Spor Dünyasının Ezeli Rekabeti

Sporu spor yapan doğasındaki rekabettir. Arada sırada dozunu aşan çekişmelerle karşılaşmış olsak da spor dünyasındaki rekabet, her zaman takımların ya da sporcuların zafere odaklanmasını ve galibiyet elde etmelerini sağlamıştır. Zafere giden yolda kararlılığı ile rakibini fazlasıyla zorlayanlar ise her dönemde spor tarihine isimlerini altın harflerle kazımayı başarmıştır.

Spor meraklıları için hazırladığımız bu yazımızda sporun farklı branşlarından derlediğimiz ezeli rekabetleri sizlerle buluşturuyoruz. Elbette listemize alamadığımız bazı rekabetler olacaktır. Bu rakipler olmadan olmaz dediğiniz takım ya da sporcular olursa yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın…

10.Serena Williams-Maria Sharapova

Yıllardır karşı karşıya gelen ve kortlarda heyecanlı dakikalar izlememize sebep olan Williams-Sharapova rekabeti, maçların çoğunluğunda Serena Williams’ın galibiyetleriyle sonuçlandı.

9.Karpov-Kasparov

Satranç ve rekabet denince akla gelen ilk iki isim Anatoly Karpov ve Garry Kasparov oluyor elbette. 1984 yılından beri mücadele eden Karpov ve Kasparov’un ilk karşılaşmalarının farklı oturumlarda toplamda 5 ay sürdüğünü ve sonunda kazanan olmaksızın oyunun sona erdirildiğini biliyor muydunuz?

8.Barcelona-Real Madrid

İspanya İç Savaşı’na kadar uzanan tarihiyle La Liga’nın iki efsane takımının ezeli rekabeti bugün bile devam ediyor. Messi’li Barcelona, Cristiano Ronaldo’lu Real Madrid takımlarının El Classico’daki rekabetleri heyecanı doruklara çıkarıyor.

7.Rafael Nadal-Roger Federer

Tenis ve rekabet sözcüklerini bir araya getiren Rafael Nadal ve Roger Federer… Özellikle son 10 yılın nefes kesen karşılaşmalarına imza atan bu oyuncuların kıyasıya rekabetinde, İspanyol tenisçi Nadal’ın yüzü daha çok gülen taraf olmuşa benziyor.

6.Martina Navratilova-Chris Evert

Tenis kortlarının en iyi iki kadın tenisçisi olarak tarihe geçen Martina Navratilova ve Chris Evert, 1975 yılından 86’ya gelene kadar zirveyi kimselerle paylaşmamışlardır. 80 karşılaşmada kıyasıya rekabet içinde olan bu iki isim aynı zamanda çok iyi dost olabilmeyi de başarabilmiştir.

5.Carl Lewis-Ben Johnson

1984 Olimpiyatları’yla başlayan rekabet, 1988 Seul Olimpiyatları’nda en çok merak edilen karşılaşma halini çoktan almıştı bile. 100 metrede unutulmaz zaferlere ve rekorlara imza atan iki sprinter Carl Lewis ve Ben Johnson spor tarihinde önemli bir yere sahip!

4.Liverpool-Manchester United

İngiltere’nin Manchester ve Liverpool şehirlerinin rekabetini yeşil sahalara taşıyan bu iki takım İngiliz Premier Ligi’nin efsaneleri olarak mücadeleyi günümüze kadar taşıyor. Manchester United takımının son zamanlarda daha üstün olduğu ezeli rekabette Liverpool’un galibiyetleri de küçümsenecek rakamlar değil elbette!

3.Larry Bird-Magic Johnson

NBA’in başarılı takımlarından Boston Celtics ve Los Angeles Lakers karşılaşmalarını unutulmaz kılan iki isim Larry Bird ve Magic Johnson arasındaki rekabet, bugün bile hala hafızalarımızda yer alıyor. Karşı karşıya geldikleri maçlarda reyting rekorları kıran Bird ve Johnson mücadelesinin kazanan ismi 22 galibiyetle Magic Johnson oldu.

2.Galatasaray-Fenerbahçe

Rekabetten söz ediyorsak Türkiye Süper Ligi’nin ezeli rakipleri Fenerbahçe ve Galatasaray’ı listemize eklemezsek olmazdı elbette! Bazen yüksek gerilimli ama her seferinde yürekleri ağızlara getiren Sarı Kırmızılıların ve Sarı Lacivertlilerin kıyasıya rekabetinde siz hangi taraftasınız?

1.Muhammed Ali-Joe Frazier

Muhammed Ali’ye boks kariyerindeki ilk yenilgiyi tattıran isim olarak hafızalara kazınan ve yıllarca hem ringlerde hem de ring dışında birbirleriyle sürekli rekabet halinde olan Ali ve Frazier’ın çıktığı son maç bugün bile dünyanın en büyük boks maçı olarak kabul görmektedir.

Onların unutulmaz arasında yer almasının bir sebebi de mücadeleci ruhları ve ezeli rakipleri ile olan karşılaşmaları oldu… Sizler de her zaman rakibinizin sizden daha akıllı olduğunu varsayın. Mücadele etmekten vazgeçmeyin!

Spor dolu, mutlu bir yaşam sizinle olsun.

Bunları da beğenebilirsin