Ülkemizde ençok bilinen ve en fazla takip edilen derbi kuşkusuz Fenerbahçe Galatasaray derbisidir. Bir asrı aşan iki yakanın derbisi ülkemizde olduğu kadar aslında dünya medyasında da oldukça popülerdir.

Asya ve Avrupa’ yı birbirine bağlayan İstanbul’ un iki yakasının iki büyük takımı, Galatasaray ve Fenerbahçe‘ nin ezeli rekabeti olduğu kadar ebedi dostluğu da beraberinde getiriyor.

Futbolla 19′ uncu yüzyılda Osmanlı döneminde tanışan Türkiye’ de ilk futbol kulüpleri sene 1905′ i gösterdiğinde kuruldu. Osmanlı döneminde ülkeye bürokrat kazandırmak için yapılan Galatasaray Lisesi’ nde Ali Sami Yen adındaki öğrenci ilk futbol ateşini yakıyordu. Boğazın diğer yakasında ise 1907 yılında Fenerbahçe kuruluyordu.

17 Ocak 1909 tarihinde, şimdiki Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı’ nın bulunduğu “Papazın Çayırı” olarak adlandırılan yerde yapılan ve Galatasaray‘ ın 2-0 kazandığı maçla ezeli rekabet başlamış oldu.

Türk futbol tarihinin en büyük derbisi olan Fenerbahçe ile Galatasaray‘ ın ezeli rekabeti, birçok ilginç olaya tanık oldu.

Ezeli rekabette ilk golü Galatasaray‘ lı Emin Bülent Serdaroğlu attı. Sarı-Lacivertli takım adına Galatasaray‘ a tarihtek ilk golü ise Hasan Kamil Sporel attı.

Fenerbahçe ile Galatasaray arasındaki maçlarda en az seyirci 17 Kasım 1922′ deki karşılaşmaya geldi. İttihat sahasında şiddetli yağmur altında yapılan ve hakem Fethi Tahsin Başaran’ ın şemsiye ile yönetmek zorunda kaldığı maçı, tamamı biletsiz 14 kişi izledi.

21 Eylül 2003′ te İstanbul Atatürk Olimpiyat Stad’ ında yapılan lig maçını ise 70 bin 125 seyirci izlerken bu rakam bir rekor olarak tarihe geçti.

Şimdiye dek oynanan 389 maçın 146′ sında Fenerbahçe, 123′ ünde Galatasaray kazanırken, 119 maç beraberlikle sonuçlandı. Fenerbahçe‘ nin attığı 532 gole, Galatasaray 432 golle karşılık verdi.

Derbi tarihinin en gollü maçı 7 Şubat 2001 tarihinde oynanan ve 4-4 sonuçlanan maçtır.

Ligin 28. haftası Fenerbahçe‘ nin ev sahipliğinde Şükrü Saraçoğlu Stadı’ nda oynanacak derbide adeta nefesler kesilecek. Her ne kadar Fenerbahçe tarihinin en kötü sezonlarından birini geçiriyor olsa da konu derbi olunca sıralamanın hiçbir önemi kalmıyor.

Kötü bir sezon geçiren Fenerbahçe taraftarına Galatasaray galibiyeti vererek ufak da olsa taraftarın gönlünü almak istiyor. Galatasaray ise Kadıköy’ de uzun süren galibiyet hasretini bitirmek ve şampiyonluk yolunda emin adımlarla devam etmek istiyor.

Bu maç aynı zamanda teknik adamların da öne çıkacağı bir derbi olacaktır. Bir tarafta Galatasaray efsanesi Fatih Terim, diğer tarafta Fenerbahçe‘ ye tarihin en erken şampiyonluğunu yaşatan Ersun Yanal.

Klasikleşen “Derbinin favorisi olmaz.” cümlesi aslında bize olayı özetliyor. Her an herşeye gebe ve sürekli heyecanın dorukta olduğu bu maçlarda kimin kazanacağını tahmin etmek oldukça zor.

İki kulüp arasında din, mezhep ve ırk ayrımı olmaksızın büyüyen rekabet tüm ülke gündemini meşgul ediyor, siyasi ve ekonomik sıkıntıları bile unutturuyor.

İlginç detaylar ve istatistiklerle “Ezeli Rekabet” ‘in tarihçesini sunmaya çalıştık. Son zamanlarda şiddet olayları ve taraftar sürtüşmeleriyle akla gelen derbinin taraftarının ve taraflarının bir zamanlar olduğu gibi “Ebedi Dostluğu” ‘nun devam etmesi dileklerimizle.

 

 

Bunları da beğenebilirsin