yalıspor

Birçok yeme bozukluğu sorununun kökeni alışkanlıklarınızdan kaynaklanıyordur. Verdiğiniz kiloları almanız, alışkanlıklarınızı değiştirmediğiniz sürece muhtemeldir. Bu alışkanlıkları değiştirmenizde ilk öncelikli adım kendinizle barışık olmanız…Geçmişten gelen kendinize yönelttiğiniz suçlamaları bir kenara bırakıp, yeni bir başlangıç yapabilmek için ilk iş kendinizi affetmenizdir.

Bunu yapmanın birkaç yolu vardır. Bu sorunu “kendimi affediyorum” demekle çözemezsiniz, bu konu üzerinde biraz çalışmanız gerekmektedir.Bunun için sizlerle, pratik bir uygulamamı paylaşmak istiyorum.

Bu uygulamanın temelinde hipnoz vardır. Uygulamayı yaparken kendi kendinizi hipnoz edeceksiniz. Başlamadan önce rahat bir yere oturun ve öncelikle tüm vücudunuzun gevşemesini sağlayın. Sonra da aşağıda anlattığım gibi olayı hayalinizde canlandırın ve duyguları ile bire bir yaşayın. Üçüncü bir göz gibi değil, kendi gözünüzden bakıyormuşçasına olayı yaşayın!Ne kadar derin bir seviyeye ulaşırsanız o kadar başarılı olursunuz.

Derin bir gevşeme seviyesinden sonra, kendinizi 2 sandalyeli bir yerde düşünmeye başlayın, burada sadece bu iki tane sandalye var, genelde odayı beyaz düşünmek daha faydalı olacaktır. Bu sandalyelerden birisi kendinizin yargıladığınız kısmınız için, diğeri de yetişkin kısmınız (yetişkin kısmımızdan kastımız olumlu ve mantıklı tarafımızdır) için…İlk sırada yetişkin kısmınız, kendi içinde yapmış olduğu yargılamalar sonucunda yaşadığı duyguları anlatarak başlıyor konuşmaya,

Örnek vermek gerekirse;

• Sen beni yargıladığında kendimi değersiz ve aşağılık birisi gibi hissediyorum,

• Senin bana karşı yargılayıcı olman beni özgür olmaktan alıkoyuyor,

• Sen beni yargıladığında kendimi ……… hissediyorum.Ve son olarak bu acıyı ve sıkıntıyı hala içimde yaşıyorum diye içinden gelenleri yargılayıcı tarafına aktarır.

Yetişkin taraf bu duygularını açığa çıkardıktan sonra odaklanmanız gereken, bu duyguları vücudunuzun neresinde hissettiğinizdir. Bunu yakalamaya çalışın; bu genelde mide veya baş bölgesinde olabiliyor. Bazen de başka yerlerde tabii ki yer önemli değil, bu olumsuz duygunuzu yakalamanız önemli olan.

Bu duyguları keşfettikten sonra duyguları elinize taşıyın, tüm hissettiğiniz olumsuz duyguların elinizde toplanmasına izin verin. Sonrasında bir yastığa vurun ya da gene hayalinizde bir ormanda bu olumsuz duygunuzu büyük ve sert bir kaya ile eşleştirin; elinizde de hiç kırılmayan özel bir sopa olsun bu sopa ile o kayayı un ufak edene kadar vurun. Ta ki duygunuz bitene kadar…

Bu noktadan sonra yakaladığınız bu rahatlığı koruyarak sandalyelerde rol değiştirin ve sizi yargılayan kısmınız olun.Bir yandan da yetişkin kısmınız yargılayıcı kısmınıza sorular sormaya başlasın.

Örnek sorular;

• Yanlış olan ne?

• Neden yargılıyorsun?

• Beni yargıladığında bana ne yaptığını görmüyor musun?

Bu sorulardaki amaç aslında kendimizi yargılayan kısmımızın neden bu işlevini sürdürdüğünü anlamaktır. Her ne kadar bu işlev size olumsuz gibi gelse de, taşıdığımız her olumsuz işlevin bile bir görevi vardır. Ve bize ait bir şeyi taşıyordur. Bundan dolayı onu bu işi neden yaptığını anladığımızı ama bu işi yaparken bizi nasıl ve hangi duygularla yaraladığını anlatmamız gerekir.

Şimdi sıra sizi yargılayan kısmınızda;

• Lütfen beni affet,

• Şimdi bu söylediklerini daha önce bilseydim sana bunu yapmazdım,

• Benim tek amacım seni….. dan korumaktı.

• Aslında aynı amaca hizmet ediyoruz.Burada önemli olan nokta, sizi yargılayan kısmınızın değişmeye istekli olmasıdır. Bu noktada kendinize duyduğunuz inancınız çok önemli. Tüm bunları inanmadan yaparsanız, pek etkisini göremezsiniz.

Tam etki için tüm kalbinizle sizi yargılayan tarafın söylediklerine de yetişkin tarafınızın duygularına da saygı göstermelisiniz. Ne zaman ki sizi yargılayan kısmınızın değişeceğine inancınız artarsa o zaman başarılı oldunuz demektir. Bu çalışmayı yaptığım danışanlarım işte bu noktada tüm duygularını boşaltmaya başlıyorlar, verilen tepkileri görseniz ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirdiniz.Ama daha bitmedi son bölümü de gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Burada önemli olan yargılayan kısmınızın sizden özür dilemesidir. Yetişkin kısmın şöyle bir konuşma yapabilir.“Beni yok yere incittin, gereksiz yere yargıladın hatta bazen suçladın, aslında ben sadece benim hakkım olan ihtiyaçlarımı gidermek için çabalıyordum. Tek amacım duygusal ihtiyaçlarımı gidermek ve sağlıklı bir görüşe sahip olmaktı.

Tüm bunları şimdiye kadar elimden aldın ama bu noktadan sonra yapabileceğin bir şey var. Artık bu zararı ortadan kaldırmak ister misin? (cevap bekleyin, yargılayan kısmınızdan alacağınız cevap EVET olacaktır) (cevap evet olmazsa, bu bölüme kadar olan kısmı tekrar etmenizi tavsiye derim.

Tam duygu boşalımı olmamış demektir.) Peki o zaman onu kırdığın ve incittiğin her şey için af dile. Eğer bunu yaparsan diğer kısmını özgür bırakacaksın, verdiğin zararlar onarılacak ve sen de bundan karlı çıkacaksın. Bunu yapmak istiyor musun?Burada yetişkin kısmınızın, yargılayan kısmınızı affetmesi önemlidir.

Aslında af etmek sizi geçmişten kurtarır ama bu geçmişi unutturur anlamına gelmez. Amacımız geçmişinizi unutturmak değil onun vermiş olduğu suçluluk duygusundan kurtulmaktır.Bu uygulama ile sadece olumsuz duygularınızı boşaltmakla kalmazsınız, yeni bir bakış açısı ve iç görü de kazanırsınız.

Aslında bu af seansını genişletebilir ve geçmişte sizi kıran veya kızdıran diğer kişiler içinde uygulayabilirsiniz. Bu özellikle anneniz, babanız veya başka bir yakınızı hatta en samimi arkadaşınız bile olabilir. Geçmişe bağlı yaşadığınızda bugünü ve geleceği kaybettiğinizi unutmayınız. Af seansları ile günümüze dönme şansını yakalarsınız.Yeni başlangıçlar yapmayı istemeniz dileği ile…

 

Cenk Kahvecioğlu

Psikoterapist

Kaynak

Bunları da beğenebilirsin