FIFA, bu ay sonunda yapılacak olan testlerden olumlu sonuçlar alınması halinde, gol çizgisi uyarı sisteminin devreye sokulacağını açıkladı.

 

FIFA, ay sonunda yapacağı son testlerin ardından, Temmuz ayından sonra futbolda gol çizgisi teknolojisinin uygulamaya konulup konulmayacağı hususunda nihai kararını verecek.

 

Bir süredir gol çizgisi için teknolojik bir uyarı sistemini devreye sokmayı planlayan ve bu amaç doğrultusunda denemeler yapan FIFA, testlerin sürdüğünü açıkladı.

BUNLAR KAÇMAZ!

(Özel) Piermario Morosini’nin ardındanBlatter: “Bu üzüntüyü anlatacak kelime yok”

 

Pazar günü Chelsea ile Tottenham arasında oynanan FA Kupası mücadelesinde Juan Mata’nın çizgiyi geçmeyen topunun gol olarak değer kazanmasının ardından, bu konudaki tartışmalar yeniden alevlendi.

 

AP’nin haberine göre FIFA, konuyla ilgili bir açıklama yaparken, “İlk aşamanın son testleri Cuma günü gerçekleştirildi. İkinci aşama testlerine Nisan ayının sonundan itibaren başlanacak. Bu gözlemler Mayıs ayı boyunca da sürecek. 2 Temmuz 2012 tarihindeki toplantıda, testlerin sonucuna göre bu uygulamanın hayata geçiriliğ geçirilmeyeceği konusu karara bağlanacak.” ifadelerine yer verildi.

 

FIFA, gol çizgisi teknolojisi için Şahin-Gözü ve GoalRef adı verilen iki ayrı sistemi test ediyor. Şahin-Gözü sistemi, tenis ve kriket sporlarında başarıyla kullanılıyor.

Bunları da beğenebilirsin