Gore-Tex, outdoor sporlarla ilgilenenlerin ve zorlu kış koşullarıyla mücadele etmek zorunda kalanların en büyük yardımcısı olan teknolojidir. Gore-Tex teknolojisine sahip outdoor ayakkabılar ve ceketler, isterseniz doğanın hoyrat, engebeli, ıslak, tozlu yollarında isterseniz de şehrin karlı, yağmurlu kış günlerinde eşsiz konforla tanışmanız için tasarlanıp üretilmektedir.

yali-spor_goretex-gorsel

Geçtiğimiz yıl, Gore-Tex nedir? sorusuna yanıt aramıştık. Gore-Tex nedir? başlıklı blog yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Şimdi ise kış aylarının kendini hissettirmeye başladığı bu günlerde neden Gore-Tex ürünler tercih etmeliyiz? sorusunun yanıtını bulmak için araştırmaya koyulduk. Ve sizler için Gore-Tex ürünlerin vazgeçilmez 10 özelliğini yazımızda bir araya getirdik.

 

Benzersiz Gore-Tex teknolojisinin eşsiz özellikleri;

1. Gore-Tex çok incedir.

Gore-Tex bizim gözle göremediğimiz orta katmana yerleştirilen çok ince ve aşırı hassas bir zardır. Tüm üretim materyalinin en önemli parçasını bu incecik zar oluşturmaktadır. Santimetrekarede 1.4 milyar tane incecik delik ya da teknik ismiyle gözenek bulunmaktadır. Bu gözenekler bir su damlasından 20 bin kat daha küçük, su moleküllerinden ise 700 kat daha büyüktür.

yali-spor_goretex-sema

2. Su geçirmezdir.

Gore-Tex’in su damlasından 20 bin kat daha küçük olduğunu belirtmiştik. Yani bu da demek oluyor ki, su damlasının bu gözeneklerden geçmesine imkan yoktur. Suyun molekülleri arasındaki çekimden dolayı sıvı halde bulunan su, bu gözeneklerden geçemeyecek kadar büyüktür. Kısacası Gore-Tex teknolojisine sahip ürünler su geçirmezler.

yali-spor_goretex-urun-testi

3. Nefes alabilirdir.

Gore-Tex, su geçirmezliğe ek olarak aynı zamanda nefes alabilir özellik taşımaktadır. Sıvı haldeki suyu içerisine geçirmeyecek kadar küçük olan gözenekler, ter buharını dışarı atacak kadar da büyüktür. Su buharını dışarı atabilen bu teknoloji nefes alabilirlik sağlayarak ayağın terlemesini ve ıslanmasını önlemiş olur.

4. Patentlidir.

Gore-Tex’i 1969 yılında icat eden Robert Gore, 1976 ve 1980 yıllarında patent alarak bu eşsiz teknolojiyi koruma altına almıştır.

yalı spor_gore-tex logo

 

5. Aşınmaya dayanıklıdır.

Gore-Tex’in ne kadar ince bir zar olduğunu belirtmiştik. İşte bu zarı koruyabilmek için alttan ve üstten en az 2 kat olacak şekilde tasarlanan katmanlar aşınmalara karşı dayanıklıdır. Ayrıca söylemek gerekir ki aşınmaya dayanıklı bu katmanlar aynı zamanda nefes alabilir özellik taşımak zorundadır.

6. Yumuşak iç astara sahiptir.

Katmanlarla desteklenen Gore-Tex’in, en alt katmanında yüksek teknolojilere sahip yumuşak ve nefes alabilir kumaşlar seçilmektedir. Genellikle üretiminde esnek poliüretan kumaşlar tercih edilen bu astarlar sünger kadar yumuşaktır. Ayrıca teri tutmaz ve ter buharını hızlıca üst katmana ulaştırır.

7. Geniş kullanım alanına sahiptir.

Gore-Tex sandığımız gibi sadece outdoor ayakkabılarda ve outdoor tekstil ürünlerinde (yağmurluklar, ceketler, eldivenler, teknik pantolonlar gibi) kullanılmamaktadır. Havacılıktan uzay sanayisine kadar çok geniş bir kullanım alanı vardır. Elektrik tellerinin izolasyonunda, bazı yüzey kaplamalarında, endüstriyel ekipman örtülerinde, el yazması kağıtların korunmasında ve hayatın bir çok alanında Gore-Tex karşımıza çıkmaktadır.

8. Uzun süren, zorlu dayanıklılık testlerinden geçmektedir.

Şiddetli rüzgarla yağan yağmur etkisini yaratabilmek için kumaş üzerine basınçlı su püskürtülmekte ve dayanıklılığı ölçülmektedir. Martindale testi adı verilen bir diğer testte ise kumaş zımpara kağıdı gibi aşındırıcı malzemelere sürtülerek aşınmaya dayanıklı olup olmadığı test ediliyor. Yüksek sıcaklıktan çok düşük sıcaklıklara kadar değişen ortamlarda uzun süre boyunca gerdirilen kumaşın yırtılıp yırtılmayacağından emin olunuyor.

yalı spor_gore tex test

9. Su geçirmezlik testi olmadan olmaz.

Yapay ve hareket eden, kendi kendine yürüyebilen ayaklara giydirilen Gore-Tex astarlı outdoor ayakkabılar 4-5 cm yüksekliğindeki suyun içerisinde 300.000 adım atıyor ve su geçirip geçirmediği kontrol ediliyor.

yalı spor_goretex test

10. Eşsiz koruma sağlar.

Gore-Tex eşsiz koruma sunmanın hakkını gerçekten veriyor. Uzun ve zorlu test aşamalarından geçen ve üstün teknolojilere sahip üretim materyalleri ile Gore-Tex outdoor ayakkabılar ve tekstil ürünleri benzersiz bir korumayı, konforu beraberinde getiriyor.

yali-spor_goretex-almak-icin-10-neden

Doğaya adım atmaya ve şehre meydan okumaya hazır olun. Gore-Tex’in üstün özelliklerine sahip ürünleri Yalı Spor farkıyla tanıyın. Yalispor.com.tr’de bulunan birkaç outdoor ayakkabı modelini sizler için paylaşıyoruz. Çok daha fazlası için online sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

yalı spor_adidas terrex boost kadın goretex outdoor ayakkabı
yalı spor_salomon xa pro goretex erkek outdoor ayakkabı
yalı spor_the north face ultra extreme goretex kadın outdoor ayakkabılar

Gore-Tex’i keşfetmek ve satın almak için tıklayın.

Bunları da beğenebilirsin