Kenan Sofuoğlu: Dünyada bu rekoru kıran yok

Milli motosikletçimiz Kenan Sofuoğlu 3.kez Supersport şampiyonu oldu.

 

Bu sezon yaşadığı sıkıntıların geçmiş dönemlere göre daha fazla olduğunu anlatan Kenan Sofuoğlu, şöyle konuştu:

PUAN TOPLAYIP ŞAMPİYON OLDUM

”En zoru olduğunu söyleyemem. En zoru 2010 yılındaydı. Ama bu sene yaşadığım sıkıntı diğerlerine nazaran daha fazlaydı. 3 tane ameliyat geçirmem gerekiyordu. Dizimden yaşadığım sakatlık özellikle cuma günü yaptığım antrenmanlarda zorluklar yaşatıyordu. Cumartesi biraz daha iyiydi. Ama final yarışından önce şampiyonluğu garantiledim. Portekiz’e giderken amacımız yarışı kazanmak değildi. Puan toplayıp şampiyon olmak önemliydi. Avantajı kaybetseydim final yarışında stres fazla olurdu. Stres hataya neden olabiliyor.”

ÜÇ KEZ ŞAMPİYON OLAN YOK

Motor sporların zor yanlarından birinin hızdan dolayı yapılan hatalar olduğunu vurgulayan başarılı motosikletçi, ”Uzun sezonu şampiyon bitirmek beni mutlu etti. Ayrıca bu benim üçüncü dünya şampiyonluğum. Dünya Supersport’da benden önce üç kez şampiyon olan yok. İki kez şampiyon olan iki sporcu var. Ben üç kez şampiyon oldum ve …

 

 

 

 

Bu sezon Kawasaki Deltafin Lorenzini takımıyla Dünya Supersport Şampiyonası’nda mücadele etmeye hazırlanan milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, gönlünü Hollandalı Lulia Looman’a kaptırdı. Yarışmalara da birlikte giden ikili, yıl içinde nikah masasına oturacak.

Kenan Sofuoğlu, Hollanda’da tanıştıkları üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Julia Looman ile iyi anlaştıklarını belirterek, ”Julia’yı çok seviyorum. Yanındayken mutlu oluyorum. Yarışmalara da birlikte gidiyorum” diyerek duygularını anlattı.

Looman’ın ailesinin Hollanda’da turizmle ilgilendiğini ve gençmotosikletçilerin yetiştirilmesi için de organizasyonlar düzenlediğini belirten Sofuoğlu, ”Julia’dan sonra ailesiyle tanıştık. Birlikte yarışmalara gittik ve iyi bir diyaloğumuz oldu. Daha sonra benim ailemle tanıştılar. Aile arasında iyi bir uyum oldu ve Looman ile aileler arasında nişanlandık. …

 

 

Dünya Süpersport Şampiyonu motosikletçi Kenan Sofuoğlu, hız tutkunu gençleri, cadde ve sokaklarda değil, pistlerde yarışmaya davet etti.

 

Ağabeyleri Bahattin ve Sinan’ı art arda trafik kazalarında yitiren Kenan Sofuoğlu, yaptırdığı piste hız tutkunlarını davet ediyor. Genç motosiklet tutkunlarının sokak ve caddelerden uzaklaşmasını isteyen Sofuoğlu, memleketi Akyazı ilçesinde yaptırdığı yarış pistinde genç şampiyon adaylarını bekliyor.

 

AA muhabirine açıklama yapan Dünya Süpersport Şampiyonu Sofuoğlu, yaptırdığı pistin hem kendisi hem de genç motosikletçiler için büyük bir avantaj olduğunu aktardı. Pistin henüz tam anlamıyla hazır olmadığını ifade eden Sofuoğlu, pist arkasına yaptıracağı sosyal tesislerle Türkiye’nin her yerinden gençleri pistinde ağırlayacağını söyledi.

 

Sofuoğlu, motosiklet kazalarında sevdiklerini kaybettiğini anlatarak, “Motosiklet sürücüleri caddelerde çok kez kaza yaptı. Benim de yakınlarım hayatını kaybetti bu yüzden. Gençler için bu pist çok büyük bir avantaj. Küçük yaşlardayken rahmetli ağabeylerimle birlikte hep böyle bir pisti hayal ederdik ama öyle bir imkanımız yoktu. Caddelerde kullanırdık motosikletlerimizi. Şu anda burada motosiklet kullanan gençler nasıl büyük bir imkana sahip olduğunu tahmin bile edemezler” dedi.

