Erken Yaştaki Çocuklar Hangi Sporları Yapmalı?

Çocuklar geleceğimizdir ve sağlıklı, dinamik bir gelecek istiyorsak çocuklarımızı erken yaşta spora başlamaları için cesaretlendirmeliyiz. Çocuklar için hem fiziksel hem de sosyal anlamda en yararlı etkinliklerin başında gelen spor, düzenli yapıldığında sorumluluk duygusunun da daha o yaşlarda aşılanmasını sağlıyor.

Spor ile birlikte daha aktif olan çocuklar, büyümeye başladıkça disiplinli, öz güvenli ve en önemlisi sağlıklı bireyler olmaya başlıyorlar. Fakat burada ebeveynlerin sorması gereken temel sorulardan biri karşımıza çıkıyor. Her çocuk her sporu yapabilir mi?

Uzmanların açıklamalarına göre, en erken spora başlama yaşı, 4 yaş! Çocuklar arasında fiziksel gelişiminden tutun da ruhsal ve zihinsel gelişimin yanı sıra toplumsal ve sosyoekonomik gelişime kadar birçok farklılık vardır. Ancak önemli olan çocukların ortak kabul edilen gelişim dönemlerinde, eğilimlerinin ve davranış kalıplarının şekillendiği dönemlerde spora başlamalarını sağlamak. Buradaki en önemli karar ise ebeveynlere düşüyor. Çocuklarınızın profesyonel sporcu olmasını mı istiyorsunuz yoksa amatör olarak sporla uğraşmasını mı?

Çocuklarının sorumluluk duygusunun daha erken yaşlardan itibaren gelişmesini istiyorsanız onları spora teşvik edebilirsiniz. Tabii ki çocuklarınızın yaptığı bu aktivitelerden keyif alması en önemli şey! Yoğun çalışma gerektiren spor dallarında başarıya ulaşmalarını istiyorsanız önce yaptığı sporu sevdiğinden emin olmanız gerekecek.

Ve işte çocukların yaş gruplarına göre yapabilecekleri bazı sporlar:

Temel motor becerilerinin geliştiği 4-6 yaş gurubu çocuklar için yüzme başta olmak üzere, yürüyüş ve bisiklet gibi sporlar tercih edilebilir.

6-7 yaş grubu çocuklarda güvenlik duygusu ve motor beceriler arttığı için önerebileceğimiz sporlar arasında yine eğlenceyi öne çıkaracak onlar için özel olarak tasarlanmış duvarlarda tırmanış yapma gibi kalp ve kas sağlığını destekleyen sporlar önerebiliriz.

Artık temel hareketlerinin bilincine varmış olan 7-10 yaş grubu çocukları takım sporlarına yönlendirebilirsiniz. Futbol, basketbol, jimnastik, dans, paten ve tenis başlıca önerilerimiz arasında.

Organize olmayı öğrenmiş ve birçok karışık aktiviteyi tamamlayabilen 10 yaş üzeri çocuklar için her ne kadar ülkemizde genellikle futbol ve basketbol gibi temel spor dalları tercih ediliyor olsa da bunlara ek olarak koşu, bisiklet, yüzme, kürek ve atletizm de oldukça tercih edilen sporlar arasında yer alıyor.

Sizler de çocuklarınızı erken yaşta spora başlamaları için teşvik etmek, cesaretlendirmek ve geleceğe daha dinamik ve aktif bireyler olarak hazırlamak istiyorsanız hemen yalispor.com.tr’ye tıklayın. Dünyaca ünlü markaların çocuk spor ayakkabı, çocuk tekstil ve aksesuar ürünlerini ve sevdiği sporu yaparken ihtiyacı olabilecek spor malzemelerini Yalı Spor farkıyla keşfedin!

Alışverişe başlamak için buraya tıklayın!

Bunları da beğenebilirsin