Spor ayakkabı almaya karar verdiniz. O kadar değişik modeller, teknolojiler ve terimler var ki, aralarından hangi tür spor ayakkabıyı seçeceğinizi şaşırıyorsunuz.

Bu yazıda; doğru spor ayakkabıyı seçmekle ilgili genel bilgiler aktaracağız.

Spor ayakkabı seçimi çok önemlidir.Yanlış seçilen ayakkabı, performansı düşürdüğü gibi Spor yaparken kas, kiriş, bağ, kemik ve kıkırdak yaralanmaları gibi çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof.Dr.Emin Taşkıran, “Eğer bir birey basketbol oynuyorsa, bunu yürüme ayakkabısıyla yapıyorsa, her an bir bağ yaralanma riskiyle karşılaşır. Ayak kavisinin zarar görmesi söz konusu olabilir, bırakın ayağı ayakkabının yarattığı bozukluktan dolayı dizde belde de sakatlıklar arızalar görebiliriz” diye konuştu.
Değişik spor aktiviteleri ayak ve bilekleri koruyan değişik özelliklerde ayakkabıları gerekli kılıyor.
Örneğin koşu ayakkabıları, ayağın ön kısmına gelecek darbeleri karşılayacak şekilde, tenis ayakkabıları ise bileği destekleyip ani dönüş ve duruşlara imkan verecek şekilde tasarlanıyor.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hakan Gür, AA muhabirine, spor yaparken ayakkabı ile zemin arasındaki etkileşimin, ayakta ve bacakta oluşacak yüklerin en önemli belirleyicilerinden olduğunu söyledi.

Spor yapılan zeminde değişiklikler yapma şansı yoksa kişinin ayak yapısı, basış özellikleri ve zemine en uygun ayakkabı seçiminin, öncelikli yapılması gerekenler arasında yer aldığını belirten Gür, zemine uygun ideal spor ayakkabısı kullanımının da yaralanma oranlarının ciddi şekilde azaltılabileceğine dikkati çekti.

Gür, firmalar tarafından her spor branşı için aktivitenin yapıldığı zemine uygun farklı ayakkabılar üretildiğine işaret ederek, bu ayakkabıların tabanında değişik bölgelerde yer alan ve ”air, gel” gibi isimlerle anılan yastıkçıklarla, zeminden akseden titreşimin azaltıldığını, bu sayede kemik ve eklem kıkırdaklarına binen yüklerin azalmasının sağlandığını anlattı.

Bu nedenle spor ayakkabı seçerken, hangi aktivite için kullanacağınıza karar vermeniz gerekiyor.

Günlük Giyim
Yürüyüş
Treeking
Tenis
Dans
Basketbol
Futbol

Düşük tempolu yürüyüş veya koşularda, zeminle temas eden ilk yer olan topuk bölgesine, vücut ağırlığının 2-3 katı kadar bir yük bindiğini kaydeden Gür, ideal koşu veya yürüyüş ayakkabısının, şok absorbe edici bir taban desteği ile koşu sırasında ayağın içe ve dışa olan hareketlerini kontrol edici yapıya sahip bulunması gerektiğini dile getirdi.

Gür, şöyle devam etti:

”Bu iki özellik, aynı ayakkabıda eşit oranda bulunmayabilir. Dolayısıyla hangi özelliğe daha çok ihtiyacınız olduğunu belirlemek gerekir. Yeni bir spor ayakkabısı almadan önce hangi spor branşını yapıyor olursanız olun, öncelikle eski ayakkabınızı kontrol edip ayak basış özellikleriniz hakkında fikir sahibi olun. Eski ayakkabınızı masanın üzerine koyup arkadan bakarak, ayakkabının içe veya dışa doğru bozulmalarını tespit edebilirsiniz. Eğer böyle bir sorun varsa ayağın içe ve dışa olan hareketlerini kontrol eden veya sınırlayan bir ayakkabıyı tercih etmeniz gerekir.”

”AYAKKABILARI GİYİP, SIÇRAYIP, KOŞARAK DENEYİN”

Hakan Gür, spor ayakkabısı alırken dikkat edilmesi gereken diğer özellikleri ise şöyle sıraladı:

”Alınacak ayakkabılarda ayakkabının orta bölümündeki sert desteği, topuk ve ayak ön bölgedeki yastıkçıkları, yapımında kullanılan malzeme ve dikiş gibi özelliklerini, tabanındaki sürtünme özelliklerini inceleyerek karar vermeye çalışın.

Ayakkabıların arka bölümleri ayağın dışa ve içe kaçışını engelleyecek sertlikte, ön bölümü ise tam tersine esnek özelliklere sahip olmalıdır.

Mağazada ayakkabıları giyip, yürüyüp, sıçrayıp koşarak deneyin. Ayağınızda 5-10 dakika kalması kararınızı kolaylaştıracaktır.

Ayakkabı ayağınızı sıkmamalı veya ayağın içinde hareket etmesine izin verecek kadar büyük olmamalıdır.


Yeni ayakkabıyı ilk giyişinizde, 5 kilometreden fazla ve sert koşular yapmamaya özen gösterin.”

Bunları da beğenebilirsin