 

Motosiklet kullanmayı caddelerde öğrendiğini ifade eden Sofuoğlu, hayatını kaybeden ağabeyleri Sinan ve Bahattin ile birlikte pistte motosiklet kullanmayı hayal ettiğini dile getirdi.

 

Sofuoğlu, Avrupa’daki insanların pistlerde motosiklet kullanmayı öğrendiğini kaydederek, “Bu pisti yapmaktaki amaç bu zaten. Tabi destekler aldık devlet büyüklerimizden. Özellikle ileriye dönük projelerde destekler var. İnşallah ileride bu pist daha güzel olacak. Şu an Türkiye’deki gençler motosiklet kullanmayı çok seviyorlar. Onlar için bu pist bulunmaz bir nimet” diye konuştu.

 

Pist sayesinde güvenle motosiklet kullanılabileceğine vurgu yapan Sofuoğlu, şöyle devam etti: “Herkes buraya gelip içindeki hız tutkusunu atabilir. Aynı zamanda eğer gerçekten kendine inanıyorsa başarılar için ilk adımı atabilir. İleride Kawasaki Cup’ı düzenlediğimiz zaman hız tutkunlarının fırsat bulmasını sağlayacağız. Bu yarışmada kendini ispat edenleri Avrupa’ya göndereceğiz. Böyle amaçlarımız var. Şimdiki nesil bizden daha şanslı. İnanıyorum ki ileride çok güzel şeyler olacak.”

 

“Buradan maddi bir beklentim yok”

 

Yaptırdığı pistten maddi beklentisi olmadığını dile getiren Sofuoğlu, gençlerin güvenli şekilde motosiklet kullanması istediğini vurguladı.

 

Sofuoğlu, motosiklet kazasında en yakın arkadaşını kaybettiğini anımsatarak, “Bu pisti yaptığım sırada en samimi arkadaşlarımdan birini trafik kazasında kaybettim. Çünkü motosikletleriyle hafa sonları caddelerde hız yapıyorlardı. Bu pistin amacı bir anlamda bu. Zaten maddi bir beklentim yok buradan. İnsanların içindeki hız tutkusunu burada atmasını istiyorum. Caddelerde hız yapan gençler de burada motosiklet kullansın. Tehlikeden uzak bir şekilde yarışsınlar burada. Motosiklet kullanan herkesi piste bekliyorum” ifadesini kullandı.

 

Pistte kendisinin de antrenman yaptığına dikkat çeken Sofuoğlu, hız tutkunlarının piste olan ilgisinden de memnun olduğunu ifade etti.

 

Sofuoğlu, şöyle konuştu: “Çok güzel yarışmalar oluyor ve gençler gelip motosiklet kullanabiliyor. Yapılan işler şu ana kadar gayet iyi. Burada çok sayıda motosiklet var. Gençler de ilgi gösteriyor buraya. Özellikle şehir dışından çok sayıda gencimiz gelip burada hız tutkusunu gideriyor. İnsanların buradan İstanbul’a gitmesine gerek yok. Türkiye’deki en iyi pistlerden birisi burası zaten. Herkese göre burada motosiklet var.”

 

Akademi kurarak, gençleri eğitecek

 

Gelecek planlarından da bahseden Sofuoğlu, pistin tamamlanmasının ardından akademi kurarak gençlere eğitim vereceklerini anlattı.

 

Sofuoğlu, ilk olarak Türkiye geneli için bir yarışma …

 

 

 

 

Motosiklet yarışçısı Kenan Sofuoğlu, gelecek sezon mücadele edeceği Dünya Supersport Şampiyonası’ndaki takımı Lorenzini Kawasaki ile İstanbul’da medya önüne çıktı.

Türkiye Spor Yazarları Derneği’nde (TSYD) gerçekleştirilen törende, Kenan Sofuoğlu ile birlikte Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) Başkanı Bekir Yunus Uçar, Lorenzini Kawasaki takımının sahibi Vanni Lorenzini, Kawasaki Avrupa Sorumlusu Fabien Raolo ve takım proje lideri Jean Marc Dossios da hazır bulundu.

Bu sezon yer aldığı Moto2’de beklenen performansı ortaya koyamayan ve yeniden daha önce 2 kez şampiyonluk yaşadığı Dünya Supersport Şampiyonası’nda yarışma kararı alan Kenan Sofuoğlu, “2011’de kötü bir sezon geçirdim ve Moto2 istediğim gibi gitmedi. Şimdi sapasağlam ayaktayız ve yeni sözleşme imzaladık. Bu, motor sporlarının Türkiye’de gelişmesi için de önemli.

