Ayakkabıyı alırken dikkat ettiğimiz en önemli özelliklerin başında ürün teknolojisi gelmektedir. Her ayakkabının kendine göre farklı farklı ürün teknolojisi vardır.

Genelde kışlık ayakkabı ve botların üstünde yazan, kimi zaman da etikette yazan bu Gore- Tex nedir? Gore-Tex nefes alabilen ve aynı zamanda su geçirmeyen bir malzemedir. Bu malzeme ayakkabı kumaşlarında kullanıldığı zaman, ayakkabı delinmedikçe ve yırtılmadıkça, yağmurda ve soğuk hava koşullarında su geçirmez.  Gore-Tex kumaşlar , pvc yerine nefes alabilen ve teflon kaplama ince bir kumaşla birleştirilmiştir. Bu sayede kumaş hem içeride biriken ter buharını atabilen bir özelliğe sahip olur, hem de su geçirmez.

Gore-Tex Logo

Gore Tex kumaşlar 3 farklı katmandan oluşur. Kumaşın en üst katı naylon ve polyesterden oluşur. Bu kat sizi yağmurdan ve soğuktan korur. İkinci katta  Gore-Tex malzemesi bulunur, bu malzeme bariyer görevini görür ve terlediğinizde, teri dışarı atmanızı sağlar. En alt katta ise Gore-Tex malzemesini koruyan bir astar bulunur. bu astarda ter tutmayan ve teri hızla yukarı katlara transfer eden kumaş kullanılır.

gore-tex şema

Gore-Tex ve bunun gibi diğer outdoor ürünlerde su geçirmezlik ve nefes alabilir özelliklerini  uzun süre korumak için aldığınız ürünlerin düzenli bakımına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ürünlerinizi yıkama talimatlarına uyarak yıkamalı ve yalnızca bu ürünler için uygun olan temizlik malzemeleri kullanmalısınız.

goretexmid copy

Soğuk hava koşullarına  ve yağmura dayanıklı Gore-Tex Outdoor  botları Yalı Spor‘da bulabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin