boğazı’nı yüzerek geçen ilk kadın Pakize Tarzi, aynı zamanda Türkiye’nin ilk jinekoloğu, ilk özel kadın doğum kliniği kurucusudur.

yalı spor_pakize tarzi ilklerin kadını

1910 yılı Halep doğumlu olan Prenses Pakize Tarzi, ülkemizde birçok ilke imzasını atmıştı. Hem bir prenses hem de Türkiye’nin ilk jinekoloğuydu. 1949 yılında ilk kadın doğum kliniğini kuran da Tarzi’nin ta kendisi olmuştu.

Pakize Tarzi, babasının görev yaptığı Halep’te dünyaya geldi. 1918 yılında İngilizler’in Şam’ı işgal etmesi sebebiyle Adana’ya, Adana’da Fransızlar tarafından işgal edilince Konya’ya taşındılar. Ortaokulu burada bitiren Pakize Tarzi ve ailesi Konya’da çıkan olaylardan sonra Bursa’ya taşındılar. Bursa Amerikan Kız Koleji’nde eğitimine devam edip tamamladı. Tıp eğitimi almaya karar verince bu kez de İstanbul’a taşındılar. Üniversite’ye girebilmesi için yaşı büyütülen Tarzi, 1932 yılında Darülfunun’unda tıbbiye mezunu ilk kadın oldu ve sonrasında Profesör Liepmann ile birçok ameliyata girip zorlu tedaviler uyguladı.

Üniversiteden mezun olduğu yıllarda dinamik kişiliği ve kadının gücünü gösterme çabası spor yaşantısında da başarılarının önünü açmıştır. 6.5-7 kilometre mesafe kat ederek Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan İstanbul Boğazı’nı yüzerek geçmiştir ve bunu gerçekleştiren ilk kadın yüzücü olma ünvanını yine ilklerin kadını Pakize Tarzi elde etmiştir.

yali-spor_istanbul-bogazi

Hepimizin bildiği gibi İstanbul Boğazı’nı geçmek hele ki o dönemde ekipmanların yetersizliği, kullanılan mayoların şimdi ki kadar vücuda uygun olmaması da göz önünde bulundurulursa hiç te kolay değildi. Boğaz’ın ters akıntıları başlı başına bir sorun olabilirdi. Kısa bir mesafe de değil, yaklaşık 7 kilometreden bahsediyoruz. Fakat bunlar Pakize Tarzi’ye engel olmadı. Kadının her alanda başarılı olabileceğini bir kez daha herkese gösterdi.

yalı spor_eski mayolar

Her geçen gün değişen ve gelişen dünyada artık İstanbul Boğazı’nda yüzme yarışları düzenleniyor ve bir çok kadın yüzücü kolaylıkla bunu başarıyor olsa da Pakize Tarzi’nin Boğaz’ı yüzerek geçen ilk kadın olduğu yıllarla kıyaslama yaptığımızda zoru başarmış olduğunu yadsıyamıyoruz.

Kadınlara her dönemde birçok alanda örnek olan ilklerin kadını Pakize Tarzi, 19 Ekim 2004’te uykusunda öldü. Ardında onca ilki, başarıyı ve bir de hayatını anlattığı Anılar isimli kitabını bırakarak aramızdan ayrıldı.

Hatırasının önünde saygıyla eğiliyoruz ve kendisinin sözlerine kulak veriyoruz.

‘’İnsanları sevmeyen, doğaya aşık olmayan, karşılık beklemeden kendinden vermeyi bilmeyen Hekim olmamalı… Bir hekim için önemli olan, moral yönünden doyuma ulaşmaktır. Buna ulaşılmazsa yaşamdan hiç zevk alınmaz. Hekim önce hayatın yüceliğini bilmek, hayata saygı duymak zorundadır. Benim mesleğimde kin, nefret, öç alma gibi şeyler yoktur. Temel ilke insana yardımdır. Hekimlik yardım isteyene hiçbir şekilde sırtını çevirmeden karşılık beklemeden, tam bir içtenlikle yardım etmeyi ilke edinen, bundan sonsuz zevk alan kimselerin mesleğidir ve böyle olmalıdır…’’

 

Bunları da beğenebilirsin