Kawasaki ekibiyle sadece anlaşma imzalamadık, gelecek yılların projeleri ve altyapısı için de önemli olacak. Türkiye’de düzenleyeceğimiz özel bir kupa olacak. Benden sonra gelecek gençlerin


Dünya Supersport Şampiyonası’nda iki kez birincilik kürsüsüne çıkan milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, yeni sezon için İtalya’nın Gresini Racing Moto2 takımıyla büyük ölçüde anlaştığını söyledi.

Dünya Supersport Şampiyonası’nın 2007 ve 2010 yıllarındaki sezonlarını zirvede bitiren, bu yıl ise Moto GP’nin bir alt dalı olan Moto2’de yarışan Kenan Sofuoğlu, gelecek sezon için Moto2 kategorisinde geçen yılın şampiyonu olan Gresini Racing Moto2 takımı ile görüşmelerini sürdürüyor. Sofuoğlu’nun, büyük ölçüde tamamlanan görüşmelerin ardından anlaşmaya imza atmak üzere önümüzdeki hafta İtalya’ya gitmesi bekleniyor.

Kenan Sofuoğlu, yaptığı açıklamada, geçirdiği sakatlık nedeniyle bu sezonun son 4 yarışına katılabileceğini dile getirdi.

Yeni sezonda yer alacağı takım için görüşmeleri sürdürdüğünü ifade eden Sofuoğlu, ”Şampiyonanın en iddialısı olan İtalyan Gresini Racing Moto2 takımı ile görüşüyorum. Bu takım, 2010 yılının şampiyonu olmuştu. Bu yıl onlar da benim gibi iyi bir sezon geçirmediler. Aramızda bütün görüşmeler hemen hemen tamamlandı, artık anlaşma safhasına gelindi. Anlaşmanın detayları konuşulmaya başlandı artık. Eğer olursa gelecek sezon her şey daha farklı olacak” dedi.

Şampiyon olması için iddialı bir takıma gitmek zorunda olduğunu vurgulayan Kenan Sofuoğlu, ”Kötü bir sezonun ardından böyle bir takımla masaya oturmak bence büyük bir başarı. Şanslıyım bu konuda. Çünkü, sakat olduğum zaman bile bu takımla görüşmelerim vardı. Bu şansı sezon ilerledikçe kaybettiğimi düşünmüştüm.
Ama aksine, ameliyattan bir gün sonra tekrar görüşmek istediler benimle. Benden emin olduklarını ve güvendiklerini söylediler. Tabii ki bu beni mutlu etti. Gelecek sezon iyi bir takıma gitmek benim için başarı demek aynı zamanda. Daha tam anlaşma olmadı. İnşallah anlaşırsak, çok erken zamanda testlere başlayacağım” dedi.

”MOTO2’DE İLK 3’E GİRERİM”

Geçen sezon babasının vefat ettiğini ve bu nedenle yarışlara gerektiği gibi hazırlanamadığını anımsatan Sofuoğlu, geride kalan bu dönemin başarı grafiğini de olumsuz etkilediğini ifade etti.

Düşüşe geçen başarı grafiğinde, yarıştığı takımın da payı olduğunu savunan Kenan Sofuoğlu, ”Bu sezon takımım tarafından bana yapılan vaatler yerine getirilmedi. Ama başarısızlığın sebebi biraz da benim. Çünkü takım, benimle anlaştığında küçük bir takımdı. Tabii ben babamın vefatından dolayı hazırlık çalışmalarına katılamadım.
Bu nedenle başarı elde edemedik. Böyle olunca da takım sponsorlarını ve gücünü kaybetti ve düşüş dönemine geçti. Her şey kötüye gitmeye başladı. Bütün suç onlarda değil yani. Benim de başarısız geçirdiğim ilk yarışlar takımı çok etkiledi, sponsorların çekilmesine sebep oldu. Bu şekilde takım maddi gücünü yitirdi. Bu da bizi gerilere attı” diye konuştu.

