Polonya ve Ukrayna’nın ortak evsahipliği yapacağı 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda maçlar 8 statta oynanacak. Maçların Polonya ve Ukrayna’da 4’er statta oynanacağı şampiyonada, açılış maçı Polonya’nın başkenti Varşova’da Ulusal Stadyum’da, final ise Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki Olimpiyat Stadı’nda oynanacak. 

 

-Polonya- 

 

National Stadium (Varşova) 

Nüfusu 1,7 milyon olan başkent Varşova’daki Ulusal Stadyum, 50 bin kişi kapasiteli. Polonya Milli Takımının maçlarına evsahipliği yapan stat, 2012’nin ocak ayında açıldı. Kent takımları, Legia Varşova ve Polonia Varşova’nın da önemli maçlarını bu statta oynayacağı açıklandı. 

 

Vistula Nehri yakınlarında bulunan stat, kırmızı-beyaz renkli olması ve tasarımı nedeniyle Polonya bayrağını andırıyor. 

 

Şampiyonaya evsahipliği yapacak statlar arasında en son tamamlanan stat olan Ulusal Stadyum, 1995’te yapılan 10. Yıldönümü Stadı’nın 2008’de yıkılmasından sonra aynı alana inşa edildi. Stadın üzeri tamamen kapanabiliyor. 

 

Statta oynanacak maçlar: 

 

EURO 2012’nin en büyük favorilerinden biri olan Almanya’da gözler, Real Madrid’le şampiyonluk sevinci yaşayan Türk asıllı yıldız Mesut Özil’e çevrildi!

 

Polonya ve Ukrayna’nın ortaklaşa ev sahipliği yapacağı EURO 2012 Finalleri’ne bir aydan kısa bir süre kala turnuvaya katılacak ülkeler birer birer milli takım kadrolarını açıklamaya başladı.

 

Turnuvanın en büyük favorilerinden Almanya’nın 27 kişilik geniş kadrosunda yer alan 2 Türk asıllı oyuncudan biri olan Mesut Özil ise, Almanlar’ın bu şampiyonadaki en büyük kozu olarak gösterildi.

 

‘GQ’ Almanya da EURO 2012 öncesi haziran ayı sayısında Real Madrid’de harika bir sezon geçiren Mesut Özil’i kapağına taşırken, Türk asıllı futbolcunun turnuvada ‘Panzerler’i mutlu sona taşıyabilecek kahraman olabileceği vurgulandı.

 


Avrupa futbolunun kalbinin Ukrayna’yla birlikte atacağı Polonya’da son hazırlıklar yerinde incelendi. Polonyalı yetkililer, UEFA’ya verdikleri sözü yerine getirdiklerini, gurur duyduklarını belirtti..

 

Avrupa futbolunun kalbinin Ukrayna’yla birlikte atacağı Polonya’da son hazırlıklar yerinde incelendi. Polonyalı yetkililer, UEFA’ya verdikleri sözü yerine getirdiklerini, gurur duyduklarını belirtirlerken, EURO 2020 adaylığıyla ilgili Türkiye’ye “Plan ve vizyonunuzu geliştirmeniz gerekiyor” tavsiyesini yolladılar. 

 

Polonya’daki yeni tesisler ve organizasyon hazırlıklarıyla ilgili her türlü bilgiyi veren, günler boyu yapılan gezilerle görsel bir ziyafet çeken yetkililer bilgileri şöyle paylaştılar: 

Mikolaj Piotrowski (Varşova İletişim Direktörü) 

“Polonya, Avrupa’nın en büyük inşaat sahası. Şu ana kadar EURO 2012’ye bağlı ülkede yapılan geliştirme çalışmalarının maliyeti 23 milyar euroyu buldu. Bunun yüzde 40’ı Avrupa Birliği’nden geliyor. Ve bu paranın büyük kısmı, yollara, hızlı tren hatlarına, otellere ve hava alanı gibi alt yapıya harcanırken, statlara bu yatırımın sadece yüzde 4’ü yapıldı. Paramızı statlara harcamak yerine EURO 2012’yi araç olarak kullanıp, Polonya’nın modernizasyon çalışmalarını hızlandırıyoruz.

İşte Çakır’ın EURO 2012 ekibi!

Ukrayna-Polonya ortaklığı ile Haziran 2012’de düzenlenecek 2012 Avrupa Şampiyonası’nda düdük çalacak FIFA kokartlı hakemimiz Cüneyt Çakır’a turnuva boyunca eşlik edecek Türk hakemler belli oldu.

 

Tarihi bir başarı göstererek, 4 yılda bir düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası’nda görev alacak 12 Avrupalı hakemden biri olmayı başaran Cüneyt Çakır aynı zamanda 16 yıl aradan sonra Avrupa Şampiyonası’nda maç yönetecek ilk Türk hakemi olacak. 

