Futbol, spor sever insanların hayatından çıkaramayacağı bir gerçek. Heyecan dolu dakikalarda gösterilen performanslar, yaşanan olaylar oynanan maçları daha da önemli ve unutulmaz kılıyor. Özellikle şehir derbilerinde yaşanan kıyasıya mücadele, kimi zaman tehlikeli boyutlara ulaşsa da çoğu zaman taraftarlar ve oynanan futbolla beraber izleyen kişilere büyük keyif veriyor.

Dünyada futbol aşığı çok insan var ama kimi takımların taraftarları, takımlarını ailesinden birisi, sevdiği bir kişi olarak görüyor. Hal böyle olunca desteklediği takım kazandığında ondan mutlusu, kaybettiğinde ise ondan üzgünü olmuyor. Bu kadar sadık ve takımına aşık taraftarlar olunca bir şehir içindeki derbi de bir o kadar heyecanlı oluyor. Neredeyse her ülkenin belki de dünyaca ünlü derbileri vardır ama birazdan bahsedeceğimiz derbiler, futbolun nasıl bir sevda olduğunu gözler önüne serer gibi. Sizce dünyaya damgasını vurmuş ve statta olmak için can atacağınız en ateşli derbi hangisi?

1)River Plate – Boca Juniors Derbisi

derbisi

River Plate – Boca Juniors, başka bir deyişle “Superclasico” dünyanın en ateşli derbisi olarak nitelendiriliyor. Avrupa’da oynanan maçlardan oldukça farklı olan bu derbi, bu takımların taraftarları için futbol günü bir mutlu gün değil, onlar için mutlu olan gün sadece galip geldikleri gün. Taraftarlar arası sosyal sınıf farklılığı algısına dayanan bu derbide, genellikle zengin ve orta sınıf kişiler River Plate’yi, alt kesim ise Boca Juniors’u destekler. Futbola aşık bir ülke olan Arjantin’de 19 futbol kulübü bulunmasına rağmen, halkın %80’ni ya Boca Juniors’u ya da River Plate’yi desteklemekte. Bu iki taraftar arasında çok büyük bir gerginlik hakim. Her iki takımdan da birçok futbol sever taraftar hayatlarını kaybetti. Özellikle 2018 yılında oynanan final maçında şiddet içeren davranışlar olduğu için maç, Arjantin’de değil, İspanya’da oynanmıştı.

2)Barcelona – Real Madrid Derbisi

Belki de futbol şöleni denilince çoğu kişinin aklına tek bir derbi gelir. Barcelona – Real Madrid derbisi. Birbirinden kaliteli futbolcunun top koşturduğu bu derbide, oynanan maçlar dışında taraftarların sergilediği koreografi her insanın görmek isteyeceği cinsten. Özellikle bir döneme damga vuran C. Ronaldo ve Messi karşılaşması, bu maçın izlenme sayısını kat ve kat artırıyordu. Çoğu derbide de olduğu gibi  bu karşılaşma taraftarlar açısından oldukça büyük bir öneme sahip. Bu derbi sadece şehirlerin karşılaşması değil, siyasi bir nitelik de taşımaktadır. Katalan milliyetçilerinle İspanyol milliyetçilerinin karşılaşması desek büyük bir ihtimalle yanlış bir bilgi kullanmamış oluruz. Yılların eskitemediği Katalan devi Barcelona ile İspanyol devi Real Madrid karşılaşmasında, rekabet tüm ihtişamlı ateşiyle devam ediyor.

3)Fenerbahçe – Galatasaray Derbisi

Ülkemizde en çok bilinen ve en fazla takip edilen derbi kuşkusuz Fenerbahçe – Galatasaray derbisidir. Bir asrı aşan iki yakanın derbisi ülkemizde olduğu kadar aslında dünya medyasında da oldukça popüler. Futbol, ülkemizde en sevilen spor ve artık neredeyse bir yaşam tarzı haline geldiği için bu popülariteye şaşırmak gerek. Fenerbahçe ve Galatasaray taraftarı ve oyuncuları için bu derbi, bir kalite farkı. Yaklaşık 381 defa karşı karşıya gelen ezeli rakiplerde, gülen taraf 149 galibiyetle Fenerbahçe oldu. Her iki tarafın bunca yıl içinde bütün oyuncuları, teknik ekibi tamamen değişse de azılı rekabet hala devam ediyor. Aslanlar ve kanaryaların kıyasıya mücadelesi hiçbir zaman bitmeyecek gibi…

4) Roma – Lazio Derbisi

1929 yılında başlayan ve neredeyse her derbide büyük olayların yaşandığı Roma – Lazio derbisi, “Derby Capitolino” olarak adlandırılıyor. Dünyanın en gerilimli derbileri arasında yer alan Roma – Lazio karşılaşmasında gerek maç öncesi gerekse maç sonrası büyük olaylar yaşanıyor. Saha içinde patlatılan ses bombaları, her iki taraftarın Roma sokaklarında kavga etmesi, birbirlerini aşağılayan pankartların asılmasını bu olaylara örnek verebiliriz. Her iki takımda kendisini doğal olarak birbirini her zaman üstün görmekte. Roma’nın gurur kaynağı, kurulduğu tarihten itibaren 15 yıl içerisinde şampiyon olması ve derbide galibiyet olarak Lazio’dan üstün olmasıdır. Lazio için ise Roma’dan 25 yıl önce kurulması yer alıyor.

5)Celtic – Glasgow Rangers Derbisi

Bir asrı aşmış mücadelelerden biri de tartışmasız Celtic – Rangers derbisi diyebiliriz. Yılda 4 kez karşılaşan ezeli rakipler, İskoçya’da hayatın akışını belirleyen unsurlar arasında yer alıyor. Fikstür belirlendiği andan itibaren her iki takımın ateşli taraftarları yılın geri kalan günlerini bu maça göre ayarlıyor. 1888 yılından beri devam eden bu nefes kesen derbi, “Old Frim” olarak adlandırılıyor ve dünyanın en büyük derbileri arasında yer alıyor. Her iki takımın arasında rekabeti o kadar güçlü ve şiddetli ki neredeyse her maçta büyük olaylar çıkabiliyor. Farklı mezhep ayrılıkları, siyasi kavgalar derken Celtic ve Rangers arasındaki kavga gittikçe büyüdü. Her ne kadar büyük kargaşalar yaşansa da bu derbide taraftarların yaptığı tezahüratlar, koreografiler insanı büyüleyici cinsten.

Sizler için derlediğimiz en heyecanlı derbiler arasından hangi derbiyi izlemekten büyük keyif alıyorsunuz? Bu kadar futbol hakkında konuştuktan sonra, arkadaşlarınızla birlikte futbol oynamak istemiş olabilirsiniz. Buradan sitemize gidip futbol ürünlerimize ulaşabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin