“Futbol seyircisi gelmesin”

Avrupa Atletizm Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Salih Münir Yaraş, 14. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası’nda futbol seyircisi istemediklerini söyledi.

Avrupa Atletizm Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Salih Münir Yaraş, İstanbul’da 9-11 Mart 2012 tarihlerinde yapılacak 14. Dünya Atletizm Salon Şampiyonası’nın sporseverler için çok güzel bir hatıra olacağını söyledi. 

 

Yaraş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbullu sporseverlerin şampiyonları izleyeceğini belirterek, ”5 bin bilet satılıyor. Salonu doldurup şampiyonları seyretmeleri, bu havayı teneffüs etmeleri, bu şampiyonanın bir parçası olmaları, İstanbullu sporseverler için çok güzel bir hatıra olacak” dedi. 

 

Şampiyonada futbol seyircisi istemediklerini vurgulayan Salih Münir Yaraş, şöyle devam etti: 

 

”Futbol seyircisi istemiyoruz. Rakibe ‘yuh’ diyen, rakip konsantre olup atlayış yaparken ıslıklayan seyirci istemiyoruz. Atletizmde herkes birbirine destek olur. Geçen gün sporcumuz çivili ayakkabısı olmayan Yunanlı sporcuya ayakkabısını verdi, Yunan kazandı. Atletizm fairplay ile dostlukla doludur. Tribündeki insanlardan bu havayı atmosferi hissederek desteklemelerini bekliyoruz.” 

 

-”Muhammed Aman, David Storl ve İlham sürpriz yapabilir”- 

 

Yaraş, İstanbul’daki şampiyonada genç isimlerden yeni yıldızların çıkabileceğini söyledi. 

 

”Her şampiyona kendi yıldızını yaratır” diyen Salih Münir Yaraş, şunları kaydetti: 

 

”Uzun süredir takip ettiğim, Türk vatandaşlığına geçirmek için çaba da sarf ettiğim Etiyopyalı Muhammed Aman, şu anda gençlerde 800 metrede çok büyük dereceler koşuyor. Aman’ın İstanbul’da ağabeylerine sürpriz yapmasını bekliyorum. 

 

Dünya Atletizm Şampiyonası’nda erkekler gülle atmada 21 yaşındaki Alman David Storl sürpriz yaptı, burada da yapabilir. 

 

Türk vatandaşlığına geçen Kenya asıllı sporcumuz İlham Tanui Özbilen’den de iyi yarış olursa sürpriz bekliyorum. İlham Türkiye’ye madalya getirebilir. Gençler geliyor, rekorlar kırılmak için, ümitliyiz.” 

 

-”Keyifle izleyeceğimiz bir şampiyona olacak”- 

 

Dünya Şampiyonası’nda çok önemli yıldızların geldiğini anlatan Yaraş, ”ABD 51 kişiyle geliyor. Ruslar çok iddialı, çok güçlü ekiplerle geliyorlar. Özellikle erkek ve kadın yüksekçileri, seyretmeye doyamayacağımız yarışlar olacak. Etiyopya, rekortmen ve şampiyon atletleri Meseret Defar’ın başında olduğu 10 kişilik çok güçlü ekiple yarışacak. 

 

Kenyalılar da güçlü ekiple geliyorlar. Uzun atlamada, üç adım atlamada yarış daha açık, herkes kazanabilir. Keyifle izleyeceğimiz bir şampiyona olacak” şeklinde konuştu. 

 

-”Türk atletizminin kazancı büyük”- 

 

Yaraş, organizasyonu alırken genel koordinatör olduğunu hatırlatarak, ”Bu şampiyonayı alırken, sunumlarda ben de görevliydim. Hayallerimizi gerçekleştirdik. Türk atletizmi bu şampiyonayla büyük şeyler kazanacak” dedi. 

 

Bu dünya şampiyonasının sadece Türkiye için değil, Balkan ve Avrupa atletizmi için bir fırsat yarattığını anlatan Salih Münir Yaraş, sözlerini şöyle tamamladı: 

 

”Nizami salon bu bölgede yok, Avrupa’da da çok az. Atina’da arada sırada yarış yapılan salon var ama onlar da ekonomik durumları nedeniyle artık yarış yapmıyor. Bu yeni salon Avrupa atletizmine hizmet edecek. Ayrıca bu şampiyona için bir de ısınma pisti aldık. Bu ısınma pisti yarış bittikten sonra Eskişehir’e gidecek. Yani bir şampiyonayla iki tane nizami salon elde etmiş olduk. Bu Türk atletizmin en büyük kazancı.”

 

 

Kaynak

Bunları da beğenebilirsin