 

Maçları yönetecek hakemin ülkesinden, kendisine yardımcı olacak 5 hakem daha belirleyen UEFA, FIFA kokartlı yardımcı hakemler Bahattin Duran ve Tarık Ongun’u görevlendirdi. FIFA kokartlı hakemlerimiz Bülent Yıldırım ve Hüseyin Göçek de EURO 2012’de kale çizgilerinde görev alacak. FIFA kokartlı yardımcı hakem Mustafa Emre Eyisoy da yedek yardımcı hakem olarak olası bir sakatlanma ve aksilik durumunda …

2012 Avrupa Futbol Şampiyonası’na Polonya ile birlikte ev sahipliği yapacak olan Ukrayna, şampiyonada hiçbir güvenlik sorununun olmaması için şimdiye dek 33 güvenlik tatbikatı düzenledi.

 

Ukrayna’da yapılacak olan şampiyonanın güvenliğinden sorumlu birimin başındaki İgor Kalinyin yaptığı açıklamada, şampiyonanın güvenlik açısından sorunsuz bir şekilde yapılabilmesi için büyük bir hazırlık içinde olduklarını söyledi.

 

Kalinyin, maçların yapılacağı şehirlerdeki emniyet müdürlükleriyle birlikte çalıştıklarını, öte yandan şampiyona döneminde oluşturdukları güvenlik birimine başka ülkelerden bilhassa terör konusunda uzman kişilerin katıldığını kaydetti.

 

Kalinyin, maçlar sırasında hiç bir terör eylemi olmaması için birimlerinin 33 kez tatbikat düzenlediğini, şampiyonanın güvenlik konusunda sorun olmadan biteceğini belirtti.

Adidas Tango 12 olarak isimlendirilen yeni topun, futbol sahalarında iz bırakan Tango tasarımından ilham aldığı ve günümüz modern futbolunun ihtiyaçlarına uygun olarak üretildiği ileri sürüldü.

Tango 12’yi satın almak için;

 http://www.yalispor.com.tr/?sayfa=urun-AEX16730-BLA-Euro_2012_Replique

http://www.yalispor.com.tr/?sayfa=urun-AEX16857-BLA-Euro_2012_Omb


Adidas ve UEFA, UEFA EURO 2012’nin resmi maç topu olan “Tango 12″nin tanıtımını gerçekleştirdi. Tango 12, eski Ukrayna Olimpik Sırıkla Atlama Şampiyonu Sergey Bubka’nın gerçekleştirdiği UEFA EURO 2012 kura çekilişleri sırasında sahnede sergilendi. adidas Tango 12’nin klasik tango tasarımından ilham alınarak tasarlandığı belirtildi. Bir klasiğin modern yorumu olarak adlandırılan tasarımın, 1980’li yılların başında hem FIFA Dünya Kupası, hem de UEFA EURO’da kullanılan klasik tango tasarımına dayanan adidas Tango 12, kupanın iki ev sahibi ülkesi, Polonya ve Ukrayna’nın bayraklarından ilham alan renkleri de içeriyor ve bir klasiğin modern bir yorumu olarak sahaya çıkıyor. 

Her iki ev sahibi ülkede de geleneksel bir sanat olan, dekoratif kağıt kesme sanatını temsil eden ve futbolun temel prensipleri olan birlik, rekabet ve tutku ile bağlantı kuran üç özel grafik uygulaması da, Tango 12’nin tasarımında dikkat çeken detaylar arasında yer alıyor. UEFA Organizasyonlar CEO’su David Taylor, “adidas Tango 12, tüm dünyada oyuncuların ve futbol hayranlarının yakından tanıdığı iz bırakan bir tasarıma dayanıyor. Bu tasarımın, UEFA EURO 2012 için bu kadar yaratıcı bir biçimde yeniden yorumlandığını görmek harika.” dedi.

adidas Tango 12’nin tasarımını, topun havada kontrollü bir şekilde uçuşunu sağlamak için termal birleştirme yöntemi ile birbirine eklenmiş bir dizi üçgen panel tamamlıyor. Topun her panelini, krampon-top temasını destekleyen ve top kontrolünü artıran bir doku kaplıyor. İki yıldan uzun bir süre içinde geliştirilen adidas Tango 12, iki tür testten geçirildi.

Testlerin biri, sekiz ülkeden çeşitli federasyon ve kulüplerin oyuncuları eşliğinde gerçekleştirilen oyuncu testi, diğeri ise; adidas Tango 12’nin resmi maç topu olarak tüm FIFA Onaylı Standartları karşıladığı sonucuna varılan ve bugüne kadar en çok test edilen adidas topu olarak kayıtlara geçmesini sağlayan laboratuvar testi oldu.

adidas Group CEO’su Herbert Hainer, “adidas, futbol sahalarında artık bir gelenek haline gelen tasarımdan esinlenerek ürettiği Tango 12’yi, birçok adidas oyuncusu ile laboratuvar testlerine tabi tutarak, onun bugüne kadar en çok test edilen adidas topu olmasını sağladı.” dedi.

UEFA EURO’NUN 11’İNCİ RESMİ MAÇ TOPU

adidas Tango 12, 1963’ten bu yana …