Gelecek sezona çok farklı bir şekilde hazırlanmayı düşündüğünü belirten Sofuoğlu, ”İnşallah anlaşma sağlanırsa, rekorlar kırarak birincilikler elde edeceğim. 2010 yılında birçok yarışta podyuma çıkmıştım, Moto2 farklı bir kategori ve burada çok kez kürsüye çıkmak da zor. Bunu kimse başaramaz zaten. Ama ben gelecek sezon yarışların yüzde 70’inde podyuma çıkacağıma inanıyorum. En kötü ilk üç içine girerim. En çok istediğim şey de bu kategoride dünya şampiyonu olmak” şeklinde konuştu.

 

 

 

Kaynak

 

yalisporBu yıl Moto GP’nin bir alt dalı olan Moto2’de Fransız takımı Technomag-CIP ile yarışan Kenan Sofuoğlu, yaptığı açıklamada, bu sezonu acemilik ve amatör yılı olarak değerlendirdi.
Yeni bir klasmanda olmasına ve sıkıntılı bir sezon geçirmesine rağmen Moto2’de üçüncülük de olsa bir kez podyuma çıktığını anlatan milli motosikletçi, ”Artık daha tecrübeliyim. Kalan yarışmaların yapılacağı bazı pistleri tanıyorum. Yeni dereceler elde edebilirim” diye konuştu.

Sofuoğlu, gelecek sezona yönelik çalışmalara başladığını dile getirerek, ”Önümüzdeki yıl Technomag-CIP takımında devam etmeyeceğim. Çünkü çok güçlü bir takım değil” dedi.

Gelecek yıl da Moto2’de yarışmaya devam edeceğini ifade eden Sofuoğlu, şunları söyledi: ”Yeni sezonla ilgili görüşmelere başladım. Şu an beni isteyen iki takım var. Ayrıca benim de kullanmayı düşündüğüm Kalex motosiklet ile çalışıyorlar. Gelecek sezon Moto2’de kalacağım ama Suter motosiklet kullanmak istemiyorum. Moto2’den şampiyon olmadan ayrılmak istemiyorum. Çünkü buradaki acemilik dönemim bitiyor.”

Kenan Sofuoğlu, gelecek yıl da Moto2’de yarışabilmesi için yine Türkiye’nin desteğine ihtiyacı olacağını belirterek, ”Geçen yıl devlet Moto2’de yarışabilmem için 400 bin lira verdi. Bu yıl da yaklaşık 400-500 bin Avro’ya ihtiyacım olacak. Çünkü takımlar bir milyon Avro’yu geçen miktarlarda para istiyorlar” dedi.

 

 

 

Kaynak

yalıspor2 kez Dünya Supersport Şampiyonu Kenan Sofuoğlu, Moto2’de ilk defa podyuma çıkma başarısı gösterdi. Kenan Sofuoğlu, Hollanda’nın Assen Pisti’nde koşulan sezonun 7. yarışını 2. sırada tamamlamayı başardı.

Geçen yıl Supersport’ta şampiyon olduktan sonra Moto2’ye geçen Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, uzun süre 1.’lik savaşı verdiği yarıştan 2. ayrılarak Moto2’de ilk defa podyuma çıkma başarısı gösterdi. Assen’de ıslak zeminde koşulan Assen yarışı, İspanyol pilot Marc Marquez’in 1.’liği ile tamamlanırken Marquez’in 2.3 saniye gerisinde gelen Sofuoğlu 2. oldu.
Sezona iyi başlayamayan ve ilk 5 yarışta puanla tanışamayan Kenan Sofuoğlu, performansını yükseltmeye devam ediyor.

Sezonun 6. yarışında 8 puan alarak ilk puanlarını alan Kenan Sofuoğlu, ilk kürsüsüne de 7. yarışta ulaştı. Yarışa 7. sırada başlayan Sofuoğlu, 3 kez liderliği ele geçirdiği yarışta finişi 2. sırada görerek hanesine 20 puan daha yazdırdı. Kenan Sofuoğlu, yarışın sonunda Türk bayrağıyla tur attı.
28 puana ulaşan Kenan Sofuoğlu, pilotlar klasmanında 8 sıra yükselerek 7. yarış sonrasında 14. sırada yer aldı.

