Eskişehirspor Kulübü Başkanı Halil Ünal, AÜ Senato Odası’nda gerçekleşen törende yaptığı konuşmada, işbirliğinin Türk futbolu ve Eskişehirspor’u geleceğe hazırlayan bir proje olduğunu söyledi. 

Futbolda mücadele ve gücün yanında zekanın da önemli rol oynadığını belirten Ünal, projenin Türk futboluna hayırlı olmasını diledi. 

Ünal, Türkiye’de insanların yüzde 95’inin futbolla ilgilendiğini dile getirerek, şöyle konuştu: 
”Bu proje diğer spor dallarına da kol, kanat açacak. Biz nereye kadar milyon Avro’ları verip yabancı oyuncu transferi yapacağız. Futbolda bir ekonomi var. Dünya futbol ekonomisinde son dönemlerde ciddi bir irtifa kaybı var. Hele Türk futbolunda o kara 3 Temmuz’dan sonra böyle bir sezonu düşünmek bile istemiyorum. Gelirler çok azaldı. Bu projenin devamında her şey var. Onun içindir ki altyapıya önem vermemiz gerekiyor. Futbolun fabrikasını kuracak AÜ-Eskişehirspor işbirliğini tüm takımlara öneriyoruz.” 

”Yabancı kontenjanının kısıtlanması gerekir”
Futbol ekonomisinde daralan bir ekonomi olduğunu ve ”har vurup harman savurma” döneminin bittiğini ifade eden Ünal, şöyle devam etti: 

”Bunun için Türk futbolunda yabancı kontenjanın acilen kısıtlanması gerekir. Biz yabancı cenneti bir ülke olamayız. Ne Türk futbolunun ne de Eskişehirspor’un o kadar çok parası var. Onun için bu projeler gelecek adına planlanmaktadır. Yabancı kontenjanıyla ilgili düşüncemi Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) seçimlerinden sonra sayın Yıldırım Demirören’e özellikle teklif edeceğim. Ayrıca sayın Yıldırım Demirören’in TFF yönetimi listesinde efsanevi Eskişehirspor futbolcusu Fethi Heper de yer alıyor. Dolayısıyla biz de kendilerine destek olacağız.” 

”Projeyle başarılı modeller çıkacak”
AÜ Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın da insanların küçük yaşlardan itibaren ilgi ve yeteneklerine uygun şekilde yönlendirilmesi gerektiğini vurguladı. 

Senato Odası’nın ilk kez spor ve bilimi bir araya getiren anlaşmaya şahitlik ettiğini dile getiren Prof. Dr. Aydın, şunları söyledi: 

”Yeni bir sayfa açıyoruz. Sporun bütün dallarını geliştirmek adına her türlü desteği vererek bu hizmetlerimizi sürdüreceğiz. Buradan da bizim insanımız karlı çıkacaktır. Çok başarılı modellerin çıkacağına inanıyorum. Altyapıya yönelen, kendi kaynağını üreten sürdürülebilirliğini sağlayan bir yapıyı kurmak zorundayız. Üniversiteler olarak da görevimiz, bu yapının oluşmasına destek vermektir.” 

”Kendi kaynaklarımızı kullanmalıyız”
Eskişehirspor teknik direktörü Ersun Yanal da Spor Toto Süper Lig’de kendi altyapısında yetişen futbolcuyu takımda oynatma oranının yüzde 8,5 olduğunu belirterek, ”İspanya’da bu ortalama yüzde 36, Almanya’da ise yüzde 28’dir. Kaynağını kullanmayan ne kadar dayanabilir- Biz hem yaşamayı hem yaşatmayı hem de değer üretmeyi becermeliyiz. Dolayısıyla bunu yapmak için ekonomiyi doğru kullanacağımız bir süreci planlamak zorundayız” dedi. 

Konuşmaların ardından işbirliği protokolü imzalandı. 


Kaynak

Bunları da beğenebilirsin