SOFUOĞLU, İLK VİRAJDA 5. SIRAYA YÜKSELDİ
Assen’de Kenan Sofuoğlu’nun sevdiği şekilde ıslak pistte 24 tur üzerinden yapılacak yarışa Kenan iyi başladı. 7. sıradan başlayan Kenan Sofuoğlu, ilk virajda 5. sıraya yükseldi. Sırasıyla 2 rakibini daha geride bırakan Kenan Sofuoğlu, ilk turu 3. sırada bitirdi. Pol pozisyonunu elde eden Stefan Bradl’ın önünde devam eden Kenan Sofuoğlu, ön tarafta büyük bir çekişmenin içine girdi. 3.’lük için İtalyan Simone Corsi ile çekişen Kenan, 2. turu 4., 3. turu ise yeniden 3. sırada geçti. 4. turun sonunda Marc
Marquez’i geçerek 2. sıraya yükselen Kenan, başlangıç düzlüğünde yerini yine Marquez’e kaptırdı. Milli motosikletçi Kenan’ın ikincilik mücadelesi nefes kesmeye başladı.

KENAN’DAN EN HIZLI TUR ZAMANI
Marquez’i geçtikten sonra Brandon Smith’i de geçen Sofuoğlu, bir anda yarış liderliğini ele geçirdi. Çok sayıda geçişe uygun olan Assen Pisti’nde, Kenan 6. turun ilk metrelerinde bir anda yeniden 3. sıraya geriledi. 6. turda liderliği kaptıran Kenan Sofuoğlu, Japon Takahashi’nin önünde 3. sırada yarışı sürdürdü. İlk 2 sırayla arası biraz açılan Kenan Sofuoğlu, Japon pilotun önünde kürsü mücadelesi vermeye başladı. 3. sıradaki Takahashi’den uzaklaşan Kenan Sofuoğlu, 1.50.29’luk derecesiyle en hızlı tur
zamanını elde etti ve 9. turun sonuna doğru, ilk 2 sırayla aradaki farkı azalttı. Kenan Sofuoğlu, 10. tura girilirken Marquez’i geçti ve 2 sıraya yükseldi. Kenan Sofuoğlu, 10. turun sonunda yarış lideri Brandon Smith’i de geçti ve yarışta 2. kez liderliğe yükseldi. Liderliği ele geçiren Kenan Sofuoğlu, önünün de boş olmasıyla arayı açmayı başladı. Kenan, yarışın yarısı geride kalırken, 1.49.503 ile en iyi tur zamanını geliştirdi.
LİDERLİK 6 TUR SÜRDÜ
10. turda liderliği ele geçiren Kenan Sofuoğlu, pistin de kurumasının ardından 16. turda önce Marquez’e daha sonra ise Smith’e geçilerek 3. sıraya düştü. Takahashi de Kenan’ı sıkıştırmaya başladı. 18. turda Marquez ve Smith’i geçip 3. kez liderliğe yükselen Kenan Sofuoğlu, yaptığı sert virajın ardından bir anda kendini birkaç saniye içinde kendini 4. sırada buldu. İlk 4 sırada diğer yarışçılardan koptu ve müthiş bir mücadele yaşandı. Yarışın bitmesine 6 tur kala sıralama Marquez, Takahashi, Smith ve
Kenan, ilk 4 sırayı oluşturdu.

İKİNCİ TAKAHASHI YARIŞ DIŞI
19. turun son metrelerinde motorunun kontrolünü kaybeden yarış ikincisi Japon Takahashi kendini pistin dışına buldu ve Kenan da 3. sıraya yükseldi. Kenan Sofuoğlu, 21. turda İngiliz pilot Smith’in hatasını değerlendirdi ve 2. sıraya yükseldi. Son 3 turda önü boş olan Marc Marquez’e yetişemeyen Kenan Sofuoğlu, ikinci sırada yerini ise başarıyla korudu. Kenan Sofuoğlu, büyük bir başarı gösterdiği yarışta damalı bayrağı 2. sırada görmeyi başardı ve Moto2’de ilk kez kürsüye çıktı.

İspanyol Marc Marquez 1. olurken, Kenan’ın ardından, İngiliz Brandon Smith 3. oldu. Marc Marquez, 44 dakika 30 saniyelik performansıyla 1. olurken, Kenan, İspanyol pilotun 2.5 saniye gerisinde kaldı. İspanyol pilot, bu sezonki 2. zaferine ulaşırken, pilotlar klasmanında Alman pilot Stefan Bradl açık ara liderliğini koruyor. Kenan Sofuoğlu, yarışın ardından Türk bayrağıyla tur attı.

İlk kez 6. yarışında 8 puan alarak bu sezonki ilk puanlarını alan Kenan Sofuoğlu, sezonun 7. yarışında 2. olarak hanesine 20 puan birden yazdırdı. 28 puana yükselen Kenan Sofuoğlu, pilotlar klasmanında 8 basamak birden yükselerek 14. sıraya yükseldi.

 

